biuro tłumaczeń skrivanek

Najlepsze gry komputerowe 2023 – grałeś w nie wszystkie?

God of War, CyberPunk 2077: Phantom Liberty, Frontiers of Pandora
God of War, CyberPunk 2077: Phantom Liberty, Frontiers of Pandora

Rok 2023 obfituje w różnorodne i ekscytujące tytuły na PC oparte na najnowszych technologiach. Gra w nie to wciągające doświadczenie, które zaciera granicę między rzeczywistością a wirtualnym światem.

Nasz subiektywny ranking gier na PC w 2023 roku pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj rozgrywki wolisz, na pewno znajdziesz tutaj tytuł godny uwagi. Z tego przewodnika skorzystają zarówno zapaleni gamerzy poszukujący nowych wyzwań, jak i okazjonalni gracze spragnieni ciekawej rozrywki. Przekonaj się sam!

Przygodowa gra akcji – Cyberpunk 2077

Gra osadzona w dystopijnej przyszłości. Wyróżnia się złożoną fabułą i rozległym światem.

Cyberpunk 2077 oferuje wciągający świat i różnorodne misje poboczne do wykonania – wyścigi samochodowe, mecze bokserskie i braindance, za pomocą którego gracz doświadcza wspomnień innych postaci. Gra łączy w sobie elementy strzelanki pierwszoosobowej i RPG. Użytkownik personalizuje swoją postać i rozwija umiejętności. Jego wybory kształtują całą historię.

W rozgrywce uczestniczą trzy różne klasy postaci: NetRunner (haker), Techie (inżynier) i Solo (specjalista od walki). Każda z nich ma swój unikalny styl gry i może być ulepszana za pomocą cyberware – przedmiotów, które dają im dodatkowe zdolności, np. zwiększoną siłę lub zdolności hakerskie.

Cyberpunk 2077 zyskał ogromną popularność dzięki oszałamiającej grafice i angażującej rozgrywce. Tytuł prowokuje do myślenia na temat nierówności klasowych, wpływu sztucznej inteligencji na ludzkość i zagrożeń związanych z technologią.

Gra zawiera gwiazdorską obsadę z Keanu Reevesem na czele. Aktor odgrywa rolę cyfrowego ducha terrorysty Johnny’ego Silverhanda, który nawiedza głównego bohatera, V. Jego udział wywołał szum wokół gry i przyciągnął nowych fanów CD Projekt.

Strzelanka z perspektywy pierwszej osoby – Call of Duty: Warzone

Bardzo popularna strzelanka doceniania za szybką akcję, imponującą grafikę i walkę wieloosobową.

Call of Duty: Warzone to darmowa gra typu battle royale na PC. Stanowi część bardzo popularnej serii Call of Duty i przyciągnęła wielu fanów z istniejącej już bazy miłośników. Jej akcja toczy się w fikcyjnym mieście Verdansk. Rozgrywka rozpoczyna się, gdy maksymalnie 150 graczy wyskakuje ze spadochronem na pełną szczegółów mapę. Aby przeżyć, powinieneś zdobyć broń, zbroje i inne wyposażenie. W tym celu musisz poruszać się po stale zmniejszającym się obszarze gry.

Gdy gracz zostanie zabity po raz pierwszy, trafia do Gułagu. Jeszcze ma szansę wrócić do gry, jeśli wygra pojedynek jeden na jednego. W Call of Duty: Warzone zbierasz walutę, którą możesz później wykorzystać do zakupu sprzętu lub ożywienia poległych towarzyszy.

Gra RPG na PC – Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wciągająca gra RPG wyróżniająca się zaawansowaną narracją, rozbudowanymi postaciami i pięknym światem stworzonym na podstawie polskiej powieści fantasy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon powstał dzięki wysiłkom CD Projekt Red. Przedstawiony w nim świat opiera się na serii powieści fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Gra toczy się w pseudo średniowiecznym uniwersum i śledzi historię Geralta z Rivii, wiedźmina – najemnego łowcy potworów obdarzonego nadnaturalnymi zdolnościami.

Fabuła kręci się wokół poszukiwań jego przybranej córki, Ciri, która ucieka przed pochodzącym z innego wymiaru Dzikim Gonem. Podczas rozgrywki gracz, jako Geralt, przemierza różnorodne krajobrazy i poznaje wiele wyjątkowych postaci. Do wyboru ma główne zadania fabularne i misje poboczne. Aby zarobić pieniądze, zawiera również kontrakty na potwory. Podczas walki może używać miecza i znaków wiedźmińskich – prostych zaklęć magicznych. W leczeniu po walce pomagają mu własnoręcznie przygotowane mikstury i wywary.

W miarę upływu gry zwiększają się umiejętności i zdolności Geralta. Gracz wybiera sprzęt i dokonuje wyborów, które wpływają na rozwój fabuły. Podczas rozgrywki poznaje wiarygodne postacie i bogatą mitologię przedstawionego świata.

Gra strategiczna: Civilization VI

Gra strategiczna, w której gracz buduje i zarządza imperium na przestrzeni epok drogą dyplomacji i wojny.

Civilization VI została opracowana przez Firaxis Games jako część wieloodcinkowej serii. Gra polega na budowaniu imperium od podstaw. Gracz wybiera cywilizację, którą będą prowadzić. Zaczyna od epoki starożytnej i kontynuuje aż do czasów nowożytnych.

Każdą cywilizacją rządzi znana postać historyczna, np. Kleopatra, Czyngis-chan lub George Washington. Cel jest jasno określony – powinieneś zbudować najpotężniejsze imperium. Możesz to osiągnąć na różne sposoby: podbojem militarnym, wpływem kulturowym, przewagą technologiczną lub dyplomacją.

Civilization VI toczy się na mapie podzielonej na sześciokątne pola. Znajdują się na niej miasta, zasoby naturalne i przeszkody geograficzne. Gra opiera się na budowaniu miast, zarządzaniu zasobami i planowaniu. Gracz musi zarządzać poszczególnymi obszarami, rozwijać populację, budować budynki i uprawiać ziemię. Nowa część wprowadza dzielnice – określone obszary w mieście służą konkretnym celom. Muszą zostać zagospodarowane pod naukę, kulturę lub produkcję.

Gracz naturalnie wchodzi w interakcje z innymi cywilizacjami. Tworzy sojusze, handluje lub prowadzi wojny. W czasach pokoju posuwa się do przodu – wypełniają drzewo technologiczne i odblokowuje nowe zdolności i budynki.

Mocną stroną gry jest jej skomplikowana mechanika, która wymusza myślenie strategiczne. Oferuje wiele ścieżek do zwycięstwa i wymaga przemyślanego podejmowania decyzji. Rozgrywka sprawi przyjemność nie tylko nowicjuszom, ale również doświadczonym graczom – czeka na nich wiele wyzwań na wyższych poziomach trudności.

Final Fantasy XVI
Fires of Rubicon
ścieżka dźwiękowa – studio odpowiedzialne

Gra symulacyjna na PC – The Sims 4

Uwielbiana przez młodszych i starszych gra symulacyjna, która pozwala na tworzenie i kontrolowanie wirtualnych postaci, wykonywanych przez nie czynności i ich relacji.

The Sims 4 została opracowana przez Maxis i wydana przez Electronic Arts. Jest to czwarty główny tytuł w serii. Podczas rozgrywki gracz tworzy, kontroluje i zarządza życiem wirtualnych ludzi w wirtualnym świecie.

The Sims 4 rozpoczyna się od stworzenia wyglądu i osobowości Simów, a także od nadania im celów życiowych. Gracz może zaprojektować ich domy i sąsiedztwo. Gra nie ma ustalonego celu ani określonej z góry fabuły.

Rozgrywka polega na codziennych czynnościach i interakcjach Simów. Gracz zaspokaja ich podstawowe potrzeby – jedzenie, sen i życie towarzyskie. Nastroje postaci mają tu ogromne znaczenie i wpływają na ich zachowanie.

Gracz buduje i urządza domy za pomocą intuicyjnego narzędzia. Zarządza również finansami swoich Simów. Istnieje możliwość zarabiania pieniędzy i organizowania różnych wydarzeń – urodzin, ślubów, a nawet pogrzebów. Gra oferuje ogromną wolność twórczą. Symulacja życia codziennego, jego wzlotów i upadków, jest niezwykle wciągająca.

Niezależna gra komputerowa – Hades

Gra indie znana ze wciągającej rozgrywki i fabuły.

Hades został opracowany i wydany przez Supergiant Games. Fabuła gry typu dungeon crawler obraca się wokół Zagreusa, syna Hadesa, który próbuje uciec z Podziemi na Górę Olimp. Rozgrywka jest mocno osadzona w mitycznym świecie i ma rozbudowaną narrację. Każda próba ucieczki bohatera przenosi go przez losowo generowane pokoje pełne wrogów. Gracz doświadcza interakcji z różnymi postaciami z greckiej mitologii.

Podczas gdy Zagreus walczy w Podziemiach, napotyka na różnych wrogów. W walce posługuje się bronią i magicznymi zdolnościami znanymi jako Boons – ulepszeniami przyznawanymi przez bogów olimpijskich.

Śmierć w Hadesie nie stanowi końca, ale naturalny element gry. Za każdym razem, gdy Zagreus umiera, wraca do Domu Hadesa. Gracz może tam ulepszyć zdolności i wybrać inną broń, zanim podejmie kolejną próbę ucieczki.

Gra sportowa – FIFA 23

Popularna gra symulacyjna piłki nożnej. Oferuje realistyczną rozgrywkę i aktualizowane na bieżąco składy drużyn.

FIFA 23 to najnowsza odsłona serii znanej z realistycznego odtworzenia realiów piłki nożnej. Ta część zawiera również ligi piłkarskie kobiet. Rozgrywka symuluje cały mecz. Gracz kontroluje prawdziwe drużyny z różnych lig na całym świecie lub tworzy własne niestandardowe zespoły. W trybie kariery może zarządzać drużyną i prowadzić ją przez kolejne sezony; tryb Ultimate Team pozwala budować od zera wymarzony zespół i rywalizować z innymi; tryb Szybki mecz umożliwia krótką i pełną emocji rozgrywkę.

Gracz kontroluje poszczególnych członków drużyny podczas meczu. Mogą oni podawać, strzelać, dryblować i atakować. Gra wykorzystuje silnik fizyczny, który odwzorowuje naturalne ruchy postaci. Dzięki temu zachowanie piłki i piłkarzy wygląda niezwykle realistycznie. FIFA 23 zawiera licencjonowane drużyny, ligi i stadiony z całego świata, co dodaje jej autentyczności. Rozgrywka wieloosobowa w trybie online pozwala rywalizować ze znajomymi i obcymi.

Gra przygodowo-zręcznościowa – The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom to gra przygodowo-zręcznościowa rozwijająca świat i mechanikę swojego poprzednika, Breath of the Wild. Zapewnia graczom nowe, ekscytujące wyzwania i tajemnice do odkrycia.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom to przygodowa gra akcji z 2023 roku. Została wydana przez Nintendo na konsolę Nintendo Switch jako kontynuacja The Legend of Zelda: Breath of the Wild z 2017 roku. Gracz kontroluje Linka, który poszukuje zaginionej księżniczki Zeldy. Bohater próbuje powstrzymać demonicznego króla Ganondorfa przed zniszczeniem miasta Hyrule. Na mapie świata występują trzy obszary – Niebo, Powierzchnia i Podziemie.

Gracz może budować różne konstrukcje, odkrywać przedstawiony świat lub rozwiązywać zagadki. Jako Link porusza się pieszo, wspina się, jeździ konno lub lata paralotnią. Ma dostęp do broni pomagających w walce i narzędzi do eksploracji. Może również korzystać z nowych mocy, które zastępują runy z poprzedniej części.

Tears of the Kingdom spotkało się z dużym uznaniem. Recenzenci uznali je za grę porównywalną jakościowo z Breath of the Wild, a niektórzy nawet dali jej lepsze opinie. Krytycy chwalą rozbudowany świat, nowe moce i fabułę. Gra sprzedała się w ponad 10 milionów kopii w pierwszych trzech dniach od wydania i ponad 19,5 miliona kopii do września 2023 (za: gamespot.com).

Przygodowa gra akcji z perspektywy trzeciej osoby – Star Wars Jedi: Ocalały

Star Wars Jedi: Ocalały to przygodowa gra akcji z perspektywy trzeciej osoby, która przenosi gracza w serce mrocznego uniwersum Gwiezdnych wojen.

Star Wars Jedi: Ocalały to gra z 2023 roku opracowana przez Respawn Entertainment i wydana przez Electronic Arts na PlayStation 5, Windows i Xbox Series X/S. Jest kontynuacją Star Wars Jedi: Upadły zakon z 2019 roku i rozgrywa się pięć lat po przedstawionych w niej wydarzeniach.

Gracz uczestniczy w przygodzie młodego rycerza Jedi, Cala Kestisa, który wraz ze swoimi przyjaciółmi walczy o przetrwanie pod tyranią Imperium Galaktycznego. Do pomocy ma sojuszników – mistrza Jedi Cere Junda; byłego pilota Stingera Mantisa Greeza Dritusa; BD-1, małego droida; Merrin, jedną z ostatnich ocalałych członkiń klanu Nocnych Sióstr z Dathomir oraz Bode Akuna, rebelianta walczącego o bezpieczeństwo swojej córki Katy.

Gra udostępnia większe i bardziej rozbudowane mapy z większą liczbą postaci w porównaniu do Upadłego Zakonu. Odkrywanie świata jest ułatwiona dzięki opcji szybkiej podróży w punktach medytacji, która pozwala na błyskawiczny transport na już odkrytą przez gracza planetę. Tytuł otrzymał ogólnie pozytywne recenzje od krytyków, chociaż wersja na PC spotkała się z krytyką ze względu na występujące problemy techniczne.

Dead Space
the fallen day before
assassin's creed, armored core

Gra wyścigowa na PC – Forza Horizon 5

Dynamiczna gra wyścigowa oferująca różnorodne modele samochodów, szczegółowo zaprojektowane tory i realistyczne doświadczenie jazdy.

Forza Horizon 5 została opracowana przez Playground Games i wydana przez Xbox Game Studios. Gracze uwielbiają ją za realistyczną mechanikę jazdy i ogromny wybór samochodów. Akcja odbywa się na szczegółowo zaprojektowanych ulicach Meksyku. Podczas rozgrywki zmienia się pogoda, a dzień przechodzi w noc, co wzbogaca doświadczenie. Gracze biorą udział w wyścigach torowych, off-road i przełajowych.

Gra wprowadza ciekawe wydarzenia, Festiwale Horizon. Gracz może brać udział w wyścigach i zdobywać kredyty potrzebne do odblokowania nowych eventów lub pojazdów. Tryb wieloosobowy oferuje możliwość ścigania się z innymi użytkownikami online i wspólnego brania udziału w wyzwaniach. Dodatkową atrakcję stanowi tryb Forzavista. Pozwala on obejrzeć samochody w dużym szczególe i poznać ich specyfikacje. W grze pojawiają się setki modeli.

Gra RPG – Lies of P

Lies of P to gra akcji RPG opracowana przez Neowiz Games i Round8 Studio, luźno oparta na powieści Pinokio Carla Collodi z 1883 roku.

Fabuła Lies of P rozgrywa się w mieście Krat. Zamieszkujące je lalki, stworzone za pomocą nowego źródła energii nazwanego Ergo, buntują się i dokonują masakry większości ludzkiej populacji. Pinokio wyrusza na poszukiwanie swojego twórcy, Geppetta, który jako jedyny wie, jak zatrzymać bunt zabawek.

Pinokio korzysta z arsenału broni do walki z wrogami – mieczy, siekier i mechanicznego ramienia wyposażonego w hak lub miotacz ognia. Gra zawiera innowacyjny system kłamstw. Decyzje gracza wpływają na przebieg wydarzeń i prowadzą do trzech różnych zakończeń.

Dopracowanie Lies of P zajęło około trzech lat. Gra została wydana na Xbox One, Xbox Series X/S, Windows, macOS, PlayStation 4 i PlayStation 5 19 września 2023 rok. Do października sprzedała się w milionie egzemplarzy (za: gematsu.com). Otrzymała przede wszystkim pozytywne recenzje od krytyków.

Gra logiczna na PC – Portal 2

Gra logiczna zawierająca wymagające zagadki, pistolet portalowy i błyskotliwą narrację.

Portal 2 powstał dzięki Valve Corporation. Gracz wciela się w postać Chell, która została poddana testom w dystopijnej placówce badawczej, Centrum Doskonalenia Nauk Aperture. Do dyspozycji bohaterka ma pistolet portalowy, czyli urządzenie do tworzenia połączonych portali na płaskich powierzchniach.

Gracz używa portali do nawigacji przez kolejne poziomy gry. Podczas rozgrywki spotyka też inne postacie – GLaDOS, antagonistkę AI, oraz Wheatleya – przyjaznego bohatera. Aby poruszać się po mapie, tworzy portale zbudowane z dwóch części – niebieskiej i pomarańczowej. Jeśli otworzy je na płaskich, niemetalicznych powierzchniach, powstaje połączenie między nimi. Może wtedy przechodzić bezpośrednio przez nie, a także przerzucać obiekty i pociski.

Rozgrywka skupia się na rozwiązywaniu różnych zagadek, które wymagają manewrowania obiektami, przekierowania wiązek laserów i pokonywania przepaści. Portal 2 wprowadza nieobecne wcześniej elementy – płyty-trampoliny, mosty świetlne i żele popychające postać.

Najlepsza gra horror – Resident Evil Village

Gra typu survival horror z niesamowitą atmosferą, angażującą fabułą i wciągającą akcją.

Resident Evil Village został opracowany i wydany przez Capcom. Jest to ósma główna odsłona serii i sequel fabularny Resident Evil 7: Biohazard. Gra rozgrywa się w nawiedzonej europejskiej wiosce. Gracz wciela się w rolę Ethana Wintersa, bohatera poprzedniej części, który poszukuje swojej porwanej córki.

Gracz nawiguje przez wieś i okoliczne tereny. Po drodze spotyka różnych wrogów – stworzenia przypominające wilkołaki, ożywione posągi i inne nadprzyrodzone istoty. Może z nimi walczyć za pomocą broni palnej lub ataków wręcz, a także uciec się do taktycznego uniku. Na swojej drodze spotyka zagadki, które powinien rozwiązywać, aby poruszać się naprzód w fabule i odblokowywać nowe obszary.

dragon age, Baldur's Gate 3
pierwsze skrzypce w momencie premiery
zadania poboczne

Najlepsze gry na PC w 2023 roku

Tytuły z naszej listy gier na PC oferują pasjonującą rozrywkę. Znasz je wszystkie? Jeśli odpowiedź brzmi nie, wiesz, co robić. Wybierz gatunek, który Ci odpowiada, i przygotuj się na godziny rozrywki. Niezależnie od tego, czy jesteś weteranem cyfrowego świata, czy dopiero odkrywasz świat gier na PC, z pewnością zapewnią ci one niezliczone godziny rozrywki.

Podczas rozgrywki zwróć uwagę również na warstwę językową wybranego tytułu. Ponieważ gry docierają do graczy z różnych zakątków świata, deweloperzy dbają o to, aby mogli oni w pełni cieszyć się rozrywką we własnym języku. W tym celu zatrudniają profesjonalne biura tłumaczeń. Do ich zadań należy adaptacja fabuły gry, humoru i dialogów. Powinny one brzmieć naturalnie i angażować fanów z całego świata.

Lokalizacja gier to odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku i pierwszy krok do osiągnięcia międzynarodowego sukcesu. Jeśli potrzebujesz pomocy podczas opracowywania nowego projektu, skontaktuj się ze specjalistami z biura tłumaczeń Skrivanek.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.