biuro tłumaczeń skrivanek

Tłumaczenia najpopularniejszych gier

Tłumaczenia najpopularniejszych gier
Tłumaczenia najpopularniejszych gier

Gry wideo szturmem zdobyły świat! Branża gier – w ciągu niewiele ponad 50 lat od wejścia pierwszej gry komputerowej, Pong na rynek w 1972 roku, zdołała wyprzedzić pod względem przychodów przemysł filmowy i muzyczny razem wzięte.

Chociaż istnieje wiele czynników stojących za masową popularnością gier, na przykład ich wartość rozrywkowa, wciągające historie, rywalizacja i społeczność, nie można zaprzeczyć, że gdyby nie tłumaczenia gier, nie udałoby im się dotrzeć do graczy na całym świecie. Przyjrzyjmy się niektórym z najpopularniejszych gier i zobaczmy, czego można dowiedzieć się o ich lokalizacjach.

Które gry wideo są najpopularniejsze na świecie 2023 roku?

Trudno jest wskazać, która konkretnie gra jest „najpopularniejsza” na świecie – popularność można mierzyć na różne sposoby – na podstawie wielkości bazy graczy, przychodów, wielkości sprzedaży, wpływu na kulturę czy liczby jednoczesnych graczy. Jednocześnie popularność gier zmienia się z biegiem czasu. Można jednak bezpiecznie założyć, że jest to jedna z nadal istniejących gier online dostępnych na żywo, w której gracze rywalizują ze sobą.

gry 2023
najlepsze gry 2023
gry komputerowe

Do gier powszechnie uznawanych za najpopularniejsze należą:

 • Minecraft – stworzony przez Mojang Studios i wydany pierwotnie w 2009 roku, Minecraft słynie z otwartej, sandboksowej rozgrywki z niemal nieskończonymi możliwościami budowania i tworzenia świata przez graczy. Tytuł ten ma ogromną i oddaną społeczność. Osiągnął niezwykły sukces na różnych platformach, sprzedając się w ponad 300 milionach egzemplarzy. W dniu pisania tego tekstu Minecraft był dostępny w 128 językach, co czyni go jedną z najbardziej dostępnych gier w historii. Niestety w napisach końcowych gry brakuje nazwisk jej tłumaczy, stąd trudno wywnioskować konkrety dotyczące jej lokalizacji.
 • Fortnite – niezwykle popularna trzecioosobowa strzelanka battle royale, w której gracze rywalizują na stale kurczącej się arenie, aż przetrwa tylko jeden z nich. Developerzy z Epic Games stworzyli wciągającą pętlę rozgrywki uzupełnioną kreskówkową oprawą graficzną, która przyciąga wielu młodszych graczy. Ta gra wideo jest dystrybuowana w modelu free-to-play, zaś szczytowa liczba graczy sięgnęła ponad 6 milionów. Fortnite jest dostępny w języku angielskim, arabskim, niemieckim, hiszpańskim (w wersji na Hiszpanię, a także Amerykę Łacińską), francuskim, włoskim, japońskim, koreańskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, tajskim, tureckim, chińskim uproszczonym i chińskim tradycyjnym. Studio developerskie zajęło się lokalizacjami samodzielnie.
 • League of Legends – bardzo popularna gra free-to-play typu multiplayer online battle arena (MOBA) autorstwa Riot Games, która cieszy się ogromną społecznością e-sportową. League of Legends ma znaczącą globalną bazę graczy, maksymalna liczba grających sięga zaś mniej więcej 10 milionów każdego miesiąca. Tłumaczenia League of Legends opracował jej producent – a gra obsługuje następujące języki: angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, portugalski (Brazylia), polski, czeski, grecki, węgierski, rumuński, rosyjski, turecki, arabski, japoński, koreański oraz chiński uproszczony i tradycyjny.
 • Counter Strike – pierwszoosobowa strzelanka stawiająca na rywalizację, a zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na PC. Pierwotnie powstała jako modyfikacja gry Half-Life firmy Valve z 1999 roku. Valve rozwija ten tytuł od 2004 roku, kiedy wydano Conter Strike: Source, w roku 2012 zaś wypuszczono na rynek Counter Strike: Global Offensive. We wrześniu 2023 r. CS: GO doczekała się gruntownej modernizacji i zmiany nazwy na Counter Strike 2. Gra jest najpopularniejszym tytułem na Steam, platformie cyfrowej dystrybucji gier Valve, każdego dnia gra w nią zaś średnio około miliona graczy. Najnowsza wersja jest dostępna w 28 językach.
 • Franczyza Call of DutyCall of Duty to seria strzelanek pierwszoosobowych AAA (wysokobudżetowych i głośnych gier wideo) od wydawcy Activision. Co roku ukazuje się kolejna odsłona tej serii, stworzona przez jedno ze studiów należących do Activision – Infinity Ward, Treyarch czy Sledgehammer Games. Oprócz tytułów głównych serii dostępne są również tytuły rozgrywane na żywo, czyli Call of Duty: Warzone i Call of Duty: Mobile, które cieszą się ogromną popularnością. Chociaż trudno jest zmierzyć liczbę graczy serii, ponieważ jest ona wydawana na różne platformy, które nie zawsze udostępniają statystyki liczbowe, jedno jest pewne – każdego roku, w okolicach listopada nowa gra Call of Duty zdobywa szczyty list sprzedaży. Najnowsza odsłona serii dostępna jest w 15 językach, z czego 11 ma pełną lokalizację lektorską.
minecraft
różne gry 2023
gry fantastyczne

Które gry odniosły największy sukces komercyjny?

Liczba graczy to tylko jedna z miar służących ocenie popularności gier wideo. Gry rozgrywane na żywo oraz gry mobilne nie są jedynymi, które odnoszą komercyjne sukcesy – grę wideo można ocenić także na podstawie liczby sprzedanych kopii. Oto lista najlepiej sprzedających się gier wideo w historii branży.

10. Overwatch – 50 milionów

Stworzona przez Blizzard Entertainment pierwszoosobowa strzelanka drużynowa (FPS) została wydana oficjalnie 24 maja 2016 roku na platformy Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One. Gra została później udostępniona na konsolę Nintendo Switch. Overwatch słynie z barwnej i różnorodnej obsady postaci, z których każda posiada wyjątkowe umiejętności i style gry. Dostępna jest w wielu wersjach językowych, w tym angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim czy rosyjskim.

9. Wiedźmin 3: Dziki Gon – ponad 50 milionów

Wiedźmin 3 od studia CD Projekt RED to pozytywnie przyjęta na rynku fabularna gra akcji, wydana w 2015 roku. Gra toczy się w rozległym, otwartym świecie – gracze kontrolują Geralta z Rivii, wiedźmina, poruszając się po wielobarwnej historii obfitującej w wybory, zajmując się wymagającą walką i badając szczegółowo oddane królestwo świata fantasy. Gra zdobyła liczne pochwały za fabułę, sposób budowania świata i rozwój postaci – tytuł obsypano licznymi nagrodami i doczekał się dwóch dodatków. W Wiedźmina 3 można grać w wielu językach, lokalizacje mają zaś pełne tłumaczenie lektorów.

8. Red Dead Redemption 2 – ponad 55 milionów

Stworzona przez Rockstar Games Red Dead Redemption 2 jest rozległą przygodową grą akcji z otwartym światem dzikiego zachodu. Została wydana w 2018 roku. Akcja gry toczy się pod koniec XIX wieku, gracze śledzą zaś losy Arthura Morgana, banity i członka gangu Van der Linde, poruszając się po drobiazgowo stworzonym, westernowym krajobrazie. Gra chwalona jest za oszałamiającą oprawę wizualną, wciągającą fabułę i złożone postacie – okraszono ją intensywnymi strzelaninami, możliwością eksploracji świata oraz dobrze dopracowanym systemem honoru, który wpływa na historię opowiadaną graczowi. Red Dead Redemption 2 jest dostępna w wielu językach, m.in. angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim. Zdobyła uznanie krytyków za głębię narracji, realistyczny świat i dbałość o szczegóły.

7. The Elder Scrolls V: Skyrim – ponad 60 milionów

Wydany przez Bethesda Game Studios w 2011 roku tytuł The Elder Scrolls V: Skyrim jest fabularną grą akcji z otwartym światem. W osadzonej w realiach fantasy krainie Tamriel gracze wcielają się w Dragonborna – „zrodzonego ze smoka” – bohatera z proroctw, który potrafi używać smoczych okrzyków. Gra słynie z rozległego i szczegółowego świata, dynamicznych zadań i swobody wyboru bohatera, dzięki czemu gracz wpływa na przeznaczenie jego postaci. Skyrim obsługuje wiele języków, w tym angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski i rosyjski, co zwiększa dostępność tytułu dla graczy z całego świata. Dzięki dużej społeczności modderów gra cieszy się nieprzemijającą popularnością, oferując różnorodną zawartość i ulepszenia tworzone przez użytkowników.

6. Mario Kart 8 Deluxe – 63,92 miliona

Mario Kart 8 Deluxe studia Nintendo to popularna gra wyścigowa wydana na Nintendo Switch w 2017 roku. Odświeżona wersja Mario Kart 8 uwzględnia kultowe postacie z serii Mario, które ścigają się na tętniących życiem torach – pełnych przeszkód i ulepszeń. Gracze mogą rywalizować ze sobą w trybie wieloosobowym lokalnym lub sieciowym. Słynąca z przystępnej rozgrywki produkcja Mario Kart 8 Deluxe stworzona została z myślą o rozrywce dla całej rodziny – stała się tytułem obowiązkowym dla graczy casualowych, jak i biorących udział w rywalizacji. Gra dostępna jest w wielu językach, m.in. angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i japońskim, dzięki czemu cieszy się szerokim zasięgiem na rynkach świata. Wciągające wyścigi i ponadczasowe postacie sprawiły, że Mario Kart 8 Deluxe pozostaje ukochanym tytułem na platformie Nintendo Switch.

5. PUBG (PlayerUnknown’s Battlegrounds) – 75 milionów

PlayerUnknown’s Battlegrounds, powszechnie znana pod skrótem PUBG, to gra typu battle royale opracowana i wydana przez PUBG Corporation. Po debiucie w 2017 roku tytuł ten szybko zdobył popularność dzięki bardzo dynamicznej rozgrywce, stawiającej na rywalizację. W PUBG może ścierać się nawet 100 graczy – rozpoczynają mecze battle royale od skoku ze spadochronem na wyspę, na której poszukują broni i sprzętu, a następnie walczą ze sobą do ostatniej postaci lub drużyny. Rozległe mapy i realistyczna grafika czynią ten tytuł niezwykle wciągającym. PUBG jest dostępny w wielu językach – angielskim, chińskim (uproszczonym i tradycyjnym), koreańskim, japońskim, rosyjskim i innych, dzięki czemu gra jest dostępna dla odbiorców z całego świata. Sukces gry poskutkował jej różnymi wersjami i adaptacjami, m.in. PUBG Mobile i PUBG New State, przez co nadal wpływa na cały gatunek battle royale.

4. Wii Sports – 82,9 miliona

Wii Sports od Nintendo jest sportową grą symulacyjną, którą dołączano do konsoli Nintendo Wii podczas jej premiery w 2006 roku. Gra współpracuje z kontrolerami ruchowymi Wii, dzięki czemu gracze fizycznie naśladują ruchy gry typowe dla takich dyscyplin jak tenis, baseball, kręgle, golf i boks. Znana z przystępnej i rodzinnej rozgrywki gra Wii Sports stała się kulturowym fenomenem, odgrywając fundamentalną rolę w popularyzacji gier sterowanych ruchem ciała. Jest dostępna w wielu językach, m.in. angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i japońskim, dzięki czemu cieszy się ogromną popularnością. Wii Sports pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się gier wideo wszech czasów, słynąc przy tym z nowatorskiego zastosowania sterowania ruchem do kontrolowania rozgrywki.

3. Grand Theft Auto V – ponad 185 milionów

Grand Theft Auto V (GTA V) to stworzona przez Rockstar Games, przygodowa gra akcji z otwartym światem, którą wydano w 2013 roku. Akcja gry dzieje się w San Andreas, fikcyjnym stanie USA, gdzie gracze podążają losami trzech przestępców – Michaela, Trevora i Franklina – w ich pogoni za sukcesem w świecie obfitującym w zbrodnię. Gra oferuje rozległy, szczegółowy, otwarty świat, wciągającą historię oraz dynamiczny tryb wieloosobowy pod nazwą Grand Theft Auto Online. Dostępna jest w wielu językach – angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim, rosyjskim i wielu innych. Zdobyła powszechne uznanie za wciągającą fabułę, realistyczne postacie i samą skalę wirtualnego świata. Pozostaje jedną z najbardziej wpływowych gier wideo wszech czasów, która na trwale ukształtowała kierunek branży.

2. Minecraft – ponad 300 milionów

Minecraft od Mojang Studios to gra typu sandbox, która umożliwia graczom budować i eksplorować wirtualne światy złożone z klocków. Wydana w 2011 roku gra oferuje unikalne połączenie kreatywności, przetrwania i przygody. Gracze mogą wydobywać surowce, wytwarzać narzędzia i wznosić budowle w różnych trybach gry. Minecraft dostępny jest w wielu językach – m.in. angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim, chińskim, japońskim i rosyjski, dzięki czemu stała się wysoce dostępna dla rynków na całym świecie. Minecraft słynie z otwartej rozgrywki i pikselowej grafiki w stylu retro. Tytuł ten się kulturowym fenomenem, przyciągając graczy w każdym wieku. Popularność gry poskutkowała powstaniem różnorodnych adaptacji, w tym wersji edukacyjnych. Minecraft jest jedną z najlepiej sprzedających się gier wideo wszech czasów.

1. Tetris – 540 milionów

Tetris to klasyczna, logiczna gra wideo stworzona przez Aleksieja Pajitnowa w 1984 roku, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Gra polega na układaniu spadających klocków o różnych kształtach w taki sposób, aby tworzyły nieprzerwane rzędy, dzięki czemu znikają, zwalniając miejsce na ekranie dla kolejnych klocków. Pierwotnie powstały w Związku Radzieckim Tetris na przestrzeni lat trafił na wiele platform. Prosta, ale wciągająca rozgrywka i kultowa wręcz muzyka uczyniły grę kulturowym fenomenem. Tetris jest dostępny w wielu językach, co odzwierciedla jego globalną atrakcyjność, i stał się jedną z najlepiej sprzedających się gier wideo w całej historii. Jego wpływ wykracza poza świat gier wideo – przyczynił się do rozwoju łamigłówek, jednocześnie pozostając symbolem ponadczasowego, prostego projektowania gier.

mario
popular shooter

Wybrane tytuły godne uwagi

Kilka innych gier wideo, które nie znalazły się w pierwszej dziesiątce naszego zestawienia, choć odniosły ogromny sukces:

 • Super Mario Bros (Nintendo)
 • Dota 2 (Valve)
 • Among Us (InnerSloth)
 • Apex Legends (Respawn Entertainment)
 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo)
 • Super Mario Odyssey (Nintendo)
 • The Last of Us (Naughty Dog)
 • God of War (Sony Santa Monica Studio)
 • Cyberpunk 2077 (CD Projekt)
 • Seria FIFA (Electronic Arts)
 • Resident Evil (Capcom)
 • Diablo (Blizzard)

Po co lokalizować gry wideo?

Lokalizacja gry na różne języki jest fundamentalna dla dotarcia do szerszej i bardziej zróżnicowanej grupy odbiorców. Adaptując zawartość gry – w tym tekst, dźwięk i elementy specyficzne kulturowo – do różnych języków, deweloperzy mogą poprawić ogólne wrażenia z gry dla odbiorców na całym świecie. Proces lokalizacji ułatwia przełamywanie barier językowych, czyniąc grę bardziej dostępną i przyjemniejszą dla osób, które niekoniecznie posługują się biegle językiem jej pierwotnego wydania. Udana lokalizacja może również pogłębić więź między graczami i samą grą, dając odpowiedni odbiór narracji, humoru i odniesień kulturowych. Lokalizacja ponadto otwiera nowe rynki zbytu i zwiększa globalną atrakcyjność gry, co może przynieść większy sukces komercyjny. Lokalizacja gier w ujęciu ogólnym jest posunięciem strategicznym, które sprzyja inkluzywności, wrażliwości kulturowej i bardziej wciągającym (immersyjnym) wrażeniom dostępnym dla graczy na całym świecie.

sims-sonic-the-hedgehog-pac-man
najpopularniejsze gry komputerowe
gry 2023

Jak tłumaczy się gry?

Konkretny przebieg takich prac i zespół, który zajmuje się nimi, mogą zależeć od sposobu, w jaki dana gra powstaje i zostaje wydana. W wielu przypadkach duże studia tworzące gry lub ich wydawcy mają specjalne zespoły lokalizacyjne lub współpracują z niezależnymi firmami lokalizacyjnymi.

Oto jak może przebiegać lokalizacja i tłumaczenie gry:

 • Zespoły wewnętrzne: Niektóre studia tworzące gry mają własne zespoły lokalizacyjne, zajmujące się tłumaczeniem gry na wiele języków. Zespoły te mogą ściśle współpracować z twórcami gier, dzięki czemu tłumaczenia są wierne i kulturowo odpowiednie.
 • Firmy lokalizacyjne: Wielu twórców gier wideo stawia na współpracę z wyspecjalizowanymi firmami lokalizacyjnymi, które mają doświadczenie w tłumaczeniu i adaptacji gier dla odbiorców na rynkach globalnych. Przedsiębiorstwa te często zatrudniają lingwistów, tłumaczy i ekspertów kulturowych, którzy zajmują się procesem lokalizacji.
 • Crowdsourcing: W niektórych przypadkach twórcy gier korzystają z platform crowdsourcingowych lub pomocy społeczności w tłumaczeniu gier na języki obce. Takie podejście może ułatwić uzyskanie lokalizacji o autentycznym, żywym przekładzie, odzwierciedlającym niuanse danego regionu zbytu.
 • Udział społeczności graczy: W niektórych przypadkach członkowie społeczności graczy uczestniczą w tłumaczeniu gier. Ich udział może polegać m.in. na zgłaszaniu usterek tłumaczenia lub sugestii poprawek.

Celem procesu lokalizacji jest po to, aby gra stała się dostępna i przyjemna dla graczy na całym świecie – polega to na tłumaczeniu gry, które jest poprawne nie tylko językowo, ale także kulturowo. Uwzględnia to adaptację humoru, odniesień i innych elementów w taki sposób, aby dotarły do graczy w regionie innym, niż z którego gra pochodzi.

Przetłumacz swoją grę ze Skrivankiem

W dynamicznym i stale rozwijającym się świecie gier wideo nie można przecenić siły dobrego tłumaczenia i lokalizacji. Ponieważ doświadczenia płynące z gier wideo przekraczają granice państw i kultur, dotarcie do odbiorców na rynku globalnym ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Skrivanek rozumie zawiłe niuanse lokalizacji gier, dzięki czemu Twoje arcydzieło trafi do graczy na całym świecie. Uwolnij pełny potencjał swojej gry, oferując prawdziwie wciągające doświadczenie w wielu językach.

Nasz oddany zespół fachowych tłumaczy gotów jest przekształcić Twoją wizję w globalną sensację na rynku gier. Nie poprzestawaj na tworzeniu gry – stwórz przygodę na skalę międzynarodową, która oczaruje graczy bez względu na ich język. Skontaktuj się ze Skrivankiem już dziś, aby zamówić lokalizację gry komputerowej – ruszajmy wspólnie w tę wielojęzyczną podróż, przełamując bariery i poszerzając horyzonty Twojego świata gier. Twoja gra zasługuje na to, by cieszyła odbiorców na całym świecie – my jesteśmy po to, by stało się to rzeczywistością.

Obrazy znajdujące się w tekście zostały wygenerowane przy pomocy AI.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.