biuro tłumaczeń skrivanek

Najlepiej sprzedające się gry wszech czasów: czy znasz je wszystkie?

lista najlepszych gier wszechczasów
lista najlepszych gier wszechczasów

Niektóre tytuły ze świata gier wideo osiągnęły niezwykły sukces. Nie dość, że stały się bestsellerami, udało im się wpłynąć na kulturę popularną. Zobaczmy, dlaczego bestsellerowe gry wszech czasów są tak wyjątkowe.

Pierwsze miejsce na liście zajmuje Tetris – najlepiej sprzedająca się gra wideo wszech czasów; za nią plasują się Minecraft, Grand Theft Auto V, Wii Sports, PUBG, Mario Kart 8 Deluxe, The Elder Scrolls V: Skyrim, Red Dead Redemption II, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Overwatch, Super Mario Bros., Pokémon Gen 1 i wreszcie Terraria.

Tetris

Tetris to gra logiczna polegająca na dopasowywaniu klocków, stworzona w 1984 roku przez rosyjskiego inżyniera oprogramowania Aleksieja Pajitnowa. Zdobyła ogromną popularność pod koniec lat 80. Rozgrywka jest prosta: polega na obracaniu i układaniu spadających tetromino (geometrycznych figur składających się z czterech kwadratowych klocków każdy) w taki sposób, aby tworzyły poziome rzędy bez żadnych przerw. Towarzysząca grze melodia oparta na rosyjskiej piosence ludowej Korobiejniki jest dziś wręcz kultowa.

Każda ułożony bez przerwy poziomy rząd kwadratów znika, dzięki czemu stos spadających klocków nie rośnie aż po szczyt pola gry. Gra kończy się, gdy stos klocków Tetris sięgnie góry pola i nie ma na nim więcej miejsca na kolejne elementy.

Zaletą gry jest jej dostępność i uniwersalność. Tetris nie ma barier językowych ani kulturowych. Grę wydano na niemal każdą dostępną platformę: pierwsze komputery domowe, konsole, a nawet nowoczesne smartfony i tablety. Miało to ogromny wpływ na wysokość sprzedaży tego tytułu.

Tetris sprzedał się w ponad 520 milionach egzemplarzy na wszystkich platformach (dane IGN). Liczba ta uwzględnia kopie fizyczne i cyfrowe. Gra była przedmiotem licznych badań akademickich, skupiających się na jej wpływie na ludzki mózg, w tym badań nad „efektem Tetrisa”, w którym gracze po zakończeniu rozgrywki nadal widzą w swoim umyśle klocki Tetrisa i wzory, w jakie się układają.

Minecraft

Minecraft to gra stworzona przez Markusa Perssona (znanego pod pseudonimem „Notch”) i rozwinięta przez Mojang Studios. Jej pełna wersja została oficjalnie wydana w listopadzie 2011 roku po fazach publicznych testów. Jest to gra z gatunku sandbox, wyróżniająca się wyjątkową, „klockowatą” grafiką i otwartym światem.

Gracze dysponują rozległym światem stworzonym w całości z klocków, które mogą oni wydobywać, wytwarzać i układać niemal bez ograniczeń. Dwa główne tryby gry – przetrwania i kreatywny – oferują różne style rozgrywki: Tryb przetrwania wymaga od graczy gromadzenia zasobów i utrzymywania zdrowia ich postaci w dobrym stanie. Z kolei tryb kreatywny daje nieograniczone zasoby i możliwość latania, kładąc nacisk na zdolności twórcze graczy.

Minecraft umożliwia graczom tworzenie całych światów i konstrukcji, od prostych domków po wymyślne zamczyska. Istnieje nawet edycja edukacyjna, która jest używana w szkołach na całym świecie do tworzenia interaktywnych projektów, służących do nauczania różnych przedmiotów. Społeczność modderów poszerza grę o nową zawartość, mechanikę rozgrywki i światy, które gracze mogą odkrywać.

Do 2023 roku Minecraft sprzedał się w ponad 300 milionach egzemplarzy. Gra stała się fenomenem kulturowym i inspiracją dla rozmaitych produktów, spin-offów i książek. Wpływ gry sięga mediów społecznościowych, z ogromną obecnością na YouTube i Twitchu, gdzie gracze dzielą się swoją rozgrywką z innymi.

najlepsze gry wszechczasów
najlepsze gry wszechczasów, breath of the wild
the legend of zelda, the last of us, the final cut

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V (GTA V) to przygodowa gra akcji. Została opracowana przez studio Rockstar North i wydana przez Rockstar Games w 2013 roku. Jest to piąta główna odsłona serii GTA, która uplasowała się jako jedna z najlepiej sprzedających się gier wszech czasów – poziom sprzedaży sięgnął 185 milionów egzemplarzy (dane IGN).

Akcja GTA V rozgrywa się w fikcyjnym stanie San Andreas na terenie południowej Kalifornii. Gra opowiada historię trzech przestępców – Michaela De Santa, Franklina Clintona i Trevora Philipsa – którzy zostają wciągnięci w serię napadów przez skorumpowanych urzędników państwowych i potężnych szefów gangów.

Poruszając się po przestępczym półświatku, gracze mogą przełączać się między trzema postaciami w dowolnym momencie, aby ukończyć poszczególne misje.

GTA V wyróżnia się ogromnym otwartym światem. Gracze mogą swobodnie poruszać się po mieście, eksplorując punkty orientacyjne i wchodząc w interakcje z postaciami niezależnymi, aby wykonywać zadania poboczne lub po prostu wzniecać chaos. Gra uwzględnia również tryb wieloosobowy online.

GTA V zyskało uznanie krytyków za wciągającą rozgrywkę, szczegółową grafikę i interesującą fabułę. Gra zdobyła kilka nagród, w tym tytuł Gry Roku na The Game Awards 2013. Od premiery GTA V mija już niemal dekada, a mimo to pozostaje ona ulubioną pozycją fanów i wciąż gromadzi wokół siebie dużą społeczność graczy dzięki częstym reedycjom na nowe konsole, w tym PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Wii Sports

Wii Sports to sportowa gra symulacyjna opracowana i wydana przez Nintendo. Produkcja trafiła na rynek w 2006 roku jako premierowy tytuł na Wii, konsolę Nintendo siódmej generacji.

Gra miała na celu zaprezentowanie możliwości wykrywania ruchu przez kontroler Wii Remote. Tytuł uwzględnia pięć różnych gier sportowych – tenis, baseball, kręgle, golf i boks. Gracze kontrolują swoje postacie, naśladując ruchy niezbędne do rozgrywania danej dyscypliny.

Wii Sports odniosło natychmiastowy sukces, sprzedając się w ponad 82 milionach egzemplarzy na całym świecie (dane IGN). Była to pierwsza gra wideo, która została uwzględniona w zaleceniach Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) dotyczących „aktywnego grania”, co podkreśliło jej korzystny wpływ na promowanie aktywności fizycznej.

Gra nie jest skierowana do konkretnej grupy demograficznej i grać mogą w nią osoby w każdym wieku, na każdym poziomie umiejętności. Dzięki temu stała się popularną rozrywką na imprezach i spotkaniach rodzinnych. W wielu regionach była sprzedawana w pakiecie z konsolą Wii, trafiając do szerszego grona odbiorców.

PUBG

PlayerUnknown’s Battlegrounds to wieloosobowa gra online typu battle royale. Została opracowana i wydana przez PUBG Corporation. Po raz pierwszy trafiła na rynek w marcu 2017 roku w wersji na system Microsoft Windows, a następnie wydano ją na konsole Xbox One i PlayStation 4 oraz urządzenia mobilne.

Akcja gry toczy się na odległej wyspie, mapa której może pomieścić nawet 100 graczy – każdy jest zrzucany na spadochronie, po czym ma szukać broni oraz wyposażenia, aby wyeliminować pozostałych graczy i jednocześnie nie dać się zabić. Ostatni gracz lub drużyna na placu boju wygrywa rundę. Pole (mapa) rozgrywki robi się z czasem coraz mniejsze, stąd gracze są zmuszeni przebywać coraz bliżej siebie. Skutkuje to intensywnymi i nieprzewidywalnymi bitwami.

PUBG sprzedała się w ponad 75 milionów egzemplarzach na wszystkie platformy (dane IGN), w co nie wliczają się darmowe pobrania na urządzenia mobilne. Gra jest ceniona za realistyczną grafikę i wciągającą rozgrywkę. Wyróżnia się prężną społecznością graczy nastawionych na rywalizację, która organizuje profesjonalne turnieje i ligi na całym świecie.

lista najlepszych gier wszechczasów
lista najlepszych gier wszechczasów

Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart 8 Deluxe to gra wyścigowa opracowana przez Nintendo. Produkcja została wydana w 2014 roku na konsolę Wii U, w 2017 roku zaś doczekała się reedycji z dodatkowymi funkcjami na konsolę Nintendo Switch.

Gracze kontrolują postacie z serii Mario, ścigając na torach. Mogą korzystać z różnych przedmiotów i ulepszeń (power-upów), aby zyskać przewagę nad pozostałymi graczami. Rywalizować ze sobą lokalnie lub online może maksymalnie 4 graczy. Mario Kart 8 Deluxe oferuje 48 tras wyścigowych, w tym nowych, zainspirowanych rzeczywistymi miejscami, np. Londynem czy Tokio.

Jednym z głównych dodatków w Mario Kart 8 Deluxe jest tryb bitwy, w którym gracze rywalizują ze sobą na różnych arenach, próbując przebić balony lub zbierać monety. Wersja Deluxe zawiera całą zawartość do pobrania wydaną dla wersji oryginalnej.

Mario Kart 8 Deluxe została doceniona za grafikę, płynną rozgrywkę i szeroki wybór torów. Gra sprzedała się w niemal 64 milionach egzemplarzy na całym świecie (dane IGN).

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim, stworzona przez Bethesda Game Studios, to przełomowa gra fabularna z otwartym światem, wydana w listopadzie 2011 roku. Rozgrywa się w prowincji Skyrim, będącej częścią rozległego, fikcyjnego kontynentu Tamriel, wprowadzając graczy w świat fantasy.

Skyrim opowiada historię stworzonej przez gracza postaci, która musi pokonać Alduina – smoka mającego według pewnej przepowiedni zniszczyć świat. Gra oferuje rozległe środowisko z otwartym światem, umożliwiając graczom eksplorację i wykonywanie zadań w ich własnym tempie.

Grafika gry wciąż uznawana jest za niezwykle dobrą, choć od premiery minęła niemal dekada. Skyrim oferuje rozbudowane możliwości personalizacji postaci. Nawet po ukończeniu głównego wątku fabularnego gracze mogą odkrywać kolejne wyzwania w świece gry.

Skyrim sprzedał się w ponad 60 milionach egzemplarzy na całym świecie – jest dostępny na PC, Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch. Wydano również wersję na okulary VR. Gra zdobyła wiele nagród, w tym tytuł Gry Roku na gali Spike Video Game Awards w 2011 roku.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 to przygodowa gra akcji od wytwórni Rockstar Games. Została wydana w 2018 roku i sprzedała się w ponad 55 milionach egzemplarzy (dane IGN).

Akcja gry toczy się pod koniec XIX wieku w fikcyjnej wersji zachodnich Stanów Zjednoczonych. Gracz wciela się w Arthura Morgana, członka gangu Van der Linde. Celem jest przetrwanie w szybko zmieniającym świecie.

Gracze mogą swobodnie eksplorować rozległą krainę, polując, łowiąc ryby i wchodząc w interakcje z postaciami niezależnymi (inaczej: niegrywalnymi). Gra wprowadza nowatorski system moralności. Wybory dokonywane przez gracza wpływają na ogólną fabułę i rozwój postaci.

Red Dead Redemption 2 może pochwalić się oszałamiającą grafiką i wyjątkową ścieżką dźwiękową. Została ona ciepło przyjęta przez wiernych fanów pierwszej części, Red Dead Redemption, wydanej w 2010 roku. Druga część zdobyła tytuł Gry Roku na The Game Awards 2018.

lista gier wszech czasów
najlepsze gry, najlepsza gra
najlepsze gry wszech czasów

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon, gra stworzona przez CD Projekt Red, sprzedała się w ponad 50 milionach egzemplarzy (dane IGN). Opiera się na cyklu powieści fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Wirtualny świat gry jest gęsto zaludniony stworzeniami zaczerpniętymi ze słowiańskiej mitologii i fantastyki.

Sukces tytułu można przypisać wciągającej fabule, immersyjnemu środowisku otwartego świata i imponującej grafice.

Wiedźmin 3 opowiada historię Geralta z Rivii, utalentowanego łowcy potworów, członka profesji wiedźminów. Jego zadaniem jest odnaleźć adoptowaną córkę, Ciri, ściganą przez Dziki Gon – nieziemską siłę, która chce ująć Ciri ze względu na jej niezwykłe moce. Podróżując przez rozdarte wojną królestwo Temerii, Geralt musi dokonywać trudnych wyborów i stawiać czoła niebezpiecznym wrogom.

W bogatym świecie Wiedźmina 3 gracze odkrywają bujne lasy, tętniące życiem miasta czy tajemnicze bagna. Po drodze mogą wykonywać zadania poboczne i odkrywać ukryte skarby. Pogoda w grze jest zmienna, czas rozgrywki płynie zaś w cyklach dobowych dnia i nocy, podkreślając realizm.

Overwatch

Overwatch, gra opracowana przez Blizzard Entertainment, to drużynowa strzelanka pierwszoosobowa w trybie multiplayer. Tytuł ten wydano w 2016 roku – dotychczas sprzedał się w ponad 50 milionach egzemplarzy.

W grze Overwatch uczestnicy dzielą się na dwie sześcioosobowe drużyny. Mogą wybierać spośród 30 postaci. Każda z nich ma swój własny zestaw umiejętności i zdolności.

Celem gry jest ukończenie różnych zadań podczas walki z przeciwną drużyną. Obejmują one zdobywanie i obronę punktów kontrolnych, eskortowanie ładunków lub po prostu eliminację wrogiej drużyny. Dzięki dynamicznej akcji i strategicznej rozgrywce Overwatch jest wciągającym tytułem.

Overwatch szybko zdobyło znaczącą pozycję w świecie sportów elektronicznych. Założona przez studio Blizzard Overwatch League wprowadziła rozgrywkę na poziom profesjonalny, porównywalny z tradycyjnymi ligami sportowymi – do ligi należą nawet drużyny z konkretnych miejscowości, rozgrywka odbywa się zaś w regularnie inaugurowanych sezonach.

Super Mario Bros.

Super Mario Bros. to kultowa gra wideo, która zdobyła serca graczy na całym świecie od czasu jej premiery w 1985 roku. To tytuł stworzony przez Nintendo – opowiada o przygodach dwóch hydraulików, Maria i Luigiego, którzy przemierzają różne poziomy, aby uratować księżniczkę Peach przed złym Bowserem.

Gra jest przewijaną platformówką o kolorowej grafice i chwytliwej oprawie muzycznej. Wprowadziła popularne elementy, takie jak power-upy (ulepszenia), warp pipe (rury tworzące przejścia między kolejnymi mapami) czy monety – od tamtego czasu stały się one podstawą w wielu grach wideo.

Super Mario Bros. sprzedało się w ponad 48 milionach egzemplarzy (dane IGN). Sukces gry doprowadził do powstania całej serii z licznymi sequelami i spin-offami, np. Super Mario World, Super Mario 64 czy Super Mario Odyssey.

Pokémon Gen 1

Pokémon Gen 1 nawiązuje nazwą do pierwszego zestawu gier Pokémon, które wydano w Japonii w 1996 roku, do innych krajów trafiły zaś w roku 1998. Gry te powstały w studiu Game Freak; Nintendo wydało je na swoją popularną konsolę przenośną Game Boy.

Pierwsza generacja składa się z trzech głównych gier: Pokémon Red, Green i Blue. W 1999 roku wydano unowocześnioną wersję tych tytułów, Pokémon Yellow – opartą na popularnym serialu anime. Wprowadziły one graczy do świata Pokémon, obejmującego 151 gatunków potworów, które można łapać, szkolić i prowadzić walki z ich pomocą.

Gra wprowadziła postacie Pikachu, Charizarda czy Mewtwo – kultowych już bohaterów, którzy trafili do seriali telewizyjnych, filmów, gier karcianych, a nawet zostali zabawkami czy postaciami książek. Pokémon Gen 1 sprzedała się w ponad 47 milionach egzemplarzy (dane IGN).

Terraria

Terraria to przygodowa gra akcji typu sandbox, która została wydana po raz pierwszy w 2011 roku. Sprzedała się w ponad 44,5 miliona egzemplarzy (dane IGN). Oferuje tryb wieloosobowy, który pozwala graczom łączyć siły ze znajomymi i wspólnie stawiać czoła wyzwaniom.

Stworzona przez niezależne studio Re-Logic gra Terraria rozgrywa się w losowo generowanym świecie 2D. Gracze mogą badać mapę, budować na niej, a także walczyć z różnymi przeciwnikami. Łączy ona elementy klasycznych platformówek z mechaniką craftingu i przetrwania.

Gracze mogą robić w grze, co tylko chcą – wznosić budowle, walczyć z potworami czy też eksplorować wirtualny świat. Daje im to poczucie wolności i kreatywności.

W grze dostępne są różne przedmioty, bronie i zbroje, które można wytwarzać lub znajdować na mapie jej świata. Dzięki setkom różnych rodzajów oręża do wyboru gracze mają nieskończone możliwości, jeśli chodzi o walkę z wrogami.

Lokalizacja gry a jej sukces na świecie

Sukces gry jako produktu w skali globalnej jest możliwy dzięki jej dobrej lokalizacji. Adaptacja gry do różnych języków i kultur pozwala twórcom trafić z tytułem do szerszego grona odbiorców. Lokalizacja wprowadza odniesienia kulturowe, humorystyczne i elementy rozgrywki, które są znane odbiorcom danego kraju czy kręgu kulturowego. Taka dbałość o szczegóły gry przekształca ją z regionalnego hitu w globalny fenomen.

Jeśli potrzebujesz pomocy z lokalizacją Twojej gry, skontaktuj się z nami. Objaśnimy szczegółowo, na czym polega taka praca. Nasz zespół specjalistów zawsze chętnie odpowie na wszelkie pytania.

Obrazy znajdujące się w tekście zostały stworzone przy pomocy AI.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.