Język fiński

Kto mówi po fińsku?

Język fiński należy do rodziny języków uralskich, do grupy języków ugrofińskich. Szacuje się, że na całym świecie posługuje się nim około 6 milionów osób.

Fińskim bez problemu można się porozumieć w Finlandii, gdzie obok szwedzkiego jest to język urzędowy, ale także w Szwecji, gdzie jest około 300 tysięcy osób pochodzenia fińskiego. Osoby znające ten język możemy też spotkać w niektórych regionach Norwegii i Estonii. Fiński jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej.

Historia języka fińskiego

Co ciekawe pierwszy tekst w historii fińskiego pochodzi z XIII wieku, z terenów ówczesnej Rusi. Wczesny język fiński pojawił się już prawdopodobnie około roku 1000 p.n.e. Na jego kształt bardzo duży wpływ miały języki bałtyckie i germańskie. Kiedy Szwecja zaanektowała Finlandię język fiński kształtował się głównie w formie mówionej. Językiem urzędowym był tylko szwedzki. Pierwsze zdanie zapisane po fińsku datuje się na rok 1450 i przypisuje się pewnemu biskupowi, który miał napisać: „Naprawdę chcę mówić po fińsku, ale nie potrafię.”. Kiedy w 1524 roku Szwecja zerwała stosunku z kościołem Katolickim i wprowadziła wyznanie luterańskie Biblia została przetłumaczona na język zrozumiały dla ludności. Otworzyło to drogę do rozwoju języka fińskiego w formie pisanej. W 1543 powstała pierwsza książka po fińsku. Po roku 1809 (Wielkie Księstwo Finlandii przechodzi pod panowanie Rosji) rozpoczęła działalność grupa Fennomanów, którzy chcieli fiński wprowadzić do kultury. Wprowadzili wiele niezbędnych słów, np. w administracji. Do lat 20. XX wieku fiński był już w pełni rozwiniętym językiem.

Zastosowanie w biznesie

Język fiński jest przydatny jedynie w kontaktach handlowych z państwami skandynawskimi. Co prawda jest to jeden z ponad 25 oficjalnych języków UE, a jego użytkownicy mają gwarancję pomocy w sprawa urzędowych we własnym języku, to jednak w przypadku działalności biznesowej nie odgrywa większej roli.

Tłumaczenia fiński

Agencja Skrivanek wykonuje profesjonalne tłumaczenia dowolnych tekstów z i na język fiński. Współpracujemy z doświadczoną kadrą tłumaczy, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Możemy zapewnić zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i przysięgłe. Nasza oferta jest skierowana do firm wszystkich branż (także specjalistycznych: przemysłowych, technicznych, medycznych, prawnych i wielu innych). Możemy przetłumaczyć dokumenty firmowe, faktury, katalogi, slogany reklamowe, sprawozdania, umowy, korespondencję handlową, akty, pełnomocnictwa, formularze i inne materiały, także niejawne. Nasi tłumacze zadbają nie tylko o poprawność tłumaczenia, ale także o skuteczność tekstu, odpowiedni styl i dostosowanie do kontekstu kulturowego, zarówno pod kątem samego języka, jak i kraju.

Szukasz rozwiązań językowych dla Twojej branży?
Oferujemy specjalistyczne usługi tłumaczeniowe z języka fińskiego i na język fiński dla branż: finansowych, budownictwa, kadr, sądownictwa, rolnictwa, przemysłu, medycyny, marketingu, handlu, turystyki, administracji państwowej, ubezpieczeń oraz IT.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą
tłumaczenia z języka fińskiego?
 
Napisz do Nas, a w ciągu 30 minut
otrzymasz darmową wycenę tłumaczenia!
 

Wyślij zapytanie!

588

Najczęściej wykonywane zlecenia tłumaczeń z i na język fiński:
tłumaczenia pisemne w języku fińskim– zwykłe i biznesowe; ekspresowe tłumaczenia pisemne; tłumaczenie przysięgłe; korekty; lokalizacja; tłumaczenie stron internetowych na język fiński; DTP – obróbka graficzna dokumentów; tłumaczenia ustne języka fińskiego– symultaniczne i konsekutywne;

Skontaktuj się z nami!

Firma / Imię i nazwisko (*)

Adres email (*)

Numer telefonu

Miasto

Temat (*)

Treść wiadomości

Załącz plik (nie większy niż 10mb)

Dane osobowe będą przetwarzane zgodnie polityką prywatności
Skrivanek sp. z o.o.

X
KONTAKT