biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – „pryncypalny kontra pryncypialny”

pryncypalny kontra pryncypialny

Trudne słówko: pryncypalny kontra pryncypialny

pryncypalny kontra pryncypialny

Pryncypalny (od łac. principālis – główny, principium – początek, principatus – pierwsze miejsce), a zatem: główny, najważniejszy, naczelny. Słowo rzadko dziś używane, z którym możemy spotkać się jednak w tekstach literackich: „Ci dwaj codziennie pryncypalny kościół nawiedzali i zdeponowane w nim ciało świętego Marka Ewangelisty specjalnym nabożeństwem czcili”; „Mroźny, pogodny dzień wysypał tłumy spacerowiczów na pryncypalne ulice Warszawy, sanki z wesołym brzękiem mknęły we wszystkie strony, spoza lustrzanych szyb karetowych wyglądały rozbawione twarzyczki…”. Jak widać z przytoczonych przykładów, mianem pryncypalnych można więc określić obiekty w przestrzeni publicznej (np. kościoły czy inne budynki), ale także ulice lub place. Swego czasu popularny był także rzeczownik pryncypał, używany w stosunku do szefa, zwierzchnika; dziś można określenia tego użyć jedynie w kontekście żartobliwym.

Podobnie jak dziś, pryncypał nierzadko bywał pryncypialny. Czy to wada, czy zaleta? Z jednej strony, osoba pryncypialna w żadnej sytuacji nie odstępuje od wyznawanych zasad, zawsze się ich trzyma. Z drugiej jednak, to także osoba, która nigdy nie rezygnuje z własnych teorii czy poglądów – nieprzyjmująca żadnych argumentów drugiej strony, ktoś bezkompromisowy, ale także zwyczajnie sztywny i doktrynerski. „Był przecież równocześnie pryncypialny i głęboko przekonany o swoich racjach. Jego ówczesne ideologiczne referaty i artykuły zawierały niekiedy agresywne diatryby przeciwko różnej maści »reakcjonistom« i »kołtunom«…”. Skoro więc przymiotnik pryncypalny kojarzymy z pryncypałem, to dla uniknięcia językowych pomyłek epitet pryncypialny warto powiązać z pryncypiami (liczba pojedyncza – pryncypium), a więc z najważniejszymi dla kogoś zasadami lub wartościami. Należy również pamiętać, że pryncypialni możemy być w czymś: pryncypialny w ocenie, pryncypialny w poglądach, pryncypialny w zachowaniu, pryncypialny w walce o…

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.