biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – „także kontra tak że”

także kontra tak że

Słówko tygodnia: także kontra tak że

także kontra tak że

Choć do dzisiejszej pary trudno zastosować określenie „paronim”, a takimi słowami zwykle się zajmujemy (dla przypomnienia: paronim (od greckiego para = obok, mimo oraz onoma = imię) to „wyraz kojarzący się z innym ze względu na wspólność rdzenia lub podobieństwo brzmienia”), to niewątpliwie mamy tu do czynienia z formami często mylonymi. Ogólna tendencja jest taka, że użytkownicy języka używają na piśmie partykuły „także” wszędzie tam, gdzie należałoby zastosować spójnik „tak że” – pisany osobno, nie zastanawiając się nad sensem wypowiedzi. O ile jednak w wypowiedzi ustnej odpowiedniego rozróżnienia zwyczajnie nie usłyszymy, to na piśmie mamy już do czynienia z błędem. Warto zatem uporządkować znaczenia i konteksty użycia.

„Także” to partykuła – nieodmienna część mowy oraz wyraz niesamodzielny, tj. niemający osobnego znaczenia, a zyskujący takie znaczenie jedynie w kontekście całego sformułowania. Synonimami tejże partykuły będą słowa takie jak: również, jak również, też, oraz, co więcej, poza tym. „Syn Jurka, Piotr, także jest zawodowym malarzem”; „Wiele błędów popełnianych przez wychowawców, nie tylko w zakresie wychowania seksualnego, ale także wychowania w ogóle, wypływa z nieznajomości rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży”.

Tak że, z kolei, to spójnik – nieodmienna część mowy oraz wyraz łączący wypowiedzi składowe w jedno zdanie. Synonimami będą tu określenia takie jak: więc, tak więc, zatem, dlatego/stąd też. „…od ostatniego naszego spotkania w ogrodzie dwójki minęło kilka miesięcy, widywaliśmy się, to prawda, co niedzielę, ale tylko przelotnie, tak że nie mogliśmy wymienić nawet paru zdań, a ja niecierpliwie snułem plany dotyczące nas obojga…”.

Jak widać, w sytuacji, gdy „tak że” oznacza „zatem”, w pisowni nie stosujemy przecinka pomiędzy „tak” a „że”. Istnieje również jednak wariant zapisu z przecinkiem – wszędzie tam, gdzie „tak że” oznacza „w taki sposób, że”. O zastosowaniu przecinka decyduje tu de facto akcent zdaniowy i nacisk, jaki kładziemy na dany fragment wypowiedzi: „Edyta Górniak: Trzy stylizacje i koc. Nawet w nim wyglądała tak, że zapierało dech!”

Poradnik języka polskiego!

Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.

Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail:

[contact-form-7 id=”10982″ html_class=”gem-contact-form-white”]
Poradnik języka polskiego

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.