biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Dziadka

W większości miejsc na świecie Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest tego samego dnia

Jak głosi tekst okolicznościowej piosenki: Jest taki jeden facio. Przystojny jak James Bond. O kim mowa w tym utworze? Oczywiście o dziadku!

Starszy siwy pan często z nieodłącznym atrybutem w postaci laski lub fajki to stereotypowy obraz dziadka. Choć ojciec Twojej mamy lub taty może wyglądać zupełnie inaczej, z pewnością masz wiele miłych wspomnień z nim związanych. 22 stycznia to doskonały dzień, by zadbać o relację z nim i pokazać mu, jak bardzo go kochasz.

Dzień Dziadka w Polsce

Dzień Dziadka zaczął być obchodzony w Polsce pewien czas po ustanowieniu Dnia Babci. Pierwotnie miano go świętować 30 maja, w dniu urodzin piosenkarza Mieczysława Fogga. Data ta nie przyjęła się jednak, a sama okazja w 1981 roku została przeniesiona na 22 stycznia.

Ponieważ oba święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzone są w tym samym okresie, często celebruje się je wspólnie. Wnukowie odwiedzają wówczas najstarszych członków rodziny oraz obdarowują ich prezentami i kwiatami. W szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne wydarzenia okolicznościowe, w których uczestniczą seniorzy wraz z najmłodszymi. Konkursy na najpiękniejsze wierszyki lub laurki, recytacja poezji, występy artystyczne to stałe ich elementy.

W większości miejsc na świecie Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest tego samego dnia
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia
W pierwszą niedzielę października Dzień Babci i Dziadka obchodzi się w Wielkiej Brytanii.

Dzień Dziadka na świecie

W większości krajów świata dziadkowie obchodzą święto razem z babciami. Polska posiadająca osobną datę Dnia Dziadka jest pod tym względem wyjątkowa. Jak w takim razie celebrują swoje okazje seniorzy za granicą?

Stany Zjednoczone

Narodowy Dzień Dziadków (ang. Grandparents’ Day) w Stanach Zjednoczonych obchodzi się w pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, wypadającym 5 września. Został on ustanowiony przez Kongres w 1978 roku. Tematem muzycznym święta jest piosenka pt. A Song for Grandma and Grandpa autorstwa Johnny’ego Prilla. Seniorzy tego dnia mogą spodziewać się prezentów. Bardzo popularnym podarkiem są niezapominajki i inne kwiaty sezonowe.

Japonia

W Japonii Dzień Dziadka nie istnieje. Zamiast niego od 1966 roku obchodzi się Dzień Szacunku dla Starszych (jap. 敬老の日, Keirō no Hi). Pierwotnie jego data została wyznaczona na 15 września, obecnie jest to trzeci poniedziałek tego miesiąca. Dzięki tej zmianie Japończycy cieszą się dłuższym, trzydniowym weekendem i mogą wrócić do rodzinnych domów, aby spędzić czas z dziadkami. Dodatkowo od 1963 roku japoński rząd honoruje tego dnia wszystkich stulatków, obdarowując ich srebrnym kubeczkiem do sake. Ich liczba stale rośnie: w pierwszym roku akcji były to jedynie 153 osoby, a w 2017 już 32 097.

Inne kraje

Holenderskie Opa en Oma Dag, mimo że istnieje od 2004 roku, to wciąż mało znane święto. Jako jego datę wyznaczono 4 czerwca. Ciekawym pomysłem z nim związanym jest akcja „zaadoptuj dziadków”, która zachęca do spędzania czasu z osobami starszymi przez jeden dzień lub też przez resztę ich życia.

Również brytyjskiemu Grandparents’ Day brakuje takiej popularności, jaką cieszą się nasze Dzień Babci i Dzień Dziadka. Pojawił się on już w 1990 roku dzięki działalności organizacji charytatywnej Age Concern. Od 2008 jego datą jest pierwsza niedziela października.

We Włoszech Dzień Dziadków (. Festa dei Nonni) obchodzony jest 2 października, w Hiszpanii (hiszp. Día del Abuelo) – 26 lipca i w Meksyku – 28 czerwca, a w Australii – w ostatnią niedzielę października.

Narodowe Święto Dziadków po Święcie Pracy
pierwszy poniedziałek września
życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka

Dzień Dziadka – ciekawostki

Papież Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu zaproponował, aby połączyć Dzień Babci i Dzień Dziadka w jedno święto. Jako jego datę chciał ustalić 26 lipca będący wspomnieniem Świętych Anny i Joachima, rodziców Maryi i dziadków Jezusa. Pomysł ten nie przyjął się jednak w naszym kraju.

Najmłodszym dziadkiem na świecie jest prawdopodobnie Brytyjczyk Shem Davis. Jego czternastoletnia córka urodziła mu wnuczkę, gdy miał jedynie 29 lat.

Ustalenie wieku najstarszych ludzi to niezwykle trudne zadanie ze względu na brak wiarygodności dokumentów dotyczących ich daty urodzenia. Jedną z takich osób, która (przynajmniej na papierze) dożyła wieku 146 lat, był Indonezyjczyk Mbah Ghoto, czyli Dziadek Ghoto.

W niektórych krajach świata, takich jak Bułgaria, nie istnieją święta dedykowane dziadkom, celebruje się jedynie Dzień Babci.

Narodowy Dzień Dziadków
przedstawienie z okazji Dnia Babci
Święto dziadków obchodzone jest w różnych datach zależnie od kraju: w pierwszą niedzielę października, pierwszą niedzielę marca…

Jak obchodzisz Dzień Dziadka?

Już postanowiłeś, jak zamierzasz świętować najbliższy Dzień Dziadka? Pomysłów na spędzenie wspólnego czasu jest mnóstwo. Możecie zrobić coś, co obydwoje lubicie, przeznaczyć wieczór na rozmawianie o młodości seniora lub zorganizować wspólne wyjście do restauracji. Z pewnością wszystkie wysiłki zostaną tego dnia docenione!

Warto również pomóc zadbać dziadkom o ich kondycję fizyczną, przypominając im o profilaktyce. Prowadzisz stronę internetową o tematyce zdrowotnej i chciałbyś, aby była ona dostępna również w języku obcym (ukraińskim, niemieckim, niderlandzkim…)? Dla naszych tłumaczy nie ma nic trudnego! Wypełnij formularz kontaktowy, aby dowiedzieć się, co możemy Ci zaoferować.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.