biuro tłumaczeń skrivanek

1 Maja, czyli Święto Pracy

Święto państwowe i Święto Józefa Robotnika

Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do spędzenia czasu na łonie natury w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Wtedy też tradycyjnie rozpoczynamy sezon grillowy i cieszymy się piękną wiosenną pogodą. Pamiętasz, dlaczego mamy wtedy czas wolny od pracy?

Na 1 maja przypadają obchody, mającego dość krwawą historię, Święta Pracy, którego pełna nazwa brzmi Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jego historii i tradycjach z nim związanych to zapraszamy Cię do lektury tego artykułu!

Święto Pracy – krótka historia

Święto Pracy ma swoją genezę w protestach robotników w Stanach Zjednoczonych. Niskie płace i fatalne warunki pracy doprowadziły do bardzo napiętej atmosfery w fabrykach w drugiej połowie XIX wieku. Tysiące pracowników wyszły na ulice Chicago. 1 maja 1886 roku doszło do demonstracji, której głównym postulatem był ośmiogodzinny dzień pracy (zamiast dwunastogodzinnego). 4 maja został zorganizowany wiec, podczas którego interweniowała policja. Doszło do rozlewu krwi. Podczas Haymarket Riot zginęło wówczas wielu robotników oraz jeden funkcjonariusz policji. Za jego zabójstwo na śmierć zostało skazanych 8 osób, nazwanych później Chicago Eight: George Engel, Samuel Fielden, Louis Lingg, Albert Parsons, Michael Schwab, August Spies, Oscar Neebe i Adolph Fischer (za: Britannica). Karę ponieśli Parsons, Engel, Spies i Fischer. Louis Lingg dzień wcześniej popełnił samobójstwo. Samuel Fielden, Oscar Neebe i Michael Schwab zostali ułaskawieni.

W celu upamiętnienia wydarzeń z Chicago, w 1889 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Partii i Organizacji Socjalistycznych (tzw. II Międzynarodówka) ustanowiło dzień 1 maja Dniem Pracy. Został on przyjęty przez rodzący się ruch związków zawodowych i przetrwał aż do dzisiaj.

Narodowy Dzień Pracy w Polsce

W 1890 roku miały miejsce pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce. W czasie rewolucji 1905 roku 1 maja doszło do masowych demonstracji, pochodów i starć z wojskiem carskim na ziemiach zaboru rosyjskiego. Organizowały je głównie lokalne związki zawodowe oraz partie polityczne, które dołączyły do swoich programów prawa pracownicze. Były to m.in. Polska Partia Socjalistyczna, Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy oraz Bund.

Wniosek o ustanowienie 1 maja świętem państwowym był omawiany w sejmie już w 1919 roku. Od 1950 roku jest on dniem wolnym od pracy. Dla jego uczczenia w czasach PRL organizowano pochody pierwszomajowe, których cel stanowiło upamiętnienie ważnych wydarzeń w środowisku robotniczym. Uczestniczenie w nich było często obowiązkowe dla pracowników i uczniów. W latach osiemdziesiątych 1 maja odbywały się również nielegalne demonstracje stojące w opozycji do oficjalnych obchodów rządowych. Odpowiedzialny był za nie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Wraz z upadkiem PRL zniknęły również huczne obchody 1 maja. W dzisiejszych czasach Święto Pracy ma charakter spontaniczny. Za przebieg wydarzeń z nim związanych: konferencji, pikników i koncertów odpowiedzialne są organizacje lewicowe, takie jak Polska Partia Socjalistyczna czy Lewica Razem.

1 maja obchodzony jest również przez Kościół katolicki. Wspomina się wówczas św. Józefa Rzemieślnika, patrona ludzi pracujących i rodzin. Data ta pojawiła się w kalendarzu liturgicznym w 1955 roku jako alternatywa dla Święta Pracy.

Na ulicach Chicago tysiące pracowników walczyło o godziwe warunki pracy
Święto państwowe i Święto Józefa Robotnika
święto Józefa Robotnika; pomnik w Pradze

Święto Pracy w innych językach

1 maja to ważny dzień nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak jest nazywany w różnych krajach świata, to zerknij poniżej:

  • Angielski: International Workers’ Day, Labour Day, a często również – May Day
  • Niemiecki: Tag der Arbeit, Erster Mai
  • Hiszpański: Día Internacional de los Trabajadores, Primero de Mayo
  • Niderlandzki: Dag van de Arbeid
  • Francuski: Journée internationale des travailleurs, Premier mai
  • Węgierski: A munka ünnepe
  • Turecki: 1 Mayıs İşçi Bayramı
  • Czeski: Svátek práce
  • Chiński: 国际劳动节 (Guo ji Lao dong Jie)

Międzynarodowe Święto Pracy za granicą

Mieszkańcy większości krajów świata obchodzą Święto Pracy 1 maja. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, gdzie zostało ono przesunięte na pierwszy poniedziałek września. Często jest to dzień wolny od pracy.

To w Paryżu podczas spotkania Drugiej Międzynarodówki doszło do powstania Święta Pracy. Nie dziwi więc, że we Francji jest ono uroczyście obchodzone. Organizowane są wówczas różne parady i demonstracje. Obecnie często podejmują one aktualne problemy społeczne, takie jak: przestrzeganie praw człowieka czy walka z rasizmem. Ciekawą tradycją związaną z tym dniem jest zwyczaj obdarowywania najbliższych bukietami konwalii będącej symbolem szczęścia i pomyślności.

1 maja w Grecji to nie tylko Święto Pracy, ale również Święto Kwiatów. Rodziny udają się wówczas na pikniki za miasto, a na niebie pojawiają się liczne latawce. Istnieje również zwyczaj plecenia wianków i wieszania ich na drzwiach. Pozostaną one w tym miejscu aż do Nocy Świętojańskiej.

Święto Pracy jest obchodzone w Chinach od powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. Na początku maja tamtejsi pracownicy dostają trzy dni wolne. Wykorzystują je najczęściej do odwiedzenia rodzinnych miejscowości, krótkich wycieczek po kraju lub zakupów. W miastach organizowane są różne wydarzenia patriotyczne.

W Japonii 1 maja nie jest oficjalnym świętem wolnym od pracy. Przypada jednak na tzw. Złoty Tydzień (ang. Golden Week), w którym mają miejsce obchody m.in. Dnia Konstytucji i Dnia Dziecka. Niektóre z największych związków zawodowych kraju wykorzystują tę okazję do przeprowadzenia wieców i demonstracji.

Włoskie związki zawodowe w ramach obchodów Święta Pracy organizują Pierwszomajowy Koncert (Concerto del Primo Maggio). Odbywa się on na Piazza di Porta San Giovanni w Rzymie.

W Rosji 1 maja nosi obecnie nazwę Święto Wiosny i Pracy (Праздник Весны и Труда, Prazdnik Wiesny i Truda). W ramach jego obchodów co roku organizowane są pochody na Placu Czerwonym w Moskwie.

Święto Pracy – ciekawostki

W okresie PRL-u wiele ulic i placów nosiło nazwę „1 maja” dla podkreślenia wagi tego święta. W ten sposób została ochrzczona również kopalnia węgla kamiennego w Wodzisławiu Śląskim, będąca jednym z największych tego typu zakładów w ówczesnej Polsce.

W stolicy Korei Północnej, Pjongjangu, znajduje się stadion nazwany na cześć święta 1 maja. Jest to największa tego typu budowla pod względem ilości osób, które mogą się w niej znajdować.

Konwalie, którymi handluje się we Francji podczas Święta Pracy, są wolne od podatku. Istnieje jeden warunek: muszą one zostać zerwane własnoręcznie, a nie kupione w celu odsprzedania.

1 maja jest dniem ważnym w Polsce nie tylko ze względu na obchody Święta Pracy, ale również na rocznicę przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. W 2004 roku razem z nami dołączyły do niej również: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia oraz Węgry.

Według raportu sporządzonego przez OECD (Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) najkrótszym tygodniem pracy na świecie cieszą się Holendrzy. Wynosi on tam 29 godzin. Rekordzistami pod względem długości czasu pracy są zaś Kolumbijczycy, którzy działalności zawodowej poświęcają od poniedziałku do piątku ponad 47 godzin. Polacy, z 40 godzinami, plasują się pośrodku rankingu.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest dniem wolnym.
Pierwszy poniedziałek września – Święto Pracy w Stanach Zjednoczonych
Święto pracy obchodzone po odzyskaniu niepodległości

Święto Pracy obecnie

Święto Pracy było dawniej bardzo ważnym dniem. Obecnie w większości krajów świata uroczyste obchody praktycznie zanikły. Ma na to wpływ m.in. znaczna poprawa warunków pracy. Warto jednak poświęcić moment na refleksję nad losami tych, którzy walczyli, aby zmiana na lepsze była możliwa. 1 maja jest doskonałą okazją do tego.

Jeśli planujesz podjąć pracę za granicą i potrzebujesz tłumaczenia dokumentów, takich jak CV czy list motywacyjny, na język angielski, niemiecki lub inny, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Będzie to pierwszy krok w kierunku Twojej nowej kariery.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.