biuro tłumaczeń skrivanek

Erin – co to znaczy?

najlepszy scenariusz oryginalny
najlepszy scenariusz oryginalny

Udaj się w krótką podróż do Irlandii, aby poznać tłumaczenie słowa Erin. Ten wyraz ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Zielonej Wyspy. Dowiedz się dlaczego…

Podczas naszej krótkiej wyprawy poznasz irlandzkie bóstwo, a także ciekawy film, który spopularyzował nie tylko imię Erin, ale również walkę o środowisko. W roli głównej Julia Roberts. Gotowy?

Erin – nazwa kraju i bóstwa

Erin to mocno zangielszczona forma irlandzkiego słowa Éirinn będącego celownikiem Éire (Irlandia). Erin zastąpiło nazwę kraju w kilku irlandzkich dialektach, przede wszystkim w regionach Galway-Connemara i Waterford.

Według irlandzkiego folkloru Erin to starożytna nazwa Irlandii nadana wyspie przez Milezjan na cześć Ériu – celtyckiej bogini suwerenności. Milezjanie byli potomkami Mila Espaine, legendarnego herosa celtyckiego. Po przybyciu na Zieloną Wyspę pokonali legendarny lud Tuatha Dé Danann i zajęli jego stolicę Tarę. Na swojej drodze spotkali 3 bóstwa: Ériu, Banba i Fotla. Ériu była z nich najdzielniejsza, walcząc wytrwale o swój kraj. Na jej cześć Milezjanie nazwali Irlandię.

Erin jako romantyczna nazwa Irlandii została spopularyzowana przez poetów i XIX-wiecznych nacjonalistów. O kraju mówiono czasami Erin’s Isle. Erin, obok Hibernii, była wykorzystywana jako kobieca personifikacja wyspy. Do dzisiaj zachowała się piosenka Let Erin remember (Niech Erin pamięta). Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1924 r. pieśń ta została wykorzystana jako hymn przez irlandzkich sportowców.

Podczas rewolucji irlandzkiej w 1798 roku na ustach powstańców było zanglicyzowane hasło Erin go bragh (lub oryginalne Éirinn go Brách). Oznaczało „Irlandia na zawsze”. Skandujący je wyrażali ogromne przywiązanie do Zielonej Wyspy i jej niezależności.

przegrywa sprawę w swojej kancelarii przez swoje wybuchowe usposobienie
najlepszy aktor
którego mieszkańcy w małym prowincjonalnym miasteczku od dawna zapadają na choroby

Erin – imię kobiece i męskie

Imię Erin jest bezpłciowe; rodzice mogą nadać je zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Ze względu na pochodzenie od bogini najczęściej spotyka się kobiety z tym imieniem. Osoby tak nazwane można spotkać przede wszystkim w Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Walii, gdzie zyskało sporą popularność.

Erin Brockovich

Popularną nosicielką tego imienia jest Erin Brockovich – amerykańska aktywistka na rzecz środowiska. Międzynarodowy rozgłos zyskała dzięki filmowi z Julią Roberts. Erin, samotnie wychowująca trójkę dzieci, zatrudniła się w charakterze pomocy biurowej w kancelarii znanego adwokata Mastry & Vititoe. Pracując tam, odkryła, że przedsiębiorstwo Hinkley Copressor Station zatruwa wodę w malutkim miasteczku, doprowadzając do ciężkich chorób u jego mieszkańców. Jej zaangażowanie sprawiło, że firmie zasądzono odszkodowanie w wysokości 333 mln dolarów. Sprawa była wyjątkowym wydarzeniem w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecnie Erin Brockovich prowadzi przedsiębiorstwo konsultingowe Brockovich Research & Consulting.

Nie tylko Erin – najważniejsze postacie celtyckiej mitologii

Przeznaczenie dawnych Irlandczyków było zależne od licznych bóstw. Ci, którzy zyskali sobie ich sympatię, mogli liczyć na ochronę i pomyślne sploty okoliczności. Poznaj najważniejsze istoty, o których przychylność, musieli zawalczyć mieszkańcy Zielonej Wyspy.

Dagda (Dobry Bóg) – Bóg ziemi, druidów, obfitości. Wysoki król ponadnaturalnego ludu Tuatha Dé Danann. Miał ogromną siłę. Nigdzie się nie ruszał bez maczugi (lub kija) i kotła. To nie były zwykłe przedmioty, ale narzędzia o magicznej sile. Maczuga mogła zabić aż 9 ludzi jednym uderzeniem. Gdy Dagda nią kogoś dotknął, przywracała życie. Magiczny kocioł nie miał dnia – jedzenie w nim zawarte mogło wykarmić każdą armię.

Brigid – Córka Dagdy i żona mitycznego króla Bresa. Była boginią urodzaju, patronką poezji, uzdrowicieli i rzemieślników. Jej boskie tytuły to „Ogień Inspiracji”, „Ogień Paleniska”, „Ogień Kuźni”. Często jest utożsamiana z chrześcijańską świętą Brigidą z Kildare.

Lugh – Bóg słońca, ognia i rzemiosła. Był pełen życia i energii. Nigdy się nie zestarzał. Był bardzo uzdolniony i pomysłowy. Został nazwany przydomkiem Samildanach („uzdolniony w każde sztuce”). Patronował miejscowości Lugdnum (dzisiaj francuski Lyon).

Morrigan – Bogini wojny, magii i podziemia. Niemal nigdy nie ściągała zbroi, chyba że właśnie krążyła nad polem kolejnej bitwy w postaci kruka lub wrony. Nie była jedyną „opiekunką” wojny. To stanowisko dzieliła z Machą, Nemainą i Badbą.

Aengus – Bóg miłości. Często przedstawiano go z 4 ptakami w locie, które symbolizowały pocałunki. Potrafił przywracać zmarłych do życia. Był dzieckiem pochodzącym z romansu Dagdy i zamężnej bogini rzeki Boann. Aby ukryć swój postępek, jego ojciec zatrzymał ruch słońca na aż 9 miesięcy, aż do narodzin boskiego potomka.

wali prawdę prosto z mostu
pewnego dnia, po raz drugi
obsada w serialu opowiada historię

Erin w innych językach

Zobacz, jak nazwa Irlandii brzmi w językach obcych:

 • Angielski: Ireland
 • Niemiecki: Irland
 • Francuski: Irlande
 • Hiszpański: Irlanda
 • Portugalski: Irlanda
 • Włoski: Irlanda
 • Niderlandzki: Ierland
 • Duński: Irland
 • Fiński: Irlanti
 • Rosyjski: Ирландия (Irlandiya)
 • Czeski: Irsko
 • Słowacki: Írsko
 • Węgierski: Írország
 • Rumuński: Irlanda
 • Grecki: Ιρλανδία (Irlandía)
 • Arabski: أيرلندا (Ayrlenda)
 • Hebrajski: אירלנד (Ayrlend)
 • Hindi: आयरलैंड (Āyarlaṇḍ)
 • Japoński: アイルランド (Airurando)
 • Koreański: 아일랜드 (Aillaendeu)

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.