biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Nauczyciela

14 października to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, w szkołach organizowane są apele

14 października jest wyczekiwany nie tylko przez nauczycieli, którzy tego dnia obchodzą swoje święto, ale również przez uczniów, korzystających z braku tradycyjnych zajęć lekcyjnych.

To święto wszystkich pracowników oświaty ma swoje odpowiedniki na całym świecie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat jego historii i zwyczajów z nim związanych, zapraszamy do lektury!

Światowy Dzień Nauczyciela – historia święta

Światowy Dzień Nauczyciela został ustanowiony w 1994 roku przez UNESCO. Jego datę wyznaczono na 5 października. Cele święta to: upamiętnienie Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela (ang. Recommendation concerning the Status of Teachers) podpisanej w 1966 roku, docenienie roli nauczycieli w społeczeństwie oraz dążenie do poprawy warunków ich pracy.

Dzień Edukacji Narodowej – obchody święta

Polskie święto pracowników oświaty ustanowiono 27 kwietnia 1978 roku. Jego pierwotna nazwa, Dzień Nauczyciela, została nadana w Karcie praw i obowiązków nauczyciela. Uroczystość ta znana jest w ten sposób aż do dziś, mimo że w 1982 roku przemianowano ją na Dzień Edukacji Narodowej na cześć powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzi się we wszystkich placówkach oświatowych. 14 października jest wolny od zajęć lekcyjnych. W szkołach organizuje się wówczas uroczyste apele będące doskonałą okazją do nagrodzenia wyjątkowych nauczycieli. Jako najbardziej prestiżowe wyróżnienie można wskazać Krzyże Zasługi (brązowe, srebrne i złote) wręczane przez ministra edukacji narodowej. Inne odznaczenia przyznawane są dodatkowo przez dyrektorów szkół, władze samorządowe lub kuratorów oświaty. Również uczniowie i studenci wyrażają tego dnia swoje uznanie dla ulubionych profesorów, obdarowując ich prezentami, kwiatami i czekoladkami.

14 października – Dzień Edukacji Narodowej, a potocznie Dzień Nauczyciela, na pamiątkę podpisania Karty Nauczyciela
14 października to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, w szkołach organizowane są apele
Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca

Dzień Nauczyciela na świecie

W Argentynie Dzień Nauczyciela obchodzony jest 11 września. Data ta upamiętnia śmierć Dominga Faustina Sarmienta, prezydenta kraju, który wprowadził obowiązkową edukację podstawową i otworzył kilkaset placówek oświatowych.

W Chinach Dzień Nauczyciela wypada 10 września. Tego dnia belfrowie dostają prezenty, kartki okolicznościowe i kwiaty. Wielu absolwentów decyduje się na odwiedziny w dawnych szkołach, aby złożyć życzenia ulubionym profesorom. Nie jest do końca jasne, dlaczego akurat ta data została wybrana. Istnieje hipoteza, że ma to związek z podobną wymową słów „nauczyciel” (zh. jiao shi) i „10 września” (zh. jiu shi).

W Indiach istnieją aż dwa święta, które możemy nazwać Dniem Nauczyciela. Pierwsze z nich, Guru Purnima, poświęcone jest wykładowcom akademickim oraz duchowym guru. Celebruje się je w dzień pełni księżyca podczas hinduskiego miesiąca Ashadha przypadającego na nasz czerwiec lub lipiec. Od 1962 roku święto obchodzi się również 5 października. Data ta upamiętnia urodziny drugiego prezydenta Indii, Sarvepalli Radhakrishnana. Tego dnia w kraju nie odbywają się tradycyjne zajęcia lekcyjne.

Na Ukrainie Dzień Nauczyciela wypada w pierwszą niedzielę września, w szkołach obchodzi się go jednak już w piątek. Niektóre placówki edukacyjne decydują się na interesujący zabieg, pozwalając starszym uczniom prowadzić lekcje dla młodszych kolegów.

Jak nazywa się Dzień Nauczyciela w obcych językach?

Dzień Edukacji Narodowej – 14 października wręczane są nagrody ministra edukacji narodowej
święto edukacji narodowej 14 października
14 października, pierwsza niedziela października

Dzień Nauczyciela – ciekawostki

Polscy nauczyciele akademiccy od 1997 roku obchodzą swoje święto 5 października.

14 października jest w rzeczywistości dniem wszystkich pracowników oświaty, nie tylko nauczycieli, o czym często się zapomina.

Do zasług Komisji Edukacji Narodowej, powołanej w 1773 roku, należy m.in. trzystopniowe szkolnictwo, wprowadzenie wychowania fizycznego i podręczników w języku polskim do podstawy programowej oraz dopuszczenie dziewczynek do edukacji.

Według Księgi rekordów Guinessa najstarszym nauczycielem był jezuita o. Geoffrey Schneider, który wciąż uczył, mając 100 lat.

Za największą szkołę świata uważana jest Szkoła Montessori w Lucknow (Indie), która zatrudnia około 4500 pracowników. Chodzi do niej ponad 58 tysięcy uczniów.

Choć 14 października świętują głównie nauczyciele kształcący dzieci, to warto, żeby również dorośli uczęszczający na kurs angielskiego lub innego języka pamiętali tego dnia o docenieniu swojego lektora.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci to święto wszystkich pracowników oświaty i zainspirował do refleksji nad rolą nauczycieli w społeczeństwie.

Czy 14 października jest także Twoim świętem? A może przygotowujesz materiały na temat praw i obowiązków nauczyciela w języku angielskim, duńskim lub innym? Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych związanych z edukacją.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.