biuro tłumaczeń skrivanek

Kiedy jest Dzień Chłopaka?

Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy 19 listopada.

Panowie w naszym kraju mają aż dwie okazje do świętowania, stworzone specjalnie dla nich. To Dzień Chłopaka obchodzony 30 września i Dzień Mężczyzny celebrowany dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca.

Czym się różnią oba święta? Jaka jest ich historia? Czy i w jaki sposób są obchodzone w innych krajach świata? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania. Dowiesz się także, w którym państwie najdłużej istnieje to święto oraz jakie cele mu przyświecają.

Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny – czym się różnią?

Dzień Chłopaka nie zyskał dużej popularności poza granicami naszego kraju. 16 maja wypada międzynarodowe święto International Day of the Boy Child, którego celem jest osiągnięcie prawdziwej równości między płciami. Obchodzi się je głównie w niektórych regionach Indii, Ameryki Północnej i Afryki.

W Polsce tradycyjnie Dzień Chłopaka obchodzą nastolatkowie, którzy po pewnym czasie zaczynają otrzymywać życzenia w Dzień Mężczyzny. Zależy to jednak od zwyczajów panujących wśród naszych znajomych i w rodzinie. Wielu panów decyduje się pozostać przy świętowaniu 30 września, a niektórzy z nich celebrują obie okazje.

Najpopularniejsze zwyczaje związane z Dniem Chłopaka mają miejsce w szkołach. 30 września dziewczynki obdarowują swoich kolegów drobnymi upominkami (słodyczami, figurkami, kubkami). W niektórych klasach organizuje się wydarzenia związane z tym świętem: konkursy, pokazy artystyczne lub przedstawienia. Lekcje tego dnia odbywają się normalnie, jednak panuje zupełnie inna, świąteczna atmosfera. Wszystko zależy od wyobraźni dzieci, nauczycieli i rodziców.

Dzień Mężczyzny ma nieco inny wydźwięk. Oczywiście tego dnia panom również składa się życzenia i obdarowuje ich drobnymi prezentami. Ważniejsze są jednak cele tego święta: zwrócenie uwagi na problemy, z którymi muszą się mierzyć mężczyźni (wygórowane oczekiwania społeczeństwa, choroby psychiczne, rosnąca liczba samobójstw), promowanie zdrowego wzorca męskości oraz równości płci.

większość mężczyzn w Dniu Mężczyzny
tradycja obchodzenia w niektórych szkołach Dnia Chłopaka
daty Dnia Mężczyzn

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – historia

Pierwsze próby organizacji Międzynarodowego Dnia Mężczyzn pojawiły się już w latach 90. XX wieku dzięki Thomasowi Oasterowi, przewodniczącemu badaniom nad męskością na Uniwersytecie w Kansas City w stanie Missouri. Małe wydarzenia odbywały się wówczas m.in. w Australii i Stanach Zjednoczonych. Nie były one jednak zbyt popularne i zaprzestano ich organizacji w 1996 roku. Przetrwały jedynie na Malcie, gdzie odbywają się co roku, nieprzerwanie od 1994 roku. Duży wkład we wskrzeszenie tego święta miało niewielkie wyspiarskie państwo Trynidad i Tobago, gdzie International Men’s Day odbył się po raz pierwszy w 1999 roku.

Międzynarodowa data 19 listopada została wybrana przez Jerome’a Teelucksingha, wykładowcę historii z Trynidadu i Tobago, który przyczynił się do wzrostu popularności tego wydarzenia. Chciał, aby święto to stało się dniem, w którym można byłoby skupić się na problemach dotykających przedstawicieli płci męskiej. Mimo wysiłków ludzi zaangażowanych w International Men’s Day wciąż nie został on oficjalnie uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych (w przeciwieństwie do Międzynarodowego Dnia Kobiet).

Z okazji Dnia Mężczyzny 10 marca chłopcy i starsi panowie dostają prezenty.
Obchodzimy Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka w innych dniach.
Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet

Dzień Mężczyzn – obchody

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn celebruje się w ponad 80 krajach świata. Jego oficjalna data to 19 listopada.

W Polsce Dzień Mężczyzny obchodzimy 10 marca. Ma to związek z katolickim wspomnieniem czterdziestu męczenników z Sebasty, którzy byli rzymskimi legionistami skazanymi w 320 roku na śmierć za to, że nie chcieli wyrzec się chrześcijaństwa.

W Singapurze pierwsze wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Mężczyzn odbyły się w 2018 roku. Miała wówczas miejsce konferencja, na której omawiano różnorodne problemy dotykające mężczyzn w życiu rodzinnym. W 2009 roku powołany został ruch Dad’s for Life wspierający ojców. W związku z tym wydarzeniem z okazji święta panom rozdawano zestawy narzędzi.

Irlandzka stacja radiowa Newstalk w 2009 roku wyemitowała program poświęcony w całości panom. Były to pierwsze obchody Dnia Mężczyzn w tym kraju.

Pierwszy Dzień Mężczyzn w Tanzanii miał miejsce w 2011 roku. Zorganizowany został przez lokalne organizacje charytatywne. Podczas jego trwania można było oglądać przedstawienia oraz brać udział w grach i spotkaniach edukacyjnych.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn w obcych językach

Jaką nazwę otrzymało święto mężczyzn w innych krajach świata? Zerknij poniżej!

  • Angielski: International Men’s Day
  • Niemiecki: Internationaler Männertag
  • Portugalski: Dia Internacional do Homem
  • Francuski: Journée internationale de l’homme
  • Hiszpański: Día Internacional del Hombre
  • Szwedzki: Internationella mansdagen
  • Niderlandzki: Internationale Mannendag
  • Czeski: Mezinárodní den mužů
  • Węgierski: Nemzetközi férfinap
  • Wietnamski: Ngày Quốc tế Nam giới

Chcesz poznać więcej słów w języku angielskim, francuskim lub innym? Zapisz się na jeden z kursów naszej szkoły językowej.

10 marca jest w Polsce Dniem Mężczyzny
Data obchodów różni Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka
Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy 19 listopada.

Ciekawostki na Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn co roku jest obchodzony pod innym hasłem. W 2016 roku było to „Zatrzymać męskie samobójstwa” (Stop Male Suicide), w 2018 – „Zdrowe wzorce męskości” (Positive Male Role Models), a w 2022 – „Znaczenie równości płci” (Importance of Gender Equality).

23 lutego w Rosji obchodzi się Dzień Obrońców Ojczyzny, traktowany również jako dzień, w którym świętują panowie. Jest on wolny od pracy.

Zanim odkryto, że za płeć odpowiedzialna jest obecność chromosomu Y lub jego brak, snuto różne teorie na temat tego, skąd się biorą chłopcy. Wierzono, że na ich przyjście na świat ma wpływ m.in. sposób odżywiania matki czy temperatura powietrza.

A w jaki sposób Ty obchodzisz Dzień Mężczyzny? Święto to wydało Ci się interesującym tematem? Chciałbyś napisać o nim tekst na stronę internetową w języku francuskim, portugalskim lub innym? Jeśli potrzebujesz wsparcia w tłumaczeniu, wypełnij nasz formularz kontaktowy, pomożemy Ci!

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.