biuro tłumaczeń skrivanek

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

dzień walki z depresją ma na celu upowszechnienie wiedzy o depresji

Szacuje się, że na tę chorobę cierpi około 350 milionów ludzi. Mimo to wciąż mówi się o niej za mało, a chorzy niejednokrotnie boją się poprosić o pomoc w obawie o reakcję otoczenia. O jakiej dolegliwości mowa? Oczywiście o depresji.

Aby walczyć ze stygmatyzacją tej choroby psychicznej, powstał Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jest to bardzo potrzebne święto, w ramach którego organizuje się wiele wydarzeń propagujących działania wspierające zdrowie psychiczne.

Depresja – co to za choroba?

Depresja to choroba charakteryzująca się długotrwałym obniżeniem nastroju. Czasami pojawiają się dodatkowe objawy: drażliwość, zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne lub buntownicze. Chorzy mają problemy ze snem, brak im energii i ciężko im się skupić.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie, a także jedna z głównych przyczyn samobójstw. Może dotyczyć ona każdego: wiek, płeć czy status społeczny nie mają tu większego znaczenia.

Depresję powinno się leczyć. W tym celu stosuje się metody kompleksowe: połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Pacjentowi objaśnia się również, czego może się on spodziewać i jak przebiega ta choroba. Często wykorzystywana jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna. Pomaga ona przeanalizować problemy i wykształcić poprawne metody radzenia sobie z nimi.

dzień walki z depresją ma na celu upowszechnienie wiedzy o depresji
leki przeciwdepresyjne
pomoc w wykształcaniu pozytywnych reakcji

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – co to za święto?

Ze względu na dużą liczbę osób cierpiących na depresję i bojących się szukać pomocy (lub nieświadomych, że mogą o nią poprosić) powstał Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jego główne cele to: upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz zachęcanie ciepiących na nią do podjęcia leczenia.

Święto zostało wyznaczone na 23 lutego przez Ministerstwo Zdrowia. Z jego okazji organizuje się wiele akcji informacyjnych. Zaangażowana w nie jest m.in. Fundacja Itaka (prowadząca antydepresyjny telefon zaufania i stronę internetową). Tego dnia odbywają się również zajęcia edukacyjne w szkołach. Dzięki nim już najmłodsi mogą dowiedzieć się więcej na temat depresji.

Święta na rzecz zdrowia psychicznego na świecie

Depresja to choroba dotykająca ludzi niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Borykają się z nią wszystkie społeczności. Dlatego też wiele państw zdecydowało się na ustanowienie własnych świąt, które przypominają o kluczowym znaczeniu dbania o własny stan psychiczny.

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (ang. World Mental Health Day). Święto to zostało powołane w 1992 roku, aby propagować globalną edukację na temat chorób psychicznych i przeciwdziałać stygmatyzacji osób, które się z nimi zmagają.

W Kanadzie 13 czerwca obchodzi się Men’s Mental Health Day. Dzień ten skupia się na problemach i wyzwaniach, z którymi borykają się mężczyźni. Szkodliwa (i przestarzała) opinia, mówiąca, że jest to „płeć silna”, sprawia, że jeszcze bardziej boją się oni prosić o pomoc, kiedy dopadnie ich choroba psychiczna. Święto to pomaga zwalczać ten stereotyp.

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych istnieje specjalny tydzień poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci – Children’s Mental Health Week. Na Wyspach wypada on w lutym, w Ameryce obchodzony zaś jest w maju. W tym czasie organizowane są darmowe wydarzenia dla rodzin, rozmowy z psychologami oraz zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.

według danych Światowej Organizacji Zdrowia
depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą
najczęstszą metodą psychoterapii według ministra zdrowia

Depresja – dowiedz się więcej!

Depresja wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Bóle głowy, problemy z żołądkiem, krótki oddech również mogą być symptomami tej groźnej choroby.

Czasem ciężko jest poznać człowieka cierpiącego na depresję. Niektórzy z chorych są energiczni i uśmiechnięci. Ich zmagania są niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Choć narodziny dziecka są zazwyczaj radosnym wydarzeniem, dla niektórych rodziców to bardzo ciężki czas. Niekiedy rozwija się u nich depresja poporodowa. Co ciekawe, dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

objaśnianie pacjentowi
zachęcenie chorych do szukania pomocy
Rozwój depresji. Na czym polega ta choroba

Depresja bliskich – co robić?

Rozmawiając z osobami cierpiącymi na depresję, powinniśmy unikać krzywdzących zwrotów, takich jak: „ogarnij się”, „przesadzasz”, „idź pobiegać”, „inni mają gorzej”. Są one zupełnie niepotrzebne i prawdopodobnie wywołają skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego pokażmy tej osobie, że chcemy jej pomóc. „Jestem z tobą”, „nie zostawię cię”, „widzę, że cierpisz” – to zwroty, których możemy bezpiecznie użyć. Warto również zachęcić chorego do skorzystania z pomocy specjalistów: psychologa i psychiatry.

O depresji trzeba mówić możliwie jak najwięcej. Być może dzięki temu większa liczba chorych zdecyduje się na walkę o swój dobrostan psychiczny bez obawy o reakcję otoczenia. Dlatego też, jeśli prowadzisz stronę internetową poświęconą tematom zdrowotnym, zachęcamy do skorzystania z usług naszych copywriterów. Dzięki ich profesjonalizmowi na Twojej witrynie pojawią się wartościowe treści na ten delikatny temat.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.