Szacuje się, że na tę chorobę cierpi około 350 milionów ludzi. Mimo to wciąż mówi się o niej za mało, a chorzy niejednokrotnie boją się poprosić o pomoc w obawie o reakcję otoczenia. O jakiej dolegliwości mowa? Oczywiście o depresji.
Aby walczyć ze stygmatyzacją tej choroby psychicznej, powstał Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jest to bardzo potrzebne święto, w ramach którego organizuje się wiele wydarzeń propagujących działania wspierające zdrowie psychiczne.
SPIS TREŚCI
Depresja – co to za choroba?
Depresja to choroba charakteryzująca się długotrwałym obniżeniem nastroju. Czasami pojawiają się dodatkowe objawy: drażliwość, zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne lub buntownicze. Chorzy mają problemy ze snem, brak im energii i ciężko im się skupić.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie, a także jedna z głównych przyczyn samobójstw. Może dotyczyć ona każdego: wiek, płeć czy status społeczny nie mają tu większego znaczenia.
Depresję powinno się leczyć. W tym celu stosuje się metody kompleksowe: połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Pacjentowi objaśnia się również, czego może się on spodziewać i jak przebiega ta choroba. Często wykorzystywana jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna. Pomaga ona przeanalizować problemy i wykształcić poprawne metody radzenia sobie z nimi.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – co to za święto?
Ze względu na dużą liczbę osób cierpiących na depresję i bojących się szukać pomocy (lub nieświadomych, że mogą o nią poprosić) powstał Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jego główne cele to: upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby oraz zachęcanie ciepiących na nią do podjęcia leczenia.
Święto zostało wyznaczone na 23 lutego przez Ministerstwo Zdrowia. Z jego okazji organizuje się wiele akcji informacyjnych. Zaangażowana w nie jest m.in. Fundacja Itaka (prowadząca antydepresyjny telefon zaufania i stronę internetową). Tego dnia odbywają się również zajęcia edukacyjne w szkołach. Dzięki nim już najmłodsi mogą dowiedzieć się więcej na temat depresji.
Święta na rzecz zdrowia psychicznego na świecie
Depresja to choroba dotykająca ludzi niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Borykają się z nią wszystkie społeczności. Dlatego też wiele państw zdecydowało się na ustanowienie własnych świąt, które przypominają o kluczowym znaczeniu dbania o własny stan psychiczny.
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (ang. World Mental Health Day). Święto to zostało powołane w 1992 roku, aby propagować globalną edukację na temat chorób psychicznych i przeciwdziałać stygmatyzacji osób, które się z nimi zmagają.
W Kanadzie 13 czerwca obchodzi się Men’s Mental Health Day. Dzień ten skupia się na problemach i wyzwaniach, z którymi borykają się mężczyźni. Szkodliwa (i przestarzała) opinia, mówiąca, że jest to „płeć silna”, sprawia, że jeszcze bardziej boją się oni prosić o pomoc, kiedy dopadnie ich choroba psychiczna. Święto to pomaga zwalczać ten stereotyp.
W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych istnieje specjalny tydzień poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci – Children’s Mental Health Week. Na Wyspach wypada on w lutym, w Ameryce obchodzony zaś jest w maju. W tym czasie organizowane są darmowe wydarzenia dla rodzin, rozmowy z psychologami oraz zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.
Depresja – dowiedz się więcej!
Depresja wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Bóle głowy, problemy z żołądkiem, krótki oddech również mogą być symptomami tej groźnej choroby.
Czasem ciężko jest poznać człowieka cierpiącego na depresję. Niektórzy z chorych są energiczni i uśmiechnięci. Ich zmagania są niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Choć narodziny dziecka są zazwyczaj radosnym wydarzeniem, dla niektórych rodziców to bardzo ciężki czas. Niekiedy rozwija się u nich depresja poporodowa. Co ciekawe, dotyczy ona zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Depresja bliskich – co robić?
Rozmawiając z osobami cierpiącymi na depresję, powinniśmy unikać krzywdzących zwrotów, takich jak: „ogarnij się”, „przesadzasz”, „idź pobiegać”, „inni mają gorzej”. Są one zupełnie niepotrzebne i prawdopodobnie wywołają skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego pokażmy tej osobie, że chcemy jej pomóc. „Jestem z tobą”, „nie zostawię cię”, „widzę, że cierpisz” – to zwroty, których możemy bezpiecznie użyć. Warto również zachęcić chorego do skorzystania z pomocy specjalistów: psychologa i psychiatry.
O depresji trzeba mówić możliwie jak najwięcej. Być może dzięki temu większa liczba chorych zdecyduje się na walkę o swój dobrostan psychiczny bez obawy o reakcję otoczenia. Dlatego też, jeśli prowadzisz stronę internetową poświęconą tematom zdrowotnym, zachęcamy do skorzystania z usług naszych copywriterów. Dzięki ich profesjonalizmowi na Twojej witrynie pojawią się wartościowe treści na ten delikatny temat.