biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Myśli Braterskiej

założyciel skautingu to Robert Baden-Powell

Dzień Myśli Braterskiej to niezwykle ciekawe święto, bliskie harcerzom i mało znane poza ich ruchem. Poznajmy je!

Już sama nazwa harcerskiego dnia nastraja pozytywnie – słowo „braterski” wzbudza pozytywne skojarzenia. Dowiedzmy się zatem, jak to święto powstało, na czym polega i w jaki sposób obchodzone jest na świecie.

Dzień Myśli Braterskiej – co to za święto?

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni. Obecnie obchodzą je skauci i harcerze z całego świata. Za jego cel obrano przypomnienie członkom tych organizacji, że mimo różniących ich kolorów skóry, narodowości i wieku mają ze sobą wiele wspólnego.

Historia Dnia Myśli Braterskiej

Pomysł na utworzenie Dnia Myśli Braterskiej narodził się podczas IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek, która odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku. Pierwotnie było to jedynie święto dziewcząt, z czasem zaczęli je obchodzić również chłopcy. Na jego datę wybrano rocznicę urodzin sir Roberta Badena-Powella, założyciela skautingu, oraz jego żony, „naczelnej skautki świata”, Olave Baden-Powell – 22 lutego.

środowisku harcerskim
założyciel skautingu to Robert Baden-Powell
Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej

Dzień Myśli Braterskiej – obchody

W Dzień Myśli Braterskiej harcerze składają sobie życzenia i organizują spotkania integracyjne oraz gry terenowe. Z tej okazji często urządzane są również zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.

W 2009 roku zapoczątkowano zwyczaj opierania każdego Dnia Myśli Braterskiej na jednym z Milenijnych Celów Rozwoju opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wśród nich znajdziemy m.in.: wyeliminowanie zjawiska głodu i skrajnego ubóstwa, ochronę środowiska naturalnego, promowanie równości płci oraz zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym.

W Nowej Zelandii z okazji Dnia Myśli Braterskiej skautki z GirlGuiding New Zeland z Auckland przed wschodem słońca wspinają się na górę Maungawhau. Na szczycie zapalają ognisko i rozmawiają o innych ludziach i krajach, o których myślą. Zwyczaj ten nosi nazwę the big think („duża myśl”).

W krajach niemieckojęzycznych popularne stało się wysyłanie kartek do innych skautów na całym świecie. Akcję tę wspierają różne organizacje harcerskie, np. Ring Deutscher Pfadfinderverbände oraz Swiss Guide and Scout Movement.

W Dzień Myśli Braterskiej skauci mają możliwość skontaktowania się z kolegami należącymi do podobnych organizacji na całym świecie za pośrednictwem sieci. Akcja ta nazywa się Jamboree on the Internet. Jej celem jest dowiedzenie się czegoś więcej o sobie nawzajem.

Jak nazywa się Dzień Myśli Braterskiej w obcych językach?

Dzień Myśli Braterskiej obchodzą skauci ze wszystkich krajów, w których istnieją organizacje harcerskie. Pod jaką nazwą DMB jest znany za granicą?

Światowy Dzień Myśli Braterskiej
Dzień Myśli Braterskiej przypada na 22 lutego
W ten dzień harcerze myślą o sobie nawzajem

Ciekawostki o harcerzach

Na stronie Związku Harcerstwa Polskiego możemy znaleźć informację, że drużynowi należący do tej organizacji w ciągu roku pracują łącznie 8 mln godzin. Gdyby otrzymywali oni wynagrodzenie za swoje obowiązki, wyniosłoby ono 136 mln złotych.

Organizacje harcerskie istnieją w ponad 200 krajach świata i skupiają milion drużyn skautowych. Należy do nich około 40 mln ludzi.

Związek Harcerstwa Polskiego jest objęty honorowym protektoratem prezydenta Polski. To długa tradycja – jako pierwszy tę funkcję pełnił Józef Piłsudski.

Do znanych ludzi będących harcerzami należą: królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz prezydent Andrzej Duda.

Wyjątkowy dzień

Jeśli należysz do braci harcerskiej, z pewnością godnie świętujesz 22 lutego. Pamiętaj, że nawet nie będąc członkiem żadnej organizacji, w Dniu Myśli Braterskiej możesz ciepło pomyśleć o innych ludziach, a zwłaszcza tych, którzy swoją wolontariacką pracą pomagają uczynić świat lepszym.

Przygotowujesz ciekawe wydarzenie związane z Dniem Myśli Braterskiej? Chciałbyś, aby dowiedziała się o nim, jak największa rzesza ludzi? Opowiedz o nim w innym języku! Nasi tłumacze chętnie Ci w tym pomogą.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.