biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Przyjaciela

Dzień Przyjaciela obchodzimy 9 czerwca

9 czerwca to jedna z wielu niezwykłych dat, które znajdziemy w Kalendarzu Świąt Nietypowych. Obchodzimy wtedy Dzień Przyjaciela.

Dzień Przyjaciela to wspaniała okazja, aby odwiedzić osoby, które są nam najbliższe, lub po prostu zadzwonić do nich. Podziękujmy tego dnia naszym przyjaciołom za ich obecność, złóżmy im życzenia i przypomnijmy sobie o tym, że relacje trzeba pielęgnować również na co dzień, nie tylko od święta.

Dlaczego warto obchodzić Dzień Przyjaciela?

Roli przyjaciół w naszym życiu nie da się przecenić. To najbliższe nam osoby; rodzina na całe życie, którą sami wybieramy. Wesprą nas w kłopotach, poratują dobrą radą i po prostu spędzą z nami czas, kiedy tego najbardziej potrzebujemy.

Nie wiadomo, dlaczego akurat 9 czerwca stał się Dniem Przyjaciela. Mimo to warto go świętować – w końcu każda okazja, aby wyskoczyć z przyjaciółmi na miasto, umówić się na kawę w domowym zaciszu lub udać się na wspólny wyjazd, jest dobra.

Przyjaciół trzeba doceniać, pielęgnując relację z nimi, dlatego też wykorzystajmy Dzień Przyjaciela, aby podziękować za ich obecność i troskę. Złóżmy im świąteczne życzenia, zabierzmy na miłą kolację lub po prostu do nich zadzwońmy. Jako że nie jest to zbyt znane święto, może uda nam się zaskoczyć naszych najbliższych, nieświadomych istnienia tej okazji.

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Dużo bardziej znany niż Dzień Przyjaciela jest Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody mają miejsce 30 lipca. Święto to przypomina o pięknie przyjaźni między ludźmi, krajami i narodami, która ma moc inspirowania do wysiłków na rzecz pokoju.

Istnienie tego święta zawdzięczamy Paragwajczykowi Ramonowi Artemio Brachowi, który w 1958 roku założył fundację Cruzada Mundial de la Amistad, działającą na rzecz przyjaźni. Pierwsze pomysły ustanowienia Dnia Przyjaźni pojawiły się jednak już wcześniej – w latach 30. XX wieku, kiedy to amerykańskie firmy wytwarzające kartki okolicznościowe próbowały wypromować jego obchody. Nie odbiło się to jednak szerokim echem i święto musiało poczekać kilkadziesiąt lat na swoje uznanie. Stało się to w 2011 roku, w 200. rocznicę niepodległości Paragwaju.

To młode święto jest chętnie obchodzone przez ludzi na całym świecie. W niektórych krajach powstały dodatkowe dni, w których celebruje się przyjaźń. W Meksyku, Estonii i Finlandii Dzień Przyjaźni celebruje się 14 lutego, w walentynki. Stanowi to doskonałą alternatywę spędzenia czasu dla singli. Paragwajczycy 29 lipca obdarowują najbliższych: rodzinę i przyjaciół prezentami. W Indiach z kolei świętuje się w pierwszą niedzielę sierpnia. Popularnym zwyczajem jest obdarowywanie bratnich dusz plecionymi bransoletkami przyjaźni.

Dzień Przyjaciela obchodzimy 9 czerwca
Warto świętować z okazji Dnia Przyjaciela
Obchodzimy święta z przyjacielem

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni w obcych językach

Dzień Przyjaciela – ciekawostki

Na australijskim Uniwersytecie Flindersa w Adelaide przeprowadzono badania nad długowiecznością, które wykazały, że posiadanie bliskiego grona przyjaciół może przedłużyć życie.

W 1993 uczony z Oxfordu Robin Dunbar ustalił, że jednocześnie możemy utrzymywać kontakt z 150 osobami na raz. Wniosek ten został sformułowany jeszcze przed powstaniem serwisów społecznościowych, które znacznie powiększyły tę liczbę.

Robin Dunbar doszedł również do wniosku, że odnalezienie naszej drugiej połówki zazwyczaj skutkuje utratą przyjaciela lub nawet dwóch. Budowanie relacji romantycznej wymaga bowiem dużej ilości czasu.

W 2005 roku w Argentynie liczba wiadomości z życzeniami wysłanych z okazji Dnia Przyjaźni spowodowała problemy w funkcjonowaniu sieci komórkowej w największych miastach.

Świętujesz co roku Dzień Przyjaciela czy wydaje Ci się on niepotrzebną okazją? Niezależnie od Twojej odpowiedzi, wierzymy, że budowanie długotrwałych relacji jest dla Ciebie ważne. Dlatego, jeśli potrzebujesz tłumacza, z którym będziesz mógł współpracować przy wielu projektach, zapraszamy do kontaktu!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.