biuro tłumaczeń skrivanek

Święto Flagi

Dzięki zmianie ustawy zostało ustanowione Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, którego obchody wyznaczono na 2 maja, został ustanowiony, aby propagować wiedzę o symbolach narodowych i polskiej tożsamości.

Oficjalnie 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, ale wiele osób decyduje się na wzięcie urlopu, aby móc wyjechać na długi weekend, tzw. majówkę. W tym artykule poznasz historię tego święta i ciekawostki z nim związane. Dowiesz się również, w jaki sposób obywatele innych krajów honorują swoje flagi.

Dzień Flagi – krótka historia

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Został on wprowadzony na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z dnia 20 lutego 2004 roku. Na jego datę został wybrany dzień pomiędzy dwoma innymi ważnymi świętami o charakterze państwowym: Świętem Pracy oraz rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jego pomysłodawcą był dziennikarz Andrzej Zaporowski.

Jako symboliczny powód wyboru daty, w której obchodzony jest Dzień Flagi RP, podaje się wydarzenie z 2 maja 1945. Tego dnia polscy żołnierze z 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesili biało-czerwoną flagę na znajdującej się w Berlinie Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule).

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej a Dzień Polonii i Polaków za granicą

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej organizowane są liczne wydarzenia patriotyczne. Nasz symbol narodowy jest eksponowany w wielu miejscach publicznych, także w oknach prywatnych domów. Niektórzy decydują się na noszenie w tym dniu biało-czerwonej rozetki – kokardy narodowej. Ten upowszechniony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego zwyczaj kontynuują jego następcy.

W kalendarzu 2 maja figuruje również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to istnieje od 2002 roku i powstało w dowód uznania zasług polskiej emigracji w odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj.

Uroczystości mają wyrażać szacunek do flagi i szerzyć wiedzę o polskich symbolach narodowych.
biało-czerwoną flagę
biało-czerwona polska flaga

Dzień Flagi w obcych językach

Polska nie jest jedynym krajem na świecie, który obchodzi swoje święto flagi. Jaką nazwę noszą te uroczystości w innych państwach?

  • W Stanach Zjednoczonych: Flag Day
  • W Kanadzie: National Flag of Canada Day
  • W Meksyku i Argentynie: Día de la Bandera
  • We Włoszech: Giornata Nazionale della Bandiera, Festa del Tricolore
  • W Albanii: Dita e Flamurit
  • W Serbii: Дан српског јединства, слободе и националне заставе (Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave)
  • Na Litwie: Lietuvos vėliavos diena

Dzień Flagi na świecie

Lietuvos vėliavos diena jest obchodzony 1 stycznia. Zgodnie z tradycją, tego dnia następuje zmiana flagi na zabytkowej wieży Giedymina, znajdującej się w Wilnie. Ceremonia odbywa się przy dźwiękach hymnu Litwy. Zdjęty symbol narodowy przekazuje się do jednej z wyróżniających się szkół w kraju.

Flag Day jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych 14 czerwca, w rocznicę uchwalenia postanowień Kongresu z 1777, które określały jej pierwotny wygląd (trzynaście pasów czerwonych i białych oraz trzynaście białych gwiazd na niebieskim polu). Tego dnia można podziwiać flagi powiewające na wielu budynkach publicznych i prywatnych.

20 czerwca w Argentynie obchodzi się Día de la bandera. Dzień ten jest wolny od pracy. Wspomina się wtedy twórcę flagi – Manuela Belgrano. Organizowane są liczne przemówienia i parady, w których uczestniczą najważniejsi politycy na czele z prezydentem.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
święto po Święcie Pracy
Dzięki zmianie ustawy zostało ustanowione Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi – ciekawostki

Flaga Rzeczpospolitej Polskiej zawsze ma pierwszeństwo przed symbolami innych krajów. Jeśli jest eksponowana na masztach, wciąga się ją jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.

Senat RP rozważał wprowadzenie do kalendarza świąt państwowych Dnia Orła Białego, uznając godło za najważniejszy symbol naszego kraju. Pomysł ten został jednak odrzucony.

Największa flaga narodowa zawisła na latarni morskiej w Świnoujściu. Jej wymiary były iście imponujące: mierzyła 400 metrów kwadratowych powierzchni i ważyła 100 kilogramów. Stało się to z okazji obchodów 2 maja w 2020 roku.

Flaga Polski składa się z dwóch poziomych pasów: białego u góry i czerwonego u dołu. Są one równej szerokości. Różni się ona od barw narodowych poprzez posiadanie określonych prawem proporcji długości boków – 5:8.

Flaga nie może dotknąć wody, podłogi ani ziemi. W czasie burzy lub bardzo silnego wiatru powinna zostać opuszczona i zdjęta.

Dzień Flagi – dowiedz się więcej

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) opublikowało specjalny miniprzewodnik Biało-czerwona. Wyjaśnia on różne terminy związane z flagą oraz zasady, których powinniśmy przestrzegać, eksponując ją w przestrzeni publicznej. Można się z nim zapoznać pod tym linkiem.

Przygotowujesz materiały dotyczące obchodów Dnia Flagi lub symbolów narodowych w języku angielskim, hiszpańskim lub innym? Jeśli chcesz mieć pewność, że będą one w pełni poprawne – skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.