biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Ziemi

zawierać adresy skrzynek mailowych

Chociaż o naszą planetę powinniśmy dbać każdego dnia, łatwo jest o tym zapomnieć w natłoku codziennych spraw.

Dlatego też powstało specjalne święto – Dzień Ziemi, którego zadanie to przypomnienie nam, jak ważne jest dbanie o jedyny dom, jaki mamy. Jeśli chcesz poznać historię tego dnia i zwyczaje z nim związane (zarówno te polskie, jak i zagraniczne), zapraszamy do lektury tego artykułu.

Dzień Ziemi – co to za święto?

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata. Obchodzony jest on co roku na wiosnę w 192 krajach. Jego główny cel to promowanie proekologicznych postaw i akcji na rzecz klimatu. Odgrywa on ważną rolę w edukacji społeczeństwa.

Święto to uświadamia nam zagrożenia związane z wpływem przemysłu i działalności człowieka na środowisko naturalne. Jest ich wiele: zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, globalne ocieplenie, nadmierne zużycie surowców naturalnych…

Z okazji Dnia Ziemi organizowane są wydarzenia, które przypominają nam, jak możemy chronić naszą planetę – np.: wybierając produkty w papierowych opakowaniach, ograniczając zużycie plastiku, oszczędzając energię elektryczną i wodę, nie konsumując nadmiernej ilości dóbr.

Święto ludzi na całym świecie obchodzone w dniu równonocy wiosennej
zawierać adresy skrzynek mailowych
przesłane pytania

Międzynarodowy Dzień Ziemi – historia

Na początku 1969 roku nastąpiło uszkodzenie platformy wiertniczej w okolicach miasta Santa Barbara w Kalifornii. Doszło wówczas do przedostania się do środowiska naturalnego ropy naftowej, która zanieczyściła okoliczne wody i plaże. Konsekwencją tej katastrofy ekologicznej była śmierć tysięcy ptaków i zwierząt morskich. Wywołało to ogromne oburzenie opinii publicznej w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze tego samego roku na konferencji UNESCO zostało zaproponowane utworzenie Dnia Ziemi. Jego pomysłodawcą był John McConnell.

Z historią tego święta jest również związana inicjatywa oddolna. Po katastrofie ekologicznej z 1969 roku przez Stany Zjednoczone przebiegła fala protestów. Studenci i uczniowie wyszli na ulicę, żeby sprzeciwić się niszczeniu środowiska naturalnego. Dzięki determinacji wszystkich protestujących decyzją amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona na dzień obchodów Dnia Ziemi został wybrany 22 kwietnia.

W 1971 sekretarz generalny ONZ, Sithu U Thant, podpisał dokument powołujący do istnienia Dzień Ziemi. Jego obchody wyznaczył na równonoc wiosenną. Na półkuli północnej ma ona miejsce 20/21 marca, a na półkuli południowej – 22/23 września. Święto to miało być celebrowane we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niezależnie od tej decyzji Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Pierwszy raz odbył się on w 2010 roku.

Światowy Dzień Ziemi w Polsce – historia i obchody

W Polsce Dzień Ziemi od 1990 roku świętowany jest 22 kwietnia. Organizowane są wówczas różne warsztaty, spotkania, konferencje, wykłady. Wiele wydarzeń to inicjatywy oddolne, takie jak akcje zbierania śmieci czy wspólne sadzenie drzew. W wielu z nich można wziąć udział przez Internet. Większość szkół organizuje dłuższe, nawet tygodniowe, obchody tego święta. Uczniowie mogą wówczas brać udział w konkursach, debatach czy rozmowach z przedstawicielami różnych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska. Dzieci dowiadują się, jakie środki mogą podjąć samodzielnie, aby chronić planetę – takie jak: segregacja śmieci, wybór komunikacji miejskiej lub roweru zamiast samochodu czy rezygnacja z używania plastikowych reklamówek i sztućców.

ich politykach przetwarzania danych osobowych, szczegóły przetwarzania danych
dobrowolnie podanych danych w celu przesłania odpowiedzi
22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi – święto obchodzone na całym świecie

Obecnie oficjalną datą Międzynarodowego Dnia Ziemi jest 22 kwietnia. Obchody tego święta wyglądają podobnie w każdym kraju i obracają się wokół tematu ochrony środowiska. Przyjrzyjmy się jednak bliżej kilku ciekawym zwyczajom.

  • W Japonii największe obchody Dnia Ziemi odbywają się w tokijskim Yoyogi Park. Ponad sto tysięcy osób spotyka się tam co roku, aby wziąć udział w dwudniowym wydarzeniu.
  • W stolicy Korei, Seulu, tego dnia organizowane są flash moby promujące postawę ekologiczną. To wyglądające na spontaniczne występy w miejscach publicznych, mające na celu zaskoczenie przechodniów.
  • W wielu miejscach na świecie odbywa się Earth Day Run. Takie imprezy biegowe organizuje m.in. World Wide Fund for Nature (WWF).
  • W Ghanie organizacja The 4-H Million Trees Project przeprowadza akcje sadzenia drzew mango. Ich owoce są następnie sprzedawane lokalnym sprzedawcom.
  • W hiszpańskich miastach, np. w Barcelonie, organizowane są jarmarki ekologiczne, na których można zakupić naturalne produkty oraz wziąć udział w warsztatach o tematyce ekologicznej.

Święto Ziemi w obcych językach

Poniżej znajdziecie nazwy Dnia Ziemi w różnych językach.

Jeśli chcesz poznać bardziej zaawansowane słownictwo związane z ochroną środowiska, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych kursów językowych.

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi: korzystajmy częściej z transportu publicznego, zabierajmy wielorazową (najlepiej bawełnianą) torbę na zakupy, segregujmy śmieci.
Pierwsze obchody z okazji Dnia Ziemi odbyły się w USA.
Dzień Ziemi na całym świecie będąc mieszkańcem ziemi, powinieneś dbać o dobro naszej planety

Światowy Dzień Ziemi – ciekawostki

W 2000 roku, w trzydziestą rocznicę powstania święta, na rzecznika Dnia Ziemi wybrano znanego aktora Leonardo DiCaprio. Wywołało to wiele kontrowersji związanych z jego niezbyt ekologicznym stylem życia. Zarzuca się mu m.in. nadmierne zamiłowanie do samochodów terenowych.

Dodatkowym wydarzeniem związanym z obchodami Dnia Ziemi jest Godzina dla Ziemi. Odbywa się ona w ostatnią sobotę marca. Podczas jej trwania symbolicznie wyłączane są światła w domach i biurach. Jej celem jest skłonienie do refleksji nad zmianami klimatu oraz nadmiernym zużyciem energii elektrycznej. Według WWF Godzina dla Ziemi, która odbyła się w 2010 roku, była największą akcją dla środowiska w historii.

O Dniu Ziemi pamięta nawet Google. Co roku na głównej stronie wyszukiwarki znajdziemy okolicznościową grafikę. Ich archiwum możemy obejrzeć pod tym linkiem.

Międzynarodowy Dzień Ziemi co roku skupia się na innych aspektach ochrony środowiska. W 2015 r. tematem centralnym były odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna, w 2017 r. – zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, w 2019 r. – zagrożone gatunki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Zainwestuj w naszą planetę” (ang. Invest In Our Planet).

W 2013 roku powstała piosenka zatytułowana Earth Anthem (Hymn Ziemi) autorstwa hinduskiego poety Abhaya Kumara. Można zapoznać się z nią pod tym linkiem. Piosenki o podobnych tytułach skomponowali również m.in.: Michael Jackson (Earth Song), The Turtles (Earth Anthem) i Andrew Huang (Earth Hour Anthem). Potrzebę stworzenia hymnu naszej planety zgłosiły do UNESCO Indie w 2014 roku.

Dzień Ziemi – świętuj go i Ty!

To już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Dnia Ziemi. Jeśli masz możliwość, zapoznaj się z ofertą wydarzeń proponowaną przez organizacje ekologiczne w miejscu Twojego zamieszkania. Każda okazja jest dobra, aby zrobić coś dla naszej planety!

A jeżeli przygotowujesz materiały dotyczące tego święta bądź po prostu ochrony środowiska w języku angielskim, francuskim lub innym i chcesz mieć pewność, że będą one w pełni poprawne – skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.