Ogłoszenie to treściwa forma pisemna, której zadaniem jest podanie konkretnych informacji do wiadomości publicznej. Może ono dotyczyć zarówno oferty kupna lub sprzedaży, jak i wydarzenia, zagubienia czy zaginięcia. Ogłoszenia zamieszcza się w gazetach, w Internecie, a także w przestrzeni publicznej – na słupach i tablicach ogłoszeń. Również uczniowie w szkole podstawowej uczą się, jak napisać ogłoszenie. Takie zadanie może się też pojawić na teście ośmioklasisty.
Z tego artykułu dowiecie się, jak napisać ogłoszenie, aby przekazywało ono najważniejsze informacje oraz trafiało do potencjalnego odbiorcy. Poznacie cechy charakterystyczne ogłoszenia, jego wzorcowy układ oraz znajdziecie wskazówki, dzięki którym będziecie mogli z łatwością napisać ogłoszenie. Zobaczycie także przykładowe ogłoszenia, które mogą w przyszłości posłużyć jako wzór.
SPIS TREŚCI
Napisanie ogłoszenia – układ treści
Przede wszystkim ogłoszenie jest krótką formą pisemną, dlatego też należy starać się o to, aby było zwięzłe i przejrzyste, a przy tym zawierało wszystkie najważniejsze informacje. Ogłoszenie nie ma konkretnego adresata, podaje się je do publicznej wiadomości.
Pisząc ogłoszenie, warto zachować ustalony układ informacji, dzięki czemu wszystko będzie jasne dla potencjalnego odbiorcy.
Co zawiera wzorcowe ogłoszenie?
- Nagłówek (np. „Ogłoszenie” lub „Sprzedam”, „Kupię”, „Wynajmę”, „Znaleziono”, „Zgubiono”)
- Datę (kiedy ogłoszenie zostało zamieszczone lub zawieszone)
- Treść ogłoszenia (najważniejsze informacje, opis, proponowana cena lub nagroda)
- Dane kontaktowe (np. adres zamieszkania, adres mailowy, numer telefonu)
O czym pamiętać podczas pisania ogłoszenia?
Aby ogłoszenie było jak najbardziej skuteczne, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
- Przed napisaniem ogłoszenia należy zebrać i spisać wszystkie informacje, które chcemy w nim zawrzeć.
- Zamiast długich i skomplikowanych zdań lepiej zdecydować się na równoważniki zdań. Dzięki temu treść ogłoszenia będzie bardziej jasna i przejrzysta.
- Podczas pisania pamiętajmy o celu ogłoszenia. W ten sposób ogranicza się informacje do tych najważniejszych i uzyskuje zwięzłe ogłoszenie.
- Jeśli chcemy napisać ogłoszenie tak, aby najlepiej trafiło ono do potencjalnych adresatów, warto stworzyć ogłoszenie z ich perspektywy. W tym celu należy zastanowić się, jaką wartość może mieć ono dla odbiorcy, jakie informacje są dla niego istotne i co może on zyskać, odpowiadając na nie.
W dalszej części artykułu podamy wskazówki, które mogą się przydać podczas pisania konkretnych rodzajów ogłoszeń.
Ogłoszenie dotyczące kupna, sprzedaży lub wynajmu
W przypadku pisania ogłoszenia, które dotyczy kupna, sprzedaży lub wynajmu, tym bardziej musimy pamiętać o przyciągnięciu uwagi czytelnika. W takim tekście należy podać cechy charakterystyczne przedmiotu, czyli te informacje, których sami szukalibyśmy jako potencjalny zainteresowany.
Ważne jest również uwzględnienie informacji na temat ceny oraz tego, czy jest ona do negocjacji.
Przykład ogłoszenia dotyczącego kupna, sprzedaży bądź wynajmu
OGŁOSZENIE
(28.03.2022 r.)
Wynajmę trzypokojowe mieszkanie 65 m² w doskonałej lokalizacji na warszawskim Mokotowie. Mieszkanie na trzecim piętrze, z dużym balkonem, komfortowo urządzone, po generalnym remoncie.
Cena wynajmu – 3500 zł (cena uwzględnia czynsz do spółdzielni oraz zaliczkę na opłaty bieżące).
Osoby zainteresowane szczegółami i obejrzeniem mieszkania proszę o kontakt pod numerem +48 543 636 908.
Ogłoszenie dotyczące zgubienia lub znalezienia przedmiotu
Jak napisać ogłoszenie dotyczące zgubienia lub znalezienia przedmiotu? W takim przypadku w treści nie może zabraknąć znaków charakterystycznych przedmiotu, dzięki którym znalazca lub właściciel będzie mógł go zidentyfikować.
Jeżeli zgubiliśmy coś, możemy zaoferować znalazcy nagrodę, co zachęci go do kontaktu z ogłoszeniodawcą. W tym celu można wykorzystać zwroty: „Uczciwego znalazcę proszę o kontakt” albo „Na uczciwego znalazcę czeka nagroda”.
Ogłoszenie najlepiej jest rozwiesić w okolicy, w której mogliśmy zgubić przedmiot.
Przykład ogłoszenia
OGŁOSZENIE
(06.02.2022 r.)
Dnia 05.02.2022 r. zgubiono telefon marki Apple, model iPhone 8. Telefon jest koloru białego, w niebieskiej obudowie w kwiatki z dwoma rysami na szybce.
Uczciwego znalazcę proszę o kontakt pod numerem +48 639 299 000. Przewidziana nagroda pieniężna!
Jak napisać ogłoszenie dotyczące wydarzenia?
Informacje zawarte w treści będą się różnić, jeśli nasze ogłoszenie dotyczy jakiegoś wydarzenia. W tym wypadku warto podać rodzaj, datę i cel wydarzenia, a także przewidziane atrakcje, organizatora, adres wydarzenia, ceny biletów oraz ewentualnie obowiązujący strój.
Przykład tekstu
OGŁOSZENIE
Szanowni Mieszkańcy!
W dniu 30.06.2022 r. w hali sportowej przy ul. Dobrej 23 w Dobrowicach odbędzie się przyjęcie charytatywne. Wszystkie datki zostaną przekazane lokalnemu schronisku dla psów i kotów. W programie przewidziane są zabawy i konkursy – również dla najmłodszych. Cena biletu dla jednej osoby to 30 zł, wstęp dla dzieci poniżej 16 roku życia bezpłatny. Liczba biletów ograniczona.
Bilety można nabyć osobiście na portierni hali sportowej lub zarezerwować, wysyłając maila na adres hala.dobrowice@gmail.com.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!
Pisanie ogłoszeń – podsumowanie
Jak widzicie, napisanie ogłoszenia nie jest trudnym zadaniem, jeżeli pamiętamy o jego najważniejszych cechach. Przede wszystkim starajmy się o zachowanie krótkiej formy, a także zwięzłość i przejrzystość ogłoszeń oraz nie zapominajmy o najważniejszych informacjach i wzorcowej strukturze.
Jeśli macie już ogłoszenie w języku polskim i chcielibyście, aby zostało ono poprawnie przetłumaczone np. na język angielski czy francuski, zachęcamy do skorzystania z oferty naszego biura tłumaczeń.