biuro tłumaczeń skrivanek

Sylwester

Sylwester; w nocy nadejdzie nowe tysiąclecie

Nadchodzi magiczna godzina 00:00 w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia i cały świat na krótką chwilę traci głowę. Wokół wybuchają fajerwerki oraz korki od szampana, słychać głośne śmiechy, życzenia oraz stuk kieliszka o kieliszek.

Dzień poprzedzający 1 stycznia to czas przygotowań do imprez sylwestrowych. Polacy kupują fajerwerki, zapominalscy Hiszpanie przemierzają miasto w poszukiwaniu winogron, Duńczycy wyciągają z szafki najmniej lubiane talerze. Po co? Czytaj dalej, żeby poznać najciekawsze zwyczaje związane z 31 grudnia.

Pochodzenie nazwy „Sylwester”

„Sylwester”, potoczna nazwa wigilii Nowego Roku, zawdzięcza swoje pochodzenie legendzie. Zgodnie z przepowiednią Sybilli, czyli proroctwami królowej Saby, w 1000 roku miał nastąpić koniec świata. Do apokalipsy miał doprowadzić potwór Lewiatan, uwięziony w watykańskich podziemiach przez papieża Sylwestra I. Wraz z nastaniem nowego tysiąclecia obawiano się, że powstanie, zerwie więzy i spali niebo oraz ziemię.

W 999 roku ówczesnych ludzi ogarnęła panika. W Stolicy Piotrowej rządził wówczas imiennik wcześniejszego hierarchy – papież Sylwester II. Mieszkańcy Rzymu spędzili ostatni dzień grudnia przerażeni, oczekując na nieuchronną śmierć. Kiedy po nadejściu północy nic się nie wydarzyło, ogarnęła ich szaleńcza radość. Aby dać jej upust, wyszli na ulice, tańcząc, śmiejąc się i ciesząc życiem. Papież zaś udzielił błogosławieństwa miastu i całemu światu. Można uznać, że dzisiejsze imprezy sylwestrowe są odzwierciedleniem tych wydarzeń.

Sylwester; w nocy nadejdzie nowe tysiąclecie
wznosić toasty szampanem
sylwester; z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń

Sylwester w Polsce – historia

Huczne świętowanie Sylwestra w Polsce jest stosunkowo nowym zwyczajem. Wiemy, że urządzano okazjonalne zabawy już w XIX wieku, należały one jednak do rzadkości i były zarezerwowane dla bogatych. Na wsi obchodzono 31 grudnia dużo spokojniej, w gronie najbliższych. Wieczorem udawano się do kościoła na nieszpory, a potem zasiadano do bardziej uroczystej niż zazwyczaj, kolacji. Miała ona zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. W domach wypiekano specjalne bułeczki (nazywane bochniaczkami lub szczodrakami), które rozdawano rodzinie i sąsiadom.

Popularną zabawą było wróżenie z wosku lub bąbelków szampana (idące prosto w górę oznaczały spokojny rok; nierównomiernie wznoszące się – zmiany). Sylwestra dotyczyło również wiele przesądów ludowych: podebranie komuś jakiejś rzeczy miało zapewnić pomyślność; należało się też powstrzymać od zaczynania nowej pracy (ponieważ istniało ryzyko, że nigdy nie zostanie ona zakończona) oraz od sprzątania (aby nie wymieść szczęścia za próg).

Polski Sylwester obecnie

Od 1924 roku 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy, dzięki czemu większość ludzi może się w Sylwestra oddać znakomitej zabawie. W ostatnim tygodniu starego roku istnieje zwyczaj przygotowywania listy postanowień, które będą wdrażane wraz z nastaniem nowego. Najpopularniejsze z nich dotyczą zdrowego odżywiania, uprawiania sportu, oszczędzania pieniędzy czy nauki języków obcych. 31 grudnia znajomi spotykają się na domówkach lub zorganizowanych imprezach. Na rynkach miast odbywają się okolicznościowe koncerty i pokaz fajerwerków, emitowane na żywo w telewizji. Najpopularniejszym napojem, którego nie może zabraknąć tego dnia, jest szampan. Nawet osoby nieprzepadające za tym trunkiem w Sylwestra powinny wznieść toast za nadchodzący nowy rok.

Również dziś, w XXI wieku, wciąż krążą w społeczeństwie przesądy-wskazówki dotyczące zachowania w Sylwestra. Nie brakuje ludzi, którzy w ostatni dzień roku nie sprzątają, dbają o napełnienie lodówki produktami i o północy otwierają szeroko okna. Ważne jest również, aby styczeń rozpocząć bez długów. Dla przedstawicielek płci pięknej istnieje dodatkowe zalecenie: należy ubrać nową bieliznę i zatroszczyć się o nienaganny wygląd. Singielki zaś powinny nasypać sobie maku w buty, a także nasłuchiwać pilnie pierwszego męskiego imienia wypowiedzianego po zmianie daty, gdyż tak będzie się nazywał ich przyszły wybranek.

Zwyczaje Sylwestrowe na świecie

Australijczycy świętują Sylwestra, uderzając w garnki i patelnie. O północy wychodzą z nimi na ulice i starają się zrobić jak największy hałas. Im głośniej, tym lepiej.

Argentyńczycy poważnie traktują przesąd dotyczący wstawania lewą nogą. W nadchodzący nowy rok wchodzą tylko prawą. Aby upewnić się, że nie dojdzie do pomyłki, ostatnie sekundy starego spędzają z jedną kończyną w górze.

Duńczycy, aby zapewnić pomyślność sobie i najbliższym, w Sylwestra rozbijają talerze o drzwi swoich przyjaciół.

W Hiszpanii 12 sekund przed północą rozpoczyna się jedzenie winogron na czas, po jednym na każde uderzenie zegara. Jednocześnie z każdym owocem powinniśmy pomyśleć życzenie. Jeśli damy radę, wszystkie one spełnią się w przyszłym roku.

Zarówno we Włoszech, jak i w Chile noworoczna pomyślność jest związana z… soczewicą. Ci pierwsi spożywają potrawkę lub zupę przygotowaną z tych strączków; tym drugim zaś starcza jedna łyżeczka.

Jak nazywa się Sylwester w obcych językach?

możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
zobacz szczegółowe informacje o – menu nawigacyjne, narzędzia osobiste, tekst udostępniany
zobacz szczegółowe informacje – menu nawigacyjne, narzędzia osobiste, tekst udostępniany

Sylwester – ciekawostki

Sylwestra dotyczy wiele przysłów ludowych dotyczących prognozy pogody na przyszłe miesiące, takich jak: „w noc Sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie” czy „dzień Sylwestrowy pokaże czas lipcowy”.

„Do siego roku” jest wciąż używaną, choć już archaiczną, formułą na kartkach sylwestrowych. Pochodzi ona od słów wypowiadanych podczas wigilijnego łamania się opłatkiem: „Życzę ci, kumo, do siego roku”, które można opisać jako życzenia dotrwania w zdrowiu do następnego roku.

Dzięki istnieniu stref czasowych mieszkańcy różnych miejsc na ziemi świętują wcześniej lub później nastanie północy 31 grudnia. Ci, którzy mają szczęście (i chęć), mogą obchodzić wybicie godziny dwunastej nawet kilka razy. Z naszej perspektywy powitanie nowego roku „najwcześniej” nastąpi na wyspach Kiribati, a „najpóźniej” na Hawajach.

Świętowanie Sylwestra

Koniec roku ma w naszym życie znaczenie symboliczne. Kończymy pewien etap i zaczynamy następny. Choć w rzeczywistości nie zmienia się zbyt wiele, mamy nadzieję, że nadchodzące dwanaście miesięcy będą lepsze i bardziej wyjątkowe od poprzednich. W końcu, jak głosi powtarzane w ostatnich tygodniach grudnia powiedzenie, „nowy rok, nowa ja”.

Jeśli na Twojej liście postanowień noworocznych, pojawił się punkt dotyczący bycia bardziej zorganizowanym, pomożemy Ci! Zapoznaj się z naszą ofertą tłumaczeniową i copywriterską. Zadbaj o rozwój swojej firmy już dziś!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.