biuro tłumaczeń skrivanek

Kiedy jest dzień taty?

Dzień taty w drugą niedzielę czerwca, w pierwszą niedzielę czerwca, w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego

Dzień Ojca, choć pozostaje nieco w cieniu Dnia Matki, jest bardzo ważnym rodzinnym świętem. Tatowie na całym świecie czekają na nie, aby otrzymać wyrazy wdzięczności, drobne upominki i spędzić czas ze swoimi dziećmi.

Jakie ciekawe tradycje związane z tym dniem możemy zaobserwować w różnych krajach świata? Jak zaczęło się to święto? W którym państwie można dostać nagrodę za bycie tatą? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Dzień Ojca – historia święta

W religii katolickiej już od 1508 roku (a być może nawet wcześniej) świętowano dzień poświęcony ojcostwu. Było nim wspomnienie Świętego Józefa z Nazaretu przypadające na 19 marca. Ten chrześcijański patron małżeństw i rodzin oraz mąż Maryi był opiekunem Jezusa Chrystusa w Jego najwcześniejszych latach. Wraz z hiszpańskimi i portugalskimi kolonizatorami tradycja obchodzenia tego dnia dotarła na Nowy Kontynent.

Współczesne obchody Dnia Ojca miały swój początek w Stanach Zjednoczonych. Po międzynarodowym sukcesie odniesionym przez Dzień Matki zdecydowano, aby analogiczne święto wprowadzić także dla drugiego z rodziców. Pierwsze obchody miały miejsce w 1910 roku w Spokane (Waszyngton). Ich inicjatorką była córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, Sonory Smart Dodd. Jej ojciec po śmierci matki samotnie wychowywał dziewczynkę oraz jej pięcioro młodszego rodzeństwa. Aby docenić jego trudy, gdy tylko dowiedziała się o wprowadzonym trzy lata wcześniej (w 1907 roku) Dniu Matki, zdecydowała się zorganizować święto ojców.

Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzono jedynie lokalnie, w Spokane. Rozpowszechnienie go na cały kraj, a potem świat okazało się trudniejszym zadaniem. Dopiero w 1972 roku dzięki prezydentowi Nixonowi został on ustanowiony oficjalnym świętem w Stanach Zjednoczonych.

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca. Tatowie mogą wtedy liczyć na prezenty i wspólne wyjścia lub nawet wycieczki (zwłaszcza jeśli święto to wypada w weekend). W szkołach organizowane są przedstawienia podobne do tych, które mają miejsce w Dzień Matki. Dzieci recytują wierszyki, pokazują sztuki teatralne i dziękują ojcom za ich troskę i wkład w wychowywanie ich. Najmłodsi tworzą również własnoręczne laurki, a starsi wręczają kartki z życzeniami.

Dzień Ojca w obcych językach

Dzień Ojca świętuje się na całym świecie, choć nie we wszystkich krajach jest tak samo popularny. Często też pozostaje w tyle za Dniem Matki. Jeśli jesteś ciekaw, jaką nazwę nosi w obcych językach, zerknij poniżej!

W Polsce święto wypada 23 czerwca
Dzień taty w drugą niedzielę czerwca, w pierwszą niedzielę czerwca, w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego
Jakie zwyczaje wiążą się z dniem taty w Wielkiej Brytanii

Dzień Ojca na świecie

Dzień Ojca obchodzi się na całym świecie. W wielu krajach święto to znane jest od kilkudziesięciu lat, w niektórych dopiero od niedawna. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o lokalnych tradycjach, przeczytaj, jakie atrakcje czekają tego dnia na niemieckich, łotewskich i australijskich ojców.

Niemcy

W Niemczech Dzień Ojca wypada w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli czterdzieści dni po Niedzieli Wielkanocnej. Mieszkańcy niektórych regionów obchodzą wtedy Dzień Mężczyzn (niem. Herrentag). Popularnym zwyczajem jest zbieranie się w grupy z przyjaciółmi (wstęp wyłącznie dla męskiego towarzystwa) i organizowanie pieszych wycieczek. Świętujący ciągną za sobą tradycyjną przyczepkę (niem. Handwagen) wypełnioną winem, piwem i lokalnymi produktami.

Łotwa

Na Łotwie zaczęto obchodzić Dzień Ojca stosunkowo późno, bo dopiero w 2008 roku. Było to spowodowane wpływem Związku Radzieckiego, który narzucał swoje własne święta. Na datę Dnia Ojca wyznaczono drugą niedzielę września. Jako że jest to nowe święto, nie ma jeszcze rozwiniętych tradycji. Łotysze zapożyczają jednak zwyczaje popularne w innych państwach.

Australia

Australijski Dzień Ojca odbywa się w pierwszą niedzielę września, która to jednocześnie jest pierwszą niedzielą wiosny na południowej półkuli. Co roku wręcza się wtedy nagrodę dla najlepszego ojca (ang. Australian Father of the Year Award). Aby na nią zasłużyć, trzeba udowodnić ponadprzeciętne wsparcie dla swoich dzieci i miłość do nich.

Dzień Ojca – ciekawostki

W Korei Południowej nie obchodzi się ani Dnia Ojca, ani Dnia Matki, zamiast tego mają oni wspólne święto – Dzień Rodzica (kor. 어버이날, Eobeoinal). 8 maja tatowie i mamy są obdarowywani prezentami; popularnym zwyczajem jest wręczanie im goździków.

Na Tajwanie Dzień Ojca obchodzony jest 8 sierpnia. Data ta została wybrana celowo, ponieważ w języku mandaryńskim cyfra osiem brzmi „ba”. Ósmy dzień ósmego miesiąca to „baba”, czyli chińskie słowo „tata”. Sprytne, prawda?

Najwięcej państw świata zdecydowało się wybrać trzecią niedzielę czerwca na dzień, w którym wyraża się wdzięczność tatom. W krajach skandynawskich (oprócz Danii) Dzień Ojca świętuje się w drugą niedzielę listopada. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca, czyli dokładnie tego samego dnia co w Nikaragui.

W Argentynie obecnie obchodzi się Dzień Ojca w trzecią niedzielę czerwca. Podjęto jednak próby, aby zmienić tę datę na 24 sierpnia – dzień, w którym „Ojciec Narodu” José de San Martín został rodzicem.

Będąc w Gruzji, możemy doświadczyć szoku, gdy dowiemy się, że słowo „mama” (gruz. მამა) nie oznacza tego, co w języku polskim. W ten sposób dzieci zwracają się do… swoich ojców. Jest to tak zwany fałszywy przyjaciel (ang. false friend).

Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Ojca upłynął Ci w miłej atmosferze. A jeśli dopiero oczekujesz na jego nadejście, tworząc treści na stronę internetową dotyczące obchodów święta na świecie w jednym z języków europejskich lub azjatyckich, pragniemy przypomnieć Ci o naszej ofercie copywriterskiej. Przekazując nam zlecenie, zyskasz więcej czasu wolnego, który będziesz mógł spędzić z rodziną!

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.