biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień strażaka

Docenienie wyróżniających się w służbie strażaków – odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

4 maja to data szczególna dla wszystkich funkcjonariuszy straży pożarnej. W Kościele katolickim obchodzi się wówczas wspomnienie św. Floriana, jej patrona. Od kilkudziesięciu lat tego dnia świętowany jest również Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Słyszałeś wcześniej o tym święcie? A może ta data nie wywoływała w Tobie do tej pory żadnych skojarzeń? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak obchodzi się Dzień Strażaka w Polsce i na świecie, zapraszamy do lektury.

Międzynarodowy Dzień Strażaka – historia

Międzynarodowy Dzień Strażaka został zainicjowany przez J.J. Edmondsona z Australii, który chciał w ten sposób uhonorować pięciu tragicznie zmarłych współpracowników. Do ich śmierci doszło 2 grudnia 1998 roku podczas próby gaszenia pożaru.

Kiedy sprawa stała się głośna za sprawą mediów, z całego świata dobiegły głosy o potrzebie uhonorowania wszystkich strażaków i podziękowania im za ich ciężką, a często również niebezpieczną pracę. Zdecydowano się na uchwalenie międzynarodowego święta, a na jego dzień wybrano 4 maja będący datą śmierci św. Floriana. Męczennik ten uważany jest za patrona straży pożarnej. Mówi się, że będąc w wojsku, dowodził oddziałem strażackim, który zdołał ocalić płonącą wioskę jednym wiadrem wody.

Międzynarodowy Dzień Strażaka w Polsce

Oficjalnie Dzień Strażaka w Polsce został ustanowiony w 2002 roku przy okazji nowelizacji Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Ma on status święta zawodowego i nie jest wolny od pracy. Obchodzi go również Ochotnicza Straż Pożarna. To doskonała okazja do docenienia codziennej pracy strażaków.

4 maja jest wyczekiwany przez wszystkich funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Tego dnia wręczane są bowiem nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz cywilne odznaczenia wyróżniającym się w służbie, takie jak: medal za Długoletnią Służbę, medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

To święto jest również świetną okazją do zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności funkcjonariuszy. Uroczystości zwieńczone są najczęściej częścią artystyczną, której towarzyszy muzyka oraz konkursy.

Docenienie wyróżniających się w służbie strażaków – odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
Straż pożarna
Święto strażaków

Międzynarodowy Dzień Strażaka na świecie

Zastanawiasz się, jak brzmi nazwa święta strażaków w obcych językach? Zerknij poniżej:

International Firefighter’s Day celebrowany jest na całym świecie tego samego dnia: 4 maja. Jego obchody wyglądają podobnie w każdym kraju: organizowane są wydarzenia upamiętniające zmarłych strażaków oraz pokazy sprzętu i umiejętności funkcjonariuszy.

Ciekawostki

Polski etos strażacki brzmi: „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”.

Symbolem Międzynarodowego Dnia Strażaka jest czerwono-niebieska wstążka. Pierwotnie była ona noszona przez straż pożarną w australijskim stanie Wiktoria, na upamiętnienie tragedii, do której doszło tam w 1998 roku. Później stała się popularna na całym świecie.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej funkcjonariusze potrzebują około 30 sekund na wyjazd ze swojej bazy od momentu zgłoszenia pożaru.

W Polsce mamy obecnie około 30 tysięcy strażaków (stan na 2020 rok).

11 maja na południu Polski, w Żorach, w celu upamiętnienia tragicznego pożaru z 1702 roku obchodzone jest Święto Ogniowe. To ważny dzień dla lokalnej społeczności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz zapoznać się z filmem dokumentalnym na ten temat.

Jeśli przygotowujesz tekst na temat straży pożarnej w języku angielskim, rumuńskim lub innym i chcesz mieć pewność, że będzie on w pełni poprawny, skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.