biuro tłumaczeń skrivanek

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Kobiety domagają się pełnego poszanowania praw człowieka

8 marca kolejki do kwiaciarni ciągną się na wiele metrów, stanowiska pakowania prezentów przeżywają oblężenie, a czekoladki znikają w szybszym niż dotychczas tempie. Pamiętałeś o tegorocznym Dniu Kobiet?

Zanim jednak pobiegniesz do sklepu zdobyć prezenty dla pań z Twojego otoczenia (lub dla samej siebie), dowiedz się czegoś nowego na temat Dnia Kobiet i jego obchodów, nie tylko w Polsce, ale również za granicą!

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Już w starożytnym Rzymie zamężne kobiety mogły się cieszyć swoim świętem i prezentami od małżonków. 1 marca udawały się one do gaju przynależącego do świątyni Junony (żony Jowisza) na jednym z siedmiu wzgórz stolicy – Eskwilinie. Po złożeniu w ofierze kwiatów i modlitwie wracały do domu, gdzie wyprawiały ucztę. Zwyczaj ten nosił nazwę Matronalia.

Międzynarodowy Dzień Kobiet znany obecnie wywodzi się z ruchów robotniczych mających miejsce w Ameryce i Europie na początku XX wieku. Obchodzony był po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku. Za jego organizację odpowiadała Socjalistyczna Partia Ameryki.

Rok później, w 1910, odbyła się Międzynarodowa Socjalistyczna Konferencja Kobiet. Uczestniczące w niej delegatki, m.in. Clara Zetkin, Käte Duncker i Paula Thiede, zaproponowały utworzenie corocznego święta kobiet. Jego głównym celem miało być propagowanie praw kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem praw wyborczych. Pomysł ten został przyjęty podczas anonimowego głosowania. Oficjalna data obchodów nie została wówczas ustalona.

19 marca 1911 roku Dzień Kobiet obchodzono już w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Danii. Z tej okazji nawoływano do zaprzestania dyskryminacji kobiet, przydzielenia im praw wyborczych i umożliwienia obejmowania przez nie stanowisk publicznych.

W latach 1913-14 z okazji Dnia Kobiet odbyły się protesty antywojenne. Święto zaczęło się rozprzestrzeniać na inne kraje, m.in. na Rosję. 8 marca 1917 roku panie zorganizowały w tym państwie strajki i protesty rozpoczynające rewolucję lutową. Rocznica tego wydarzenia stała się datą Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Równoprawne uczestnictwo kobiet w wyborach
Kobiety domagają się pełnego poszanowania praw człowieka
Równość płci to jeden z postulatów Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca).

Dzień Kobiet w Polsce

Pierwszy Dzień Kobiet w naszym kraju odbył się 24 marca 1924 roku. Święto to zyskało na popularności w okresie PRL-u, gdy było obchodzone 8 marca. Tak jak i obecnie, chętnie wręczano paniom kwiaty; do najczęściej kupowanych należały goździki i tulipany. W zakładach pracy kobiety otrzymywały w prezencie rajstopy, ręczniki, mydła, ścierki czy kawę. Aby uczcić ten dzień, w prasie publikowano również portrety przedstawiające przodowniczki różnych sektorów życia gospodarczego.

Podejście do Dnia Kobiet zmieniło się w latach 80., gdy zaczął on być traktowany jako przymusowe święto, podobne w swoim charakterze do obchodów 1 maja. Dlatego też w 1993 roku zniesiono jego status dnia wolnego od pracy.

Polski Dzień Kobiet obecnie

Obecnie Dzień Kobiet jest chętnie obchodzony również przez najmłodsze pokolenie. Panie przyjmują życzenia, kwiaty oraz czekoladki. Z tej okazji organizowane są również różnorodne wydarzenia kulturalne: wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne. W szkołach chłopcy przygotowują koleżankom prezenty, żeby się odwdzięczyć za upominki, które otrzymali w swoje święto, 30 września.

Wciąż aktualnym celem Dnia Kobiet jest uświadamianie społeczeństwa na temat problemów, z którymi musi zmagać się ta płeć, takimi jak: dyskryminacja w miejscach pracy, przemoc i nierówne szanse. Dlatego też z tej okazji organizowane są różnorodne kampanie informacyjne.

Międzynarodowy Dzień Kobiet – obchody na świecie

Obchody z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbywają się w wielu miejscach na świecie. W niektórych krajach, m.in. Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, Mołdawii, Angoli, na Kubie i Ukrainie, jest on wolny od pracy. W innych, np. w Australii, Chorwacji, Kamerunie, Bułgarii czy Wietnamie, ten dzień nie ma statusu oficjalnego święta, ale celebruje się go powszechnie.

W Rumunii i Bułgarii Dzień Kobiet jest obchodzony jako Dzień Matki. Z tej okazji dzieci wręczają prezenty swoim mamom i babciom. We Francji i Hiszpanii w święto to organizuje się wydarzenia mające na celu propagowanie praw kobiet i zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji ze względu na płeć. We Włoszech i na Ukrainie paniom wręcza się żółte kwiaty mimozy. Pakistan w Dzień Kobiet jednoczy się podczas demonstracji mających na celu wyeliminowanie przemocy wobec kobiet.

W Tunezji Narodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 13 sierpnia, w rocznicę przyjęcia postępowego kodeksu, który przyznał tej płci prawa, jakimi nie mogła się cieszyć wcześniej. Były to m.in.: zakaz poligamii mężczyzn, możliwość rozwodu w sądzie i zniesienie konieczności posiadania męskiego opiekuna.

W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zdecydowano się odejść od obchodów Dnia Kobiet 8 marca. Wywołało to jednak spore kontrowersje, dlatego też wprowadzono pewne zmiany – obecnie świętuje się miesiąc kobiet, który rozpoczyna się w dzień dawnej uroczystości i kończy 7 kwietnia wraz ze Świętem Piękna i Macierzyństwa.

Międzynarodowy Dzień Kobiet w obcych językach

Ponieważ Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu krajach świata, dowiedzmy się, jak brzmi jego nazwa w lokalnych językach:

  • Angielski: International Women’s Day
  • Niemiecki: Internationaler Frauentag
  • Portugalski: Dia Internacional das Mulheres
  • Węgierski: Nemzetközi nőnap
  • Chorwacki: Međunarodni dan žena
  • Fiński: Kansainvälinen naistenpäivä
  • Litewski: Tarptautinė moters diena
  • Wietnamski: Ngày Quốc tế Phụ nữ
  • Tagalski: Pandaigdigang Araw ng mga Kababaihan
  • Indonezyjski: Hari Perempuan Internasional

Inne święta kobiet

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało się powołać dodatkowe święta skupiające się na poszczególnych problemach, którym muszą się przeciwstawiać kobiety na całym świecie. Są to:

  • Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet – odbywa się on 25 listopada od 1999 roku. W ramach jego obchodów organizowane są wydarzenia uświadamiające społeczeństwo o skali tego problemu.
  • Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich – to święto obchodzone 15 października od 2008 roku. Jego celem jest dążenie do poprawy warunków życia tej grupy społecznej.
  • Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych – jego pierwsze obchody odbyły się 6 lutego 2003 roku, z inicjatywy Stelli Obasanjo (pierwszej damy Nigerii). Za cel tego święta postawiono podniesienie świadomości społecznej na temat brutalnego rytuału obrzezania kobiet, praktykowanego w niektórych regionach świata.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet poświęcony był krzewieniu idei praw kobiet.
Prawa kobiet a podwyższanie statusu kobiet
Dzień Praw Kobiet

Ciekawostki z okazji Dnia Kobiet

Zgodnie z szacunkami ONZ kobiety na świecie zarabiają 77 centów na każdy dolar zapracowany przez mężczyzn. Oznacza to, że średnio ich wynagrodzenie za tę samą pracę jest o 23% mniejsze.

Sytuacja kobiet na świecie nieustannie się poprawia. Wciąż spędzają one jednak więcej czasu niż mężczyźni, wykonując obowiązki domowe. Według Amerykańskiego Urzędu Statystycznego w tym kraju różnica wynosi aż 2 godziny dziennie.

We wrześniu 2021 roku tylko 26 krajów (z prawie 200 uznanych na świecie) miało na stanowisku głowy państwa kobietę.

Według szacunków opublikowanych przez WHO ok. 27% kobiet w wieku od 15 do 49 lat znajdujących się w związku doświadczyło jakiejś formy przemocy psychicznej lub fizycznej ze strony swojego partnera.

UNICEF oszacował, że łączny czas menstruacji przeciętnej kobiety wynosi 7 lat. Dla wielu dziewczynek w krajach rozwijających się jest to wyjątkowo trudny okres. Ponieważ nie mogą one pozwolić sobie na zakup osobistych środków higieny, muszą zostawać w domu, zamiast iść do szkoły.

Co do zasady kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. W Stanach Zjednoczonych, w spisie powszechnym z 2019 roku, doliczono się 4,1 miliona pań i 2,2 miliona panów w wieku powyżej 85 roku.

Pierwszą kobietą w kosmosie była Sally Ride. Na orbitę wyleciała na pokładzie statku Challenger w 1983 roku. Z kolei pierwszą kobietą, która uzyskała stopień naukowy doktora, była Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

Świętujmy Dzień Kobiet!

Dzięki postępowi sytuacja kobiet w wielu miejscach na świecie uległa znaczącej poprawie. Wciąż jednak istnieją państwa, w których dyskryminuje się ludzi ze względu na płeć. Jeśli wręczenie paniom kwiatka lub prezentu wydaje nam się przestarzałą tradycją, zastanówmy się chwilę, czy możemy w jakiś sposób wesprzeć te dziewczynki, matki, babcie, które znalazły się w gorszej sytuacji.

Jeśli prowadzisz bloga dla kobiet o tematyce modowej, kosmetycznej lub kulinarnej i chciałbyś ze swoimi treściami dotrzeć do pań mieszkających poza granicami Polski, zachęcamy do skorzystania z usług naszych tłumaczy (języka niemieckiego, portugalskiego, włoskiego…). Nasi specjaliści są terminowi, doświadczeni i zwracają uwagę na szczegóły. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że ktoś pomyli espadryle z sandałami lub pomadkę z błyszczykiem.

A jeżeli wciąż szukasz pomysłu na prezent z okazji święta kobiet i chciałbyś, żeby był on nietypowy, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów językowych. Wykupienie bliskiej nam kobiecie semestru zajęć z hiszpańskiego lub innego języka, którego zawsze chciała się nauczyć, z pewnością zostanie docenione.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.