biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Babci

święto babci i Dzień Dziadka

To z babciami są związane nasze najbardziej beztroskie wspomnienia z dzieciństwa: smak owocowego ciasta z kruszonką, pamiątki znad morza, wręczane do ręki cukierki na drogę do domu

Babcie zajmują naprawdę ważną rolę w wychowywaniu dzieci. 21 stycznia to doskonała okazja, aby im za to wszystko podziękować i wyrazić słowami, jak wiele dla nas znaczą. Z pewnością zostanie to przez nie docenione. A uśmiech, który pojawi się na ich twarzy, gdy zostaną odwiedzone przez wnuki, po prostu bezcenny.

Historia Dnia Babci w Polsce

W naszym kraju Dzień Babci obchodzony jest od 1965 roku. Pomysł pojawił się po raz pierwszy w czasopiśmie „Kobieta i Życie”. Popularny stał się jednak dzięki redakcji innej gazety – „Ekspresu Poznańskiego”. 21 stycznia 1965 roku jego dziennikarze wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej, aktorce znanej z roli babci w Drzewa umierają stojąc, tort z okazji jej urodzin i występu w Poznaniu. Na cieście było napisane „Dla babci”. Ideę tę docenili lokalni cukiernicy, którzy w następnych latach zaczęli tworzyć podobne wypieki z taką samą dedykacją. Święto bardzo szybko rozprzestrzeniło się na cały kraj.

święto babci i Dzień Dziadka
w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy
Dziadkowie i ich obecność w społeczeństwie

Obchody Dnia Babci w Polsce

21 stycznia wnukowie tradycyjnie udają się lub jeśli nie mają takiej możliwości, dzwonią do swoich babć, aby osobiście złożyć im życzenia z okazji święta. Często przynoszą oni również podarki dziadkom, w końcu ich dzień jest 22 stycznia.

Zwyczajowo panie mogą spodziewać się kwiatów, perfum i czekoladek, a panowie dobrego alkoholu lub elementów garderoby, takich jak krawat czy spinki do koszuli. Niektórzy wybierają również coś z bogatej oferty okolicznościowych prezentów, np. kubki z życzeniami lub koszulki z nadrukiem „najlepsza babcia” czy „najlepszy dziadek”. Najmłodsi rysują laurki, a ci trochę starsi wypełniają kartki świąteczne. W okolicach 21 stycznia w szkołach i przedszkolach organizowane są przedstawienia, recytacje wierszy i poczęstunki, na które zaprasza się babcie oraz dziadków. To doskonała okazja, aby mogli się oni poczuć naprawdę docenieni za pomoc rodzicom w wychowywaniu pociech.

Ciekawym pomysłem na prezent dla babci może być również ufundowanie jej kursu językowego (np. angielski dla seniorów).

Dzień Babci na świecie

Dzień Babci to święto celebrowane w wielu krajach świata. W niektórych miejscach jest ono obchodzone tego samego dnia co Dzień Dziadka; w innych, np. w Polsce czy Francji, są to osobne okazje. Poznajmy ciekawe tradycje z nim związane!

Francja

W kraju nad Sekwaną Dzień Babci i Dzień Dziadka to tak jak w Polsce, dwa osobne święta. Pierwsze z nich jest ruchome i przypada na pierwszą niedzielę marca. Zaczęło ono być obchodzone w latach 80. XX wieku. Wpływ na to mieli producenci kawy Grand’Mère (z francuskiego „babcia”), szczególnie popularnej w północnej Francji. Małżeństwo Monnier z Roubaix w celu jej promocji wymyślili Fête des GrandsMères.

Mimo komercyjnego pochodzenia Dzień Babci we Francji to bardzo popularne święto. Spędzane jest często w kawiarniach lub restauracjach. Biorą w nim udział całe rodziny. W szkołach urządza się konkursy na najpiękniejsze życzenia i laurki. W wielu miastach odbywają się specjalne wydarzenia skierowane do seniorek: warsztaty, festiwale oraz wystawy. Wolontariusze organizacji charytatywnych udają się tego dnia do tych pań, które cierpią na samotność, i spędzają z nimi czas.

W niektórych krajach obchodzimy Dzień Babci, a w innych Dzień Dziadków.
święto obchodzone w pierwszą niedzielę października nazywane Dniem Babci i Dziadka
Dzień podkreśla rolę babci w wychowywaniu wnuków.

Włochy

We Włoszech Dzień Babci i Dziadka (. Festa dei nonni) obchodzi się wspólnie 2 października. To stosunkowo młode święto – istnieje od 2005 roku. Pomysły na jego stworzenie pojawiały się jednak już wcześniej. Ważną rolę w jego powstaniu odegrali Arturo Croci i Franco Locatelli z Krajowego Związku Kwiaciarstwa. W czerwcu 1997 roku zorganizowali oni szkolny projekt edukacyjny na temat kwiatów. W ramach tej akcji odbył się konkurs na najpiękniejsze rysunki i wierszyki dla dziadków, który dziś jest nieodłącznym elementem obchodów Dnia Babci i Dziadka.

Na pierwsze publiczne świętowanie trzeba było jednak poczekać kilka lat. Zorganizowany w 2004 roku w Lombardii Dzień Babci i Dziadka został objęty patronatem ówczesnego prezydenta Włoch, Carla Azeglia Ciampiego. Seniorom podarowano zniżki do ponad 500 sklepów; mogli oni również wziąć udział w koncercie, który odbył się przed mediolańską La Scalą. We włoskim kalendarzu świąt ta okazja znalazła się rok później, w 2005 roku. Na jej datę wybrano 2 października, będący w Kościele katolickim wspomnieniem aniołów stróżów. Jest to piękne podkreślenie znaczenia pomocy dziadków w wychowywaniu wnuków.

Dodatkowo co roku z okazji Dnia Babci i Dziadka prezydent Włoch przyznaje seniorom dziesięć nagród. Zasłużeni w działalności dla społeczności laureaci wybierani są na podstawie kryteriów opracowanych przez komisję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Włoski Dzień Babci i Dziadka ma swój oficjalny hymn pt. Tu sarai i symbol, którym jest niezapominajka. Piosenka opowiada o tym, że powinniśmy pamiętać o seniorach rodu.

Inne kraje

W Estonii Dzień Babci i Dziadka (est. Vanavanemate päev) to nowa okazja; istnieje bowiem od 2010 roku. Jest to święto ruchome i przypada na drugą niedzielę września.

Również od niedawna i też na jesieni, w drugą niedzielę października, Dzień Babci i Dziadka (niem. Großeltern-Tag) świętowany jest w Niemczech. Wciąż zyskuje on na popularności, promowany przez tamtejszy Związek Seniorów.

Dzień Babci i Dziadka jest obchodzony również w bardzo odległych rejonach naszej planety, np. na Filipinach. Araw ng lolo’t lola wypada w drugą niedzielę września. Seniorzy mogą wówczas skorzystać z darmowych badań okresowych i posiłków w niektórych restauracjach.

pierwsza niedziela października
Narodowy Dzień Dziadków, Narodowe Święto Dziadków
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest jako dzień szacunku

Babcie w centrum wydarzeń

Niech w ten jeden dzień roku babcia stanie się bohaterem wydarzeń. To zawsze ona dba o nas, karmiąc nas i rozpieszczając, pamiętajmy więc, by 21 stycznia szczególnie się nią zająć. W końcu zasługuje ona na wszystko, co najlepsze, a już na pewno na wdzięczność, pamięć i odrobinę naszego towarzystwa.

Nie wszyscy seniorzy mają jednak wnuki, z którymi mogliby spędzić ten czas. Na szczęście dlatego zostało powołanych do życia wiele inicjatyw, które pomagają im uchronić się przed samotnością. Jeśli jesteś pracownikiem organizacji tym się zajmującej i potrzebujesz artykułów tematycznych na stronę internetową, skontaktuj się z nami – dla naszych copywriterów to nic trudnego!

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.