biuro tłumaczeń skrivanek

Ciekawostki o Francji, które mogą cię zaskoczyć

Francja – historia
ciekawostki o francji

Gdy myślimy o Francji, wyobrażamy sobie romantyczne komedie, smaczne jedzenie, dobre wino i eleganckie ubrania.

To dość podstawowe skojarzenia – a czy kraj ten może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Oczywiście! Zapraszamy do zapoznania się z naszym subiektywnym przewodnikiem po francuskich ciekawostkach.

Francja – ciekawostki geograficzne

Francja jest największym krajem Unii Europejskiej. Jej powierzchnia wynosi 543 940 km². Kraj ten ma dostęp do Morza Śródziemnego, Morza Północnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Jego linia brzegowa ma długość 3427 km i jest dobrze zagospodarowana turystycznie.

Stolica Francji

Stolicą Francji jest Paryż. To również największe miasto tego kraju. Znane jest jako Miasto Świateł. Istnieją dwie hipotezy tłumaczące pochodzenie tej nazwy. Pierwsza dotyczy działań króla Ludwika XVI i jego doradcy Jana Baptysty Colberta, którzy w ramach walki z przestępczością nakazali umieszczenie lamp naftowych lub pochodni w oknach i drzwiach domów. Druga mówi, że Paryż zaczął być tak nazywany przez Anglików w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy w ramach korzystania z nowych odkryć zaczęto w nim stawiać latarnie gazowe.

Z miastem związane jest zjawisko psychologiczne o nazwie syndrom paryski – uczucie rozczarowania jakimś widokiem spowodowane zbyt wysokimi oczekiwaniami. Dotyka ono zwłaszcza turystów odwiedzających francuską stolicę, których frustracja związana z faktem, że rzeczywiste miasto ma niewiele wspólnego z tym przedstawianym w filmach, doprowadza do wystąpienia symptomów chorobowych: niepokoju, zawrotów głowy czy duszności.

W 2018 roku Paryż zajął, według rankingu organizacji Mastercard, drugie miejsce pod względem liczby turystów. Ponad 19 milionów osób, które zdecydowały się tam pojechać, sprawiło, że został prześcignięty jedynie przez Bangkok.

Najwyższy szczyt Europy

We Francji znajduje się najwyższy szczyt Europy. Jest nim leżący w Alpach Mont Blanc. Jego wysokość to 4807 m n. p. m. Przez analogię do Dachu Świata – Mount Everest, Mont Blanc jest często nazywany Dachem Europy. Po raz pierwszy został zdobyty w 1786 roku przez Jacques’a Balmata i Michela Paccarda. Data ta jest uznawana za początek alpinizmu.

Turystka

Według Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych w 2018 roku Francja była najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Zwiedziło ją wtedy 89,4 milionów turystów, dzięki czemu prześcignęła w tym rankingu Hiszpanię i Stany Zjednoczone.

We Francji znajduje się największy na świecie ośrodek narciarski – Les Trois Vallées (Trzy Doliny). Dysponuje on 335 trasami o łącznej długości około 600 km oraz 183 wyciągami.

Miejscowości o śmiesznych nazwach

W 2003 roku we Francji zorganizowano spotkanie przedstawicieli miejscowości o zabawnych nazwach. W tym kraju jest ich szczególnie dużo. Na uwagę zasługują zwłaszcza: Mingecobs (Jedz Cebulę), Cocumont (Wzgórze Rogacza), Saligos (Brudna Świnia) oraz Beaufou (Piękny Szalony).

Francja ciekawostki
Francja – największe państwo w Unii Europejskiej
Najwyższy szczyt Francji – Mont Blanc

Francja – ciekawostki historyczne

Nazwa

Nazwa Francji wywodzi się od germańskiego plemienia Franków. Od około III w. n.e. zamieszkiwali oni obecne terytorium tego kraju. Lud ten utworzył następnie Państwo Frankijskie, które stało się jednym z najsilniejszych państw Europy we wczesnym średniowieczu.

Prehistoria

We Francji znajdują się jaskinie Lascaux, w których możemy zobaczyć malowidła naskalne z okresu paleolitu. Przedstawiają one głównie zwierzęta takie jak konie, jelenie, byki. Jaskinia ta została odkryta przez przypadek w 1940 roku. W 1979 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Napoleon

Wbrew panującej powszechnie opinii Napoleon Bonaparte wcale nie był wyjątkowo niski w porównaniu do ludzi sobie współczesnych. Mierzył on bowiem 1,68 m, podczas gdy przeciętny wzrost żołnierza w armii francuskiej wynosił około 1,60 m. Mit ten jest prawdopodobnie wytworem brytyjskiej propagandy.

Najkrócej panujący król Francji

Najkrócej panującym królem Francji był Ludwik Antoni Burbon, który „rządził” przez około 20 minut. Nigdy nie został koronowany – stał się królem w następstwie abdykacji swojego starszego brata Karol X 2 sierpnia 1830 roku. Wkrótce potem zdecydował się zrezygnować z władzy na rzecz bratanka Henryka.

Flaga Francji

Obecna flaga Francji to trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony. Dzięki swojemu wyglądowi nosi ona nazwę Tricolore (Trójkolorowa). Kolory niebieski i czerwony symbolizują Paryż, a barwa biała nawiązuje do wcześniejszej flagi królewskiej. W latach 1814-1830 była ona po prostu białym prostokątem.

Gilotyna

Przyrząd ten był powszechnie używany do wykonywania kary śmierci. Szacuje się, że przy jego pomocy straciło życie około 15 tysięcy ludzi. Najsławniejsze ofiary gilotyny to: król Ludwik XVI, królowa Maria Antonina Austriaczka oraz przywódca rewolucji francuskiej Maksymilian Robespierre. Ostatni wyrok przy pomocy gilotyny wykonano w 1977 roku. W 1981 roku, cztery lata później, kara śmierci została zniesiona we Francji.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej, odwiedzając Paryż, Hitler postanowił udać się również na wieżę Eiffla. Aby utrudnić mu tę wizytę i zmusić go do mozolnego wspinania się po schodach, Francuzi zepsuli ułatwiającą dostęp na szczyt windę.

Pomimo dość napiętych stosunków pomiędzy muzułmanami i żydami na świecie historia francuska pokazuje, że możliwa jest wzajemna pomoc przedstawicieli tych dwóch religii. Podczas II wojny światowej Wielki Meczet w Paryżu pomagał francuskim żydom, wyrabiając im muzułmańskie karty identyfikacyjne. Zapewniał również schronienie potrzebującym.

Francja – historia
Flaga Francji
Język francuski

Ciekawostki o Francji – język francuski

Według Międzynarodowej Organizacji Frankofonii językiem francuskim porozumiewa się około 300 milionów ludzi na całym świecie, z czego 66 milionów mieszka we Francji.

Francuski jest językiem oficjalnym ONZ, NATO, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Język francuski jest językiem urzędowym nie tylko Francji, ale także 32 innych krajów, m.in. Szwajcarii, Belgii, Kanady, Nigerii oraz Wybrzeża Kości Słoniowej.

Pomiędzy 1066 i 1362 rokiem język francuski był urzędowym językiem Anglii.

We francuskim nie istnieje litera „w”. Używana jest ona tylko w zapożyczeniach. Nie ma ich jednak zbyt wiele, ponieważ na straży czystości języka stoi specjalna instytucja – Akademia Francuska.

W języku francuskim istnieje jedno słowo, w którym występują wszystkie samogłoski bez powtarzania. Jest to oiseau (ptak).

Używane m.in. w lotnictwie słowo Mayday, będące prośbą o pomoc, mimo angielskiego brzemienia w rzeczywistości ma swoje korzenie w języku francuskim. Pochodzi od zwrotu m’aidez (pomóż mi).

Polacy doczekali się małego akcentu w języku francuskim. Powiedzenie oûl comme un Polonais odnosi się do osoby, która pomimo spożycia dużej ilości alkoholu wciąż jest sprawna fizycznie i umysłowo. Pierwszy raz zostało ono ponoć użyte przez Napoleona.

Ciekawostki o Francji – francuskie prawo

W 2012 roku wprowadzono przepis zobowiązujący każdego francuskiego kierowcę do posiadania w samochodzie alkomatu. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

W 2013 roku Francja zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci, stając się dziewiątym krajem w Europie i czternastym na świecie oferującym taką możliwość. Jako pierwsi ze zmiany skorzystali Vincent Autin i Bruno Boileau.

We Francji możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego z inną osobą po jej śmierci. Aby przeprowadzić taką ceremonię, należy uzyskać zezwolenie od prezydenta Francji oraz udowodnić, że zmarła osoba miała zamiar poślubić cię za życia.

Od 1920 roku we Francji przyznaje się Médaille de la Famille française (Medal Francuskiej Rodziny). Nagrodę tę otrzymują obecnie rodzice, którzy dobrze wychowali swoje pociechy. Jej rodzaj zależy od ilości odchowanych dzieci: medal brązowy (cztery lub pięć), srebrny (sześć lub siedem) oraz złoty (osiem i więcej).

Francuska gastronomia

Francja słynie ze swojego sera. W tym kraju powstaje około 400 rodzajów tego produktu. Najpopularniejsze są sery pleśniowe, takie jak camembert, roquefort i brie.

Na ulicach Francji można znaleźć automaty sprzedające wino oraz świeże pieczywo.

Francuskie jedzenie jest tak dobre, że w 2010 roku znalazło się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

We Francji spożywa się najwięcej po Stanach Zjednoczonych wina na świecie. Jest to około 11 milionów kieliszków tego trunku rocznie. Odpowiednio dobrany rodzaj wina podaje się tu do większości potraw.

Oryginalny szampan produkowany może być jedynie na terytorium Francji w regionie Szampania. Wina tego typu wytworzone w innych miejscach nie mają prawa do tej nazwy.

Bagietka, będąca najpopularniejszym francuskim pieczywem, zyskała swoją popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Według przesądu z nią związanego nie można jej nosić ani kłaść do góry nogami – przynosi to bowiem nieszczęście.

Kojarzący się z Francją croissant w rzeczywistości pochodzi z Wiednia. Pierwszy oficjalny przepis na tego rogalika został stworzony w 1839 roku przez Augusta Zanga, urodzonego w Austrii właściciela kawiarni w Paryżu.

W tym kraju produkuje się wino, szampan i ser
Francja najpopularniejszym kierunkiem turystycznym
We Francji produkuje się około 400 rodzajów sera

Z czego słynie Francja? – zabytki

We Francji znajduje się 41 miejsc umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie wszystkie z nich są znane przez turystów zagranicznych. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze.

Wieża Eiffla

Ta żelazna konstrukcja jest prawdopodobnie najbardziej charakterystyczną atrakcją Francji. Została zbudowana w 1889 roku na paryską wystawę światową. Upamiętniała ona setną rocznicę rewolucji francuskiej. Miała zostać rozebrana 20 lat po skonstruowaniu. Decyzję zmieniono, gdy na szczycie wieży została umieszczona antena radiowa umożliwiająca komunikację z Niemcami. Obecnie wieża Eiffla jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem Paryża. Dzięki imponującej jak na ówczesne czasy wysokości 324 m w chwili wybudowania była najwyższą budowlą na świecie. Publikowanie fotografii wieży Eiffla nocą jest zabronione przez francuskie prawo.

Katedra Notre-Dame

15 kwietnia 2019 roku ta znajdująca się w Paryżu katedra na skutek pożaru znalazła się w wydaniach wiadomości na całym świecie. Ustalono, że powstał on w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Opanowanie sytuacji zajęło około dziewięciu godzin. Dach budowli spłonął doszczętnie; ogień nie dostał się jednak do skarbca, ocalały więc cenne relikwie Męki Pańskiej. Jeszcze tego samego dnia prezydent kraju zapowiedział całkowite odbudowanie kościoła.

Luwr

Jest to jedno z największych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Jego całkowita powierzchnia to 60 600 m2. Umieszczono tam około 350 000 dzieł sztuki. Ustalono, że aby dokładnie zapoznać się z całą jego kolekcją, należałoby poświęcić około 100 dni. Najpopularniejsze dzieła znajdujące się w Luwrze to: Mona Lisa Leonarda da Vinci, Wenus z Milo i Kodeks Hammurabiego.

Wersal

Ten leżący nieopodal Paryża pałac został przebudowany na polecenie Ludwika XIV, który narzekał na ciasnotę swojej dotychczasowej rezydencji – Luwru. Ogród Wersalu jest uważany za pierwowzór ogrodu w stylu francuskim, charakteryzującego się symetrią. Największą komnatą tej budowli jest sala lustrzana, w której znajduje się 357 zwierciadeł.

Obecnie, aby zwiedzić pałac w Wersalu, nie musimy nawet podróżować do Francji. Dzięki stworzonej przez Google aplikacji VersaillesVR: Pałac jest twój możemy obejrzeć wnętrze budowli oraz kolekcję dzieł tam się znajdujących bez wychodzenia z domu.

Mont Saint-Michele

Jest to wzgórze znajdujące się na kanale La Manche, które podczas przypływu staje się wyspą. Aby pomóc turystom w zaplanowaniu wizyty, został stworzony specjalny kalendarz pływów morskich. Zwiedzając Mont Saint-Michele, warto odwiedzić przede wszystkim klasztor, który według legendy został wybudowany na polecenie samego Archanioła Michała.

Zabytki Francji – wieża Eiffla
Zabytki Francji – Wersal
Francja podarowała Statuę Wolności Stanom Zjednoczonym

Pozostałe ciekawostki o Francji

W tej części znajdziecie inne ciekawe fakty o Francji, których nie udało się zakwalifikować do powyższych kategorii.

Popularnym środkiem transportu między miastami są pociągi TGV, które rozwijają prędkość około 300 km/h.

We Francji mieszka obecnie ponad milion Polaków. Najsłynniejsi nasi rodacy związani z tym krajem to: Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie i Adam Mickiewicz.

Francuscy pisarze otrzymali najwięcej Nagród Nobla w dziedzinie literatury. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Albert Camus, Jean-Paul Sartre i Claude Simon.

Według Księgi rekordów Guinnessa najdłużej żyjącą osobą na świecie jest pochodząca z Francji Jeanne Calment. Niemal do końca swojego życia zachowała ona sprawność fizyczną i umysłową. Umarła w wieku 122 lat i 164 dni.

Obecny prezydent Francji – Emmanuel Macron jest najmłodszą głową tego państwa w historii. W chwili objęcia urzędu miał jedynie 39 lat.

Na terenie Francji odbywa się corocznie Tour de France – trzytygodniowy wyścig kolarski. Po raz pierwszy miał on miejsce w 1903 roku; wtedy wzięło w nim udział 60 rowerzystów. Obecnie jest to największa tego typu impreza na świecie.

Zwyczaj mówienia „na zdrowie” przy kichaniu pojawił się po raz pierwszy we Francji w XIV wieku. W całej Europie trwała wtedy epidemia dżumy.

Pierwsza publiczna projekcja filmu na świecie, przy użyciu kinematografu, odbyła się w 1895 roku w paryskiej Grand Café. Był on czarno-biały i pokazywał robotników opuszczających fabrykę.

Najsłynniejsze francuskie wynalazki to: spadochron, stetoskop, suszarka do włosów oraz balon na gorące powietrze.

Stojąca w Nowym Jorku Statua Wolności została podarowana Stanom Zjednoczonym przez rząd francuski. Powstała ona pod koniec XIX wieku, jako upamiętnienie przymierza tych dwóch krajów podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Z Francji pochodzą takie luksusowe marki jak: Louis Vuitton, Chanel, Dior, Bugatti czy Yves Saint-Laurent.

Z raportu stworzonego przez Education First wynika, że Francja znajduje się na trzydziestym piątym miejscu pod względem liczby osób mówiących w języku angielskim. Tym samym plasuje się wśród krajów o przeciętnym poziomie znajomości tego języka.

Jeśli spodobały Ci się powyższe ciekawostki o Francji, zachęcamy do odwiedzenia tego kraju i odkrywania jego kultury na własną rękę. A jeżeli potrzebujesz tłumaczenia dokumentów, korespondencji, reklam i innych materiałów w języku francuski – pomocą służy Ci nasz tłumacz polsko francuski.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.