biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – „egzystencjalny kontra egzystencjalistyczny”

egzystencjalny kontra egzystencjalistyczny

Trudne słówko: egzystencjalny kontra egzystencjalistyczny

egzystencjalny kontra egzystencjalistyczny

Miesiąc taki jak listopad wyjątkowo sprzyja rozmyślaniom o egzystencji i to raczej nie w sensie posiadanych warunków bytowych i środków do życia, czy podstawowych potrzeb i ich zaspokajania, ale w sensie bardziej filozoficznym, czyli rozważaniom o istnieniu i bycie. Pierwsze z dzisiejszych słów ma de facto dwa znaczenia. Po pierwsze, dotyczy egzystencji w sensie bardzo konkretnym – przeżycia warunkowanego realizacją niezbędnych potrzeb i codziennej walki o ich zaspokojenie.

Po drugie, egzystencjalny to także „związany z egzystencjalizmem” – dwudziestowiecznym kierunkiem filozoficznym koncentrującym się na zgłębianiu losu człowieka. Człowiek z kolei, według egzystencjalistów, to jednostka wolna, ale samotna, odpowiedzialna za swoje czyny i wybory, a więc samodzielnie kształtująca własną egzystencję, w tym w kategoriach moralności. Wszystko więc, co dotyczy takich zmagań, będzie określane mianem egzystencjalnego, przy czym warto tu podkreślić, że w tym przypadku egzystencja nie do końca odwołuje się do biologii, a raczej do swoistości istnienia właściwej tylko człowiekowi. „Kryzys egzystencjalny to więcej niż tylko otwarcie wyśmiewany kryzys wieku średniego, bo może przytrafić się prawie każdemu – niezależnie od wieku i sytuacji materialnej. Oczywiście, najłatwiej nabawić się go w okolicach czterdziestych urodzin, ale niemal równie często zdarza się wśród osób dopiero wchodzących w dorosłość”.

Warto przy okazji wspomnieć, że określenie „egzystencjalny” napotkamy również w logice; tak zwane „zdanie egzystencjalne” to zdanie stwierdzające, że coś istnieje bądź nie.

Trzeba też podkreślić, że za całkowicie niepoprawną, niezależnie od kontekstu uznaje się formę „egzystencjonalny”. Drugie z określeń z dzisiejszej pary dotyczy stricte obszaru filozofii i literatury, i wyłącznie w tym sensie może być używane zamiennie z pierwszym. Egzystencjalistyczny to ni mniej, ni więcej „dotyczący egzystencjalizmu/związany z egzystencjalizmem”. „Kierkegaardowski archetyp doświadczenia nicości przejawia się w różny sposób poprzez egzystencjalistyczne doświadczenie i pojęcie egzystencji. Jedni będą ten archetyp radykalnie laicyzować, inni będą dbali o to, by podtrzymać w nim religijny timbre. Wszyscy będą szukać rozwiązania w wolności…”.

Jeśli potrzebny jest Ci tłumacz włosko polski, który wykona lokalizację oprogramowania, transkreację kampanii marketingowej lub tłumaczenie SEO, skontaktuj się z nami.

Poradnik języka polskiego!

Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.

Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail:

[contact-form-7 id=”10982″ html_class=”gem-contact-form-white”]
Poradnik języka polskiego

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.