biuro tłumaczeń skrivanek

Język suahili – Twoja droga do Afryki?

język suahili

Języki afrykańskie rzadko wzbudzały duże zainteresowanie z uwagi na swoją plemienną naturę. Na tym kontynencie możemy bowiem wyróżnić setki różnych języków, które rządzą się swoimi własnymi prawami. To właśnie ten brak ujednolicenia sprawił, iż popularność języków używanych w Afryce była znikoma w innych częściach świata. Sytuację odmienił jednak język suahili – jest to bowiem najlepiej zbadany i przestudiowany język afrykański. Czy może on sprawić, że kraje afrykańskie się przed nami otworzą?

Dzisiaj suahili jest licznie nauczany w różnych zakątkach świata. Co więcej, jego ogólnoświatowa kariera sprawiła, że nawet nieświadomie każdy z nas potrafi powiedzieć przynajmniej jedno lub więcej słów w tym języku. Jakie to słowa? I w jaki sposób suahili udało się osiągnąć międzynarodową popularność?

Gdzie ludzie mówią w języku suahili?

Suahili to jeden z wielu języków afrykańskich, jednak jako jedyny został on wzniesiony do rangi języka urzędowego. Jako język kontaktowy używany jest w całej Afryce Środkowej i Wschodniej. Stanowi on język roboczy Unii Afrykańskiej, a także oficjalny język urzędowy w Tanzanii, Ugandzie i Kenii. Poza swoim oficjalnym statusem jest to obecnie język szeroko rozpoznawalny w innych, nawet odległych państwach.

Skąd pochodzi język suahili?

Językiem suahili zaczęto posługiwać się już kilkaset lat temu; zrodził się on wśród plemienia Bantu, jednak swój największy rozwój przechodził w trakcie wymian handlowych z arabskimi żeglarzami. Początkowo był on więc używany jako wspólny język, co spowodowało, iż do suahili przedostało się sporo zapożyczeń z języka arabskiego. Sama nazwa języka odnosi się właśnie do tej części jego historii – sawahil w języku arabskim oznacza „wybrzeże”.

Suahili nie zatrzymało się jednak tylko na wschodniej części afrykańskiego wybrzeża; wkrótce język ten doświadczył kolejnych wpływów, tym razem europejskich, po spotkaniach z podróżnikami i chrześcijańskimi misjonarzami. To właśnie ci drudzy wprowadzili alfabet łaciński do języka suahili (wcześniej był on zapisywany alfabetem arabskim) i po raz pierwszy spisali podstawowe zasady gramatyczne tego języka. Wszystko to spowodowało poszerzenie się obszaru, na którym język suahili jest używany.

język suahili
język suahili
język suahili

Nauka suahili

Hakuna matata – to znaczy: »nie martw się!«”. Każdy z nas na pewno pamięta kultową produkcję Walta Disneya Król Lew. Słynne słowa z piosenki śpiewanej w tym filmie pochodzą właśnie z języka suahili; nie jest to zresztą jedyne dzieło, w którym użyto sformułowań wziętych z tego języka. Słownictwo mające afrykańskie korzenie okazuje się powszechniejsze, niż mogłoby się wydawać – a to tylko jeden z wielu powodów, dla których nauka języka suahili staje się coraz bardziej popularna.

Istnieje wiele aplikacji i kursów online oferujących lekcje tego niecodziennego języka; wiele osób ma jednak wątpliwości, czy warto się go uczyć. Duża część z nich obawia się, że skoro jest to dość egzotyczny język, to z pewnością ma on wysoki stopień trudności. Nic bardziej mylnego!

Suahili okazuje się być prostym i przyjemnym w nauce językiem. Należy on do grupy języków fonetycznych, a więc wszystkie wyrazy czytane są dokładnie tak, jak pisane. Istnieje kilka drobnych wyjątków, jednak wynikają one z angielskich wpływów. Właśnie dlatego dla osoby posługującej się językiem angielskim nauka suahili to bułka z masłem!

Poza kursami internetowymi istnieje wiele placówek, gdzie język ten jest kultywowany – suahili możemy uczyć się na przykład w Katedrze Języków i Kultur Afryki UW bądź w środowiskach nieakademickich takich jak Forum Kenijsko-Polskie.

Tłumaczenie suahili

Jeszcze jakiś czas temu zapotrzebowanie na usługi tłumaczeniowe w obszarze języków afrykańskich było znikome, jeśli nie zerowe. Z uwagi na swoją rosnącą popularność, a także rozwijającą się współpracę handlową czy turystyczną z państwami afrykańskimi język suahili ostatnio zaczął się jednak cieszyć dużo większym popytem w branży tłumaczeniowej.

Poza dokumentami biznesowymi tłumaczenia języka suahili obejmują m.in. liczną literaturę czy przekazy medialne. Jak każdy język obcy, tak i suahili wymaga od tłumaczy znajomości nie tylko języka per se, ale również tła kulturowego czy historycznego.

Skrivanek zapewnia profesjonalne usługi tłumaczeniowe w zakresie języka suahili, wybierając jedynie doświadczonych i sumiennych tłumaczy do wykonania każdego rodzaju tłumaczenia. Zapraszamy do kontaktu w sprawie ustalenia szczegółów!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.