biuro tłumaczeń skrivanek

Alfabet Morse’a – tłumacz. Do czego służy i jak go używać?

Kod Morse'a, alfabet Morse'a tłumacz – tłumaczenie słów, cyfr i znaków specjalnych

O alfabecie Morse’a słyszał chyba każdy. Wielu z nas używało go podczas dziecięcych zabaw, nadając znaki świetlne latarką lub pisząc kropki i kreski na kartce.

Kod Morse’a nie powstał jednak dla rozrywki. Jakie jest jego przeznaczenie? Jak odczytywać zapisane w nim wiadomości? Jak może nam pomóc tłumacz alfabetu Morse’a? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na powyższe pytania, zapraszamy do lektury artykułu!

Krótka historia alfabetu Morse’a

Alfabet Morse’a powstał w 1838 roku. Jego twórcami byli wynalazcy Samuel Morse i Alfred Vail. Alfabet ten został stworzony w celu wykorzystania go z telegrafem elektrycznym. Od 1890 był używany w telekomunikacji radiowej. Za pomocą kodu Morse’a przesyłano również międzynarodową korespondencję. Dzięki możliwości zrozumienia go bez użycia specjalnych urządzeń dekodujących oraz łatwości jego nadawania odniósł sukces jako uniwersalny sposób komunikacji.

Jak wygląda Alfabet Morse’a?

Alfabet Morse’a pozwala na zapisywanie liter, cyfr oraz znaków specjalnych za pomocą błysków światła, dźwięków lub impulsów elektrycznych. Istnieją również komendy specjalne, które mają własny kod, takie jak: „czekaj”, „błąd”, „zrozumiano”, „prośba o powtórzenie”. Każdemu ze znaków alfabetu łacińskiego odpowiada określona kombinacja elementów kodu Morse’a. Każda taka seria składa się z kilku sygnałów, które dzielą się na długie (kreska) i krótkie (kropka).

Sygnał długi (kreska) powinien trwać co najmniej tyle, co trzy krótkie (kropki). Pomiędzy elementami znaku należy zachować odstęp trwający jedną kropkę; pomiędzy znakami przerwę na trzy kropki, a pomiędzy słowami – na siedem kropek.

Kod Morse’a dzisiaj

Alfabet Morse’a jest nadal używany przez radioamatorów, czyli osób, które budowę urządzeń radiowych i posługiwanie się nimi traktują jako hobby. Do 2008 roku posługiwanie się nim było niezbędne do zdania egzaminu na licencję krótkofalarską. „Międzynarodowego kodu radiowego”, jak często nazywa się go obecnie, uczy się również pilotów i kontrolerów ruchu lotniczego. Powszechnie znanym i nadawanym w alfabecie Morse’a komunikatem jest wołanie o pomoc: SOS (3 krótkie, 3 długie, 3 krótkie sygnały).

Jak nauczyć się kodu Morse’a?

Chętni do nauki kodu Morse’a mogą posłużyć się metodą Farnswortha. Polega ona na odsłuchiwaniu zapisanych w nim wiadomości ze zwiększonymi odstępami pomiędzy poszczególnymi znakami. W ten sposób łatwiej jest zapoznać się z melodią odpowiadającą każdemu z nich.

W przyswojeniu kodu Morse’a pomoże również metoda Kocha, która polega na stopniowym uczeniu się poszczególnych znaków. Po opanowaniu pierwszych dwóch w stopniu zadowalającym przechodzimy do kolejnego. Kontynuujemy, aż poznamy cały alfabet.

Aby szybciej zapamiętać alfabet Morse’a, możemy posłużyć się również technikami mnemotechnicznymi. Wystarczy zapamiętać słowa, które będą odpowiadać poszczególnym literom. Każda sylaba to jeden znak Morse’a. Te, które zawierają literę „o”, odpowiadają kresce, a pozostałe – kropce.

Kod Morse'a, alfabet Morse'a tłumacz – tłumaczenie słów, cyfr i znaków specjalnych
Alfabet Morse'a tłumacz – tekst w alfabecie Morse'a
Tłumaczenie tekstu w języku angielskim na alfabet Morse'a

Tłumacz alfabetu Morse’a

Jeśli chciałbyś przetłumaczyć tekst zapisany w alfabecie Morse’a, ale nie masz siły na mozolne sprawdzanie, jaka litera odpowiada któremu znakowi, lub zależy ci na czasie, nie przejmuj się! W Internecie dostępne są specjalne konwertery, które pomogą odszyfrować kod Morse’a albo zapisać w nim wiadomość. Funkcjonują one nie tylko po polsku, ale również m.in. w języku angielskim. Najprościej jest je znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę frazę „alfabet Morse’a tłumacz”. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych linków:

Tego typu tłumacze działają w dwie strony. Pomogą one zaszyfrować oraz odszyfrować wiadomość. Interesująca nas treść może być zapisana zarówno alfabetem łacińskim, jak i znakami kodu Morse’a. Po wprowadzeniu tekstu maszyna wykona za nas całą pracę. Niektóre z konwerterów mają również opcję odsłuchania tłumaczenia w kodzie Morse’a.

Konwerter alfabetu Morse’a przydaje się nie tylko do tłumaczenia interesującego nas tekstu – możemy wykorzystać go również do zapamiętania kodu. Zachęcamy do skorzystania z tego narzędzia i życzymy postępów w nauce!

Jeżeli zaś potrzebujesz tłumaczenia językowego np. angielskiego artykułu, francuskiego katalogu bądź włoskiej prezentacji – skorzystaj z naszej oferty!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.