biuro tłumaczeń skrivanek

Ciekawostki o Hiszpanii, których mogłeś nie znać

hiszpanie

Hiszpania, a w zasadzie Królestwo Hiszpanii (jak brzmi jej pełna nazwa) jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajem Unii Europejskiej. W tym artykule znajdziesz informacje o samej Hiszpanii, panujących tam zwyczajach i najciekawszych zabytkach, jak również o języku hiszpańskim.

Poniższy zbiór ciekawostek o Hiszpanii został podzielony na kilka kategorii: język hiszpański, geografia Hiszpanii, kultura Hiszpanii, hiszpańskie święta, hiszpańskie zabytki oraz pozostałe ciekawostki.

Ciekawostki o Hiszpanii – język hiszpański

Język hiszpański znajduje się na podium najczęściej używanych języków

Według Instytutu Cervantesa język hiszpański zajmuje obecnie trzecie miejsce w rankingu języków z największą ilością użytkowników. Jest on językiem ojczystym dla około 500 milionów ludzi. Przewyższa pod tym względem nawet język angielski, który znajduje się dopiero na czwartej pozycji. Hiszpański jest również drugim najczęściej używanym językiem w Stanach Zjednoczonych, a nawet drugim językiem urzędowym tego kraju.

Istnieje więcej niż jeden język hiszpański

W zasadzie w Hiszpanii obowiązują cztery języki urzędowe: kataloński, galicyjski, baskijski i kastylijski, nazywany potocznie po prostu językiem hiszpańskim. Oprócz nich ludzie w Hiszpanii posługują się kilkunastoma dialektami. Wyspy Kanaryjskie szczycą się również wyjątkowym w Europie językiem gwizdanym (tzw. silbo canario).

Najdłuższe hiszpańskie słowo

Najdłuższym słowem w języku hiszpańskim jest Electroencefalografista. Składa się ono z dwudziestu trzech liter i oznacza osobę obsługującą elektroencefalograf.

Ciekawostki o Hiszpanii – geografia

Hiszpania jest krajem charakteryzującym się ogromnym zróżnicowaniem terenu. Znajdziemy tutaj zarówno ośnieżone szczyty, jak i złociste plaże. Pustynny krajobraz południa wyraźnie kontrastuje z zielenią lasów północy. W Hiszpanii wakacje możemy spędzić nie tylko nad Morzem Śródziemnym, ale także nad Oceanem Atlantyckim. Tętniące życiem metropolie, urocze miasteczka, spokojne wsie – każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

hiszpania ciekawostki
hiszpania mapa
wyspy kanaryjskie

Powierzchnia Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z największych krajów Unii Europejskiej: pod względem powierzchni zajmuje drugie miejsce w Unii, a czwarte w całej Europie. Jej gęstość zaludnienia wynosi 91 osób na kilometr kwadratowy i jest niższa niż średnia w Europie Zachodniej. Geometrycznym środkiem kraju jest znajdujący się w Madrycie plac Puerta del Sol.

Największy kraj na Półwyspie Iberyjskim

Królestwo Hiszpanii dzieli Półwysep Iberyjski z jeszcze jednym państwem: Portugalią, jest ono jednak zdecydowanie od niej większe. Oba te kraje łączy kolonialna przeszłość, pełna rywalizacji o terytoria zamorskie. Obecnie istnieje możliwość zjazdu na linie z jednego ze wzgórz na południu Hiszpanii prosto na portugalską ziemię.

Na terenie Półwyspu Iberyjskiego znajdują się dwie strefy czasowe. Hiszpania (z pominięciem Wysp Kanaryjskich) należy do strefy czasowej UTC +1, Portugalia zaś do UTC+0.

Terytorium Hiszpanii nie leży jedynie w Europie, ale też w Afryce

Mimo że większa część Hiszpanii leży na Półwyspie Iberyjskim, kraj ten posiada również terytoria zamorskie. Mowa tutaj o słonecznych Wyspach Kanaryjskich oraz o znajdujących się w Afryce miastach Ceuta i Melilla.

Podział na województwa

Hiszpania dzieli się na siedemnaście tzw. wspólnot autonomicznych (comunidades autonomas). Każde z nich ma częściową autonomię, własną władzę lokalną, specyficzne tradycje, święta, dania. Niektóre z nich – takie jak Katalonia czy Państwo Basków – pełnią funkcję państwa w państwie.

Wyspy Kanaryjskie

Jest to terytorium Hiszpanii znajdujące się na Oceanie Atlantyckim. Składa się z ośmiu wysp: Teneryfy, Gran Canarii, La Palmy, La Gomery, Lanzarote, Fuerteventury i La Graciosy. Nazywane są one często Wyspami Szczęśliwymi (Islas Afortunadas) ze względu na swój łagodny klimat, dużą ilość słońca i niesamowitą naturę.

Najwyższy szczyt

Najwyższym szczytem Hiszpanii jest wulkan Pico de Teide, znajdujący się na wyspie Teneryfa leżącej na Oceanie Atlantyckim. Jego wysokość to 3718 metrów nad poziomem morza. Na jego szczyt można się wspiąć bądź wjechać kolejką górską. Najwyższym szczytem na Półwyspie Iberyjskim jest z kolei, niższy od Teide o około 300 metrów, Mulhacén.

Najdłuższa rzeka

Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Inne długie rzeki na Półwyspie Iberyjskim to Tag, Duero, Gwadiana, Gwadalkiwir.

Nazwa kraju

Nazwa kraju – Hiszpania, a w zasadzie łacińska Hispania – w tłumaczeniu na polski oznacza ziemię królików. W rzeczywistości nie ma ona jednak nic wspólnego z królikami, a z innymi sympatycznymi zwierzątkami – góralkami. Tak (a dokładniej: Hi-szfanim) przed wiekami nazwali południową część obecnej Hiszpanii Fenicjanie, ze względu na dużą liczebność tych zwierząt w tym rejonie.

Największe miasta Hiszpanii

Największym miastem Hiszpanii jest Madryt (słynący ze swojego klubu piłkarskiego Real Madryt). Jest on nazywany najbardziej zieloną stolicą Europy. Inne duże miasta to: Barcelona, Walencja, Malaga, Sewilla.

Ciekawostki o Hiszpanii – historia

Kraj muzułmański

W Hiszpanii od 711 do 1492 r. istniało państwo muzułmańskie. Swój rozkwit przeżywało ono na przełomie dziesiątego i jedenastego wieku, kiedy było znane pod nazwą Kalifat Kordoby. Średniowiecze upływało w Hiszpanii pod znakiem sporów pomiędzy północnymi królestwami chrześcijańskimi i islamskim południem. Konflikt został rozwiązany dopiero w piętnastym wieku przez Izabelę i Ferdynanda Katolickich, którzy zdobyli Grenadę, będącą ostatnim przyczółkiem muzułman.

Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce

Dawnej Hiszpanii Hiszpania obecna nie dorównuje pod względem rozciągłości geograficznej. Za czasów panowania Filipa II Imperium Hiszpańskie obejmowało znaczne połacie ziemi Nowego i Starego Świata.

Brak udziału w drugiej wojnie światowej

Hiszpania nie brała udziału w drugiej wojnie światowej. Było to spowodowane bratobójczą wojną domową z lat 1936-1939, która wyniszczyła ten kraj i doprowadziła do wieloletniej dyktatury Francisca Franco, zakończonej dopiero w 1975 roku.

ciekawostki kulturowe
la tomatina
las fallas

Ciekawostki o Hiszpanii – kultura

Hiszpanie zamiast podawać sobie rękę, całują się w policzek. Często robi się to więcej niż raz; dwukrotny lub nawet trzykrotny pocałunek nie jest rzadkością.

Hiszpania jest światowym liderem w produkcji i spożyciu owoców morza. Na marketach (nazywanych tutaj mercados) można nabyć ryby (nawet tak egzotyczne jak mureny czy rekiny), kraby, ośmiornice.

W godzinach popołudniowych w Hiszpanii odbywa się sjestę: sklepy są zamknięte, a ludzie odpoczywają w domach. Na uczelniach i w biurach trwa wtedy przerwa obiadowa.

Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.

Najwięcej plaż nudystów w Europie można znaleźć właśnie w Hiszpanii. W każdym nadmorskim mieście znajduje się przynajmniej jedna.

Ustrojem Hiszpanii jest monarchia parlamentarna. Rodzina królewska pełni jednak obecnie funkcję jedynie reprezentacyjną.

Hiszpania jako pierwsza w całej Europie wprowadziła zakaz palenia w barach, restauracjach, miejscach pracy oraz na plażach.

Ciekawostki o Hiszpanii – święta

La Tomatina

La Tomatina jest świętem odbywającym się w ostatnią środę sierpnia w hiszpańskim Buñol. Uczestnicy wydarzenia obrzucają się zgniłymi pomidorami. Ta największa bitwa przejrzałymi owocami przyciąga co roku tysiące turystów z całego świata.

Las Fallas

Las Fallas to odbywające się co roku w Walencji święto polegające na konstruowaniu, a następnie paleniu ogromnych kukieł z papier mâché. Jedynie dzieło, które zwycięży w konkursie, zostaje uratowane przed tym losem i umieszczone w muzeum, gdzie może być podziwiane przez cały rok.

Hiszpańskie Boże Narodzenie

Na hiszpańskich stołach wigilijnych goszczą przygotowane w różny sposób owoce morza. Kraj ten jest przodownikiem ich spożycia w całej Europie. Popularne są również słodycze wytwarzane z migdałów, takie jak: turrón (rodzaj nugatu), almendrados (ciastka z migdałami i marcepanem), mantecados (maślane ciastka). Hiszpańskie dzieci na swoje prezenty muszą czekać dłużej niż my – Trzej Królowie przynoszą je im dopiero szóstego stycznia.

Walki byków

Hiszpania to jedyny kraj w Europie, w którym wciąż celebruje się ten krwawy sport. W każdym hiszpańskim mieście można znaleźć arenę do walki z bykami (plaza de toros). Zazwyczaj zachwycają one swoją architekturą. Ze względu na kontrowersje związane z tym widowiskiem cieszy się ono z roku na rok coraz mniejszą popularnością. Być może wkrótce zniknie ono z listy ciekawostek o Hiszpanii.

hiszpanie
Królestwo Hiszpanii
sagrada familia

Ciekawostki o Hiszpanii – zabytki

Hiszpania jest krajem, w którym znajdują się najbardziej znane zabytki w całej Europie. Są wśród nich gotyckie kościoły, egzotyczne meczety, imponujące place. Każde miejsce ma swoje własne ciekawostki, historie i tajemnice. Poniżej przeczytacie o najpopularniejszych z nich.

Barcelona

Znajdująca się w Barcelonie Sagrada Familia projektu Antonia Gaudiego to jeden z najchętniej odwiedzanych kościołów przez turystów z całego świata. Pomimo że jej budowa trwa już ponad sto lat i wciąż nie została ukończona, katedra stanowi symbol miasta i hiszpańskiej secesji.

W Barcelonie znajdują się też sławny Park Güell oraz inne dzieła Gaudiego takie jak Casa Batlló i Casa Milà.

Santiago de Compostela

Inny słynny kościół w Hiszpanii to katedra w Santiago de Compostela, znajdujący się w centrum miasta cel pielgrzymek. Jest to meta szlaku nazywanego Drogą św. Jakuba (Camino de Santiago).

Sewilla

Kolejną znaną hiszpańską świątynią jest Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, mieście uważanym za stolicę flamenco i pomarańczy. Ten największy kościół gotycki na świecie został zbudowany na miejscu dawnego meczetu.

Grenada

W pobliskiej Grenadzie znajduje się z kolei Alhambra, muzułmański zespół pałacowym. Wybudowana w XIII wieku budowla jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Najchętniej fotografowanym miejscem w tej budowli jest tak zwany Dziedziniec Lwów, którego nazwa pochodzi od fontanny ozdobionej rzeźbami tych zwierząt.

santiago de compostela
Katedra Najświętszej Marii Panny
alhambra

Inne ciekawostki o Hiszpanii

Poniżej znajdziesz ciekawostki o Hiszpanii, których nie udało się zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii:

Marcha real, czyli hymn hiszpański, to sama melodia, nie ma zatwierdzonych słów.

Hiszpania ma za to motto, które brzmi: „wciąż dalej” (plus ultra).

Najsłynniejsi hiszpańscy artyści to: El Greco, Francisco Goya, Salvador Dali, Antonio Gaudi, Pablo Picasso.

Pełne nazwisko Pablo Picasso brzmiało dość imponująco: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Liczne imiona i długie nazwiska nie są w Hiszpanii rzadkością.

W Hiszpanii od 2005 roku dozwolone są małżeństwa tej samej płci.

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Hiszpanii. Przodujące kluby to Real Madryt i FC Barcelona. Szacuje się, że klub piłkarski Real Madryt ma na świecie około dwieście milionów fanów.

Pałac Królewski w Madrycie jest obecnie niezamieszkany i pełni jedynie funkcję reprezentacyjną.

Hiszpanie wytwarzają około 44% światowej oliwy.

Oprócz oliwy Hiszpania produkuje i eksportuje takie produkty jak: wino (zwłaszcza to wyprodukowane w regionie Rioja), ser (sławne queso manchego), szynkę (znana jamón serrano).

W Hiszpanii (a dokładniej na Wyspach Kanaryjskich) rosną też owoce egzotyczne, takie jak: banany, awokado czy papaja.

Najsłynniejsze hiszpańskie zupy gazpacho i salmorejo są serwowane na zimno. Dzięki temu ich zjedzenie przynosi ochłodę w upalny dzień.

Inne hiszpańskie przysmaki to pochodząca z Walencji paella (ryż z warzywami, owocami morza i kurczakiem) i tortilla española (rodzaj omletu z ziemniakami).

Na wyspie Fuerteventura istnieje restauracja, w której kucharze przygotowują jedzenie na grillu zasilanym żarem z czynnego wulkanu.

Hiszpanie są wielkimi koneserami kawy. Oprócz standardowych espresso, cappuccino czy latte można tutaj spróbować cafe bombón, cortado, carajillo, barraquito. Napoje te charakteryzują się dodatkiem mleka skondensowanego i/lub likieru.

Hiszpanii zawdzięczamy takie wynalazki jak łódź podwodna, gitara, kolejka linowa, mop, kalkulator cyfrowy. Również popularny lizak Chupa Chups pochodzi z tego kraju

W Hiszpanii wykonuje się najwięcej transplantacji serca w Unii Europejskiej.

Aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, Hiszpanie spożywają w Sylwestra dwanaście winogron.

Więcej ciekawostek o Hiszpanii – poznaj je sam

Mamy nadzieję, że powyższe ciekawostki o Hiszpanii okażą się przydatne i zachęcą do odwiedzenia tego fascynującego kraju. Jesteśmy przekonani, że potrafi on zaskoczyć na wiele różnych sposobów.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.