biuro tłumaczeń skrivanek

Dominikana – język

Stolica Dominikany, obszar wydzielony stolicy Santo Domingo
Stolica Dominikany, obszar wydzielony stolicy Santo Domingo

Czy kiedykolwiek myślałeś o odwiedzeniu Republiki Dominikany? Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy po prostu lubisz odkrywać nowe miejsca, kraj ten zachwyci Cię pyszną kuchnią, bajecznymi krajobrazami i niezwykłą kulturą.

W Dominikanie króluje hiszpański, jedyny język urzędowy kraju. W codziennej komunikacji mieszkańców często przewija się również angielski. Na ulicach usłyszeć można czasem francuski i kreolski haitański, zwłaszcza wśród imigrantów z leżącego po sąsiedzku Haiti.

Republika Dominikany

Zanim wybierzemy się w wirtualną podróż do Dominikany, aby podsłuchać jej mieszkańców, poznajmy nieco lepiej ten kraj położony u wybrzeży Morza Karaibskiego. Państwo zajmuje 2/3 terytorium całej wyspy Haiti, dzieląc ją z Republiką Haitańską.

Geografia Dominikany

Terytorium o wielkości 48 730 km² sprawia, że to 2. co do wielkości kraj w regionie. Stolicą Dominikany jest Santo Domingo, liczące ponad 2 miliony mieszkańców. Większość powierzchni państwa zajmują tereny górzyste. Panuje tam gorący i wilgotny klimat. Szata roślinna charakteryzuje się dużą różnorodnością. Na terenie kraju utworzono 9 parków narodowych.

Historia Dominikany

Przez wiele wieków Dominikana funkcjonowała jako kolonia hiszpańska Santo Domingo. To właśnie na jej ziemie dotarł Krzysztof Kolumb w 1492 roku. W latach 1795–1808 cała wyspa znalazła się pod francuskimi rządami. Państwo odzyskało niepodległość po raz pierwszy w 1822 roku. Następnie utraciło ją wskutek zajęcia przez wojska Haiti. Kilkadziesiąt lat później Dominikana znów weszła na kilka lat w skład imperium hiszpańskiego. Ostatecznie kraj ogłosił niepodległość w 1865 roku.

Mieszkańcy Dominikany

Populacja Dominikany wynosi ponad 11 milionów osób. Zdecydowana większość osób mieszka w miastach; wskaźnik urbanizacji wynosi aż 84,5%. Najważniejsze aglomeracje to Santo Domingo, Santiago de los Caballeros i Santo Domingo Oeste (za: worldometers.info). Około 70% stanowią ludzie mieszanego pochodzenia rasowego, 15,8% należy do rasy czarnej, a 13,5% do rasy białej (za: britannica.com).

Republika Dominikańska – wilgotny klimat wybrzeża na karaibskiej wyspie
piękne plaże, rozwiniętą sieć rzeczną
strefa czasowa, czas lokalny

Język hiszpański w Dominikanie

Język urzędowy kraju, hiszpański, to podstawowy sposób komunikacji dla większości mieszkańców. Szacuje się, że używa go ponad 90% populacji (za: worldatlas.com). Podyktowane jest to przede wszystkim czynnikami historycznymi: wieloma wiekami kolonizacji. Dominikana ma własny dialekt, który różni się od języka na Półwyspie Iberyjskim. Ze względu na pochodzenie kolonizatorów bazuje on przede wszystkim na akcentach z południa Hiszpanii: kanaryjskim i andaluzyjskim.

Dominikański hiszpański odznacza się wieloma wyrażeniami, które już wyszły z użycia w Hiszpanii. Ponadto można w nim odnaleźć zapożyczenia z języków arawackich i afrykańskich. Charakteryzuje go zwięzłość i częste skracanie słów oraz wyrażeń, przez co może być trudny do zrozumienia dla obcokrajowców.

Język hiszpański używany jest zarówno w życiu codziennym, jak i podczas załatwiania spraw oficjalnych. Używa się go w edukacji oraz mediach. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język hiszpański, skorzystaj z usług naszego biura. Cały proces przebiega online, bez konieczności wizyty na miejscu, dzięki czemu oszczędzisz czas, który będziesz mógł wykorzystać na planowanie następnej podróży.

Język angielski w Dominikanie

Angielski to popularny język obcy w Dominikanie. Coraz częściej używa się go w biznesie, turystyce i edukacji. Wynika to m.in. z mocnych więzów łączących kraj ze Stanami Zjednoczonymi. Znajomość angielskiego jest coraz bardziej pożądana przez pracodawców.

W Dominikanie angielski jest nauczany w szkołach podstawowych i średnich, a także na uczelniach wyższych. Osoby o wysokiej znajomości angielskiego oraz innych języków obcych spotkamy przede wszystkim w turystycznych regionach.

Angielski samaná

Około 12 000 mieszkańców Dominikany posługuje się angielskim samaná (za: Everything Punta Cana). Są to potomkowie czarnych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych. Dialekt ten pod wieloma względami przypomina karaibski angielski, obowiązujący w innych krajach regionu.

Jeśli zatrudniasz pracowników z zagranicy i chciałbyś sprawdzić ich znajomość polskiego, angielskiego lub hiszpańskiego, skorzystaj z Focus Audit Tool. To narzędzie do audytu pozwoli Ci przetestować umiejętności językowe kandydatów szybciej i bardziej efektywnie.

Język francuski w Dominikanie

Język i kultura francuska są głęboko splecione z historią Republiki Dominikańskiej. Pierwsi francuscy osadnicy zaczęli przybywać tam na początku XVII wieku, przywożąc ze sobą język i zwyczaje. Kultura ta jest widoczna do dziś, szczególnie w południowych i wschodnich regionach kraju, gdzie francuskie nazwiska są powszechne.

Obecność wpływów francuskich w Republice Dominikańskiej znajduje odzwierciedlenie w wielu aspektach życia codziennego. Kuchnia wyspy jest pod silnym wpływem francuskim. Szkoły w całym kraju mają zajęcia z języka w swojej ofercie edukacyjnej. Działa tam również Alliance Francaise, organizacja non-profit, która promuje język francuski za granicą.

Język kreolski haitański w Dominikanie

Kreolski haitański to najpopularniejszy język mniejszości w Republice Dominikany. Mówi nim około 160 000 imigrantów z Haiti. Większość z nich jest dwujęzyczna i zna również hiszpański (za: sunrise-villa.com). Język bazuje na XVIII-wiecznym języku francuskim. Przez lata na jego kształtowanie się wpływały również portugalski, hiszpański, taino i języki Afryki Zachodniej.

odkrywca Dominikany
można wwozić zwierzęta domowe zaszczepione przeciw wściekliźnie
niezależna republika przed ponownym ogłoszeniem niepodległości weszła w posiadanie Hiszpanii

Wizyta w Dominikanie – turystyka

Turystyka stanowi ważną część gospodarki kraju. Dominikana jest znana ze swoich pięknych plaż, gorącego klimatu i bogatej kultury. To popularny cel wycieczek m.in. w celu uprawiania sportów wodnych. Podczas pobytu na wyspie warto odwiedzić miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, takie jak stara dzielnica kolonialna miasta.

Republika Dominikany – wymagania wjazdowe

Przed wyjazdem zaleca się szczepienie przeciwko zapaleniu opon mózgowych typu A i C, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej febrze, tężcowi i dyfterytowi. Aby móc wjechać na teren kraju, należy zakupić na granicy kartę turystyczną. Dokument ten pozwala na pobyt do 90 dni. W Republice Dominikańskiej panuje również obowiązek zameldowania się w hotelu lub ośrodkach turystycznych. Należy pamiętać, że dzieci, które nie ukończyły 13 lat, mogą przekraczać granicę tylko pod opieką rodziców lub opiekunów. Dla kierowców nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Warto zaopatrzyć się w obowiązującą walutę – peso dominikańskie.

Podróż do Dominikany

Piaszczyste plaże, dziewicze krajobrazy, nieprzebyte lasy deszczowe i górzyste tereny przyciągają miłośników natury, podczas gdy tętniące życiem kurorty, takie jak Punta Cana, co roku gromadzą amatorów nocnego życia. Niezależnie od Twojego stylu podróżowania wyspa na Morzu Karaibskim z pewnością Cię zachwyci.

Jeśli wybierasz się do Dominikany, warto, abyś poznał podstawy lokalnego języka. Możesz zrobić to na własną rękę, ucząc się z podręczników i materiałów dostępnych w Internecie, ale istnieje również znacznie prostszy sposób. Nasze kursy hiszpańskiego sprawią, że zakochasz się w tym języku i po powrocie z wycieczki chętnie będziesz kontynuował naukę. Powiedz lektorowi, że interesuje Cię kultura Dominikany, a z pewnością uwzględni zajęcia na ten temat w planie.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.