biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – motyw kontra motywacja

motyw kontra motywacja

Trudne słówko: motyw kontra motywacja

motyw kontra motywacja

Tym razem zacznijmy od sztuki i znaczenia rzeczownika „motyw” w muzyce, plastyce i wzornictwie przemysłowym. Motywem będzie charakterystyczny element powtarzający się w danym dziele, często w różnych wariantach. W pieśni mogą zatem pojawiać się np. motywy góralskie, a na rzeźbionym meblu – motywy roślinne. Motyw spotkamy także w literaturze. Tu przez motyw rozumieć będziemy pewien standardowy temat lub wątek stanowiący część literackiej tradycji i pojawiający się, w odpowiednio przetworzonej formie, w różnych utworach.

Pierwsza i najważniejsza definicja słowa „motyw” to jednak „bodziec skłaniający do działania”. W tym sensie rzeczownik ten będzie więc synonimem słów takich jak: pobudka, powód, przesłanka danego czynu lub toku rozumowania – w sensie psychologicznym zarówno istniejąca na poziomie świadomym, jak i wyparta.

Najpopularniejszą kolokacją będzie tu oczywiście motyw zbrodni, przy czym wyrażenie to można równie dobrze usłyszeć w kontekście literackim! Porównajmy: „Sądowi nie udało się ustalić motywu zbrodni. Wiadomo jedynie, że zleceniodawca zabójstwa i jego przyszła ofiara przebywali wcześniej razem w niemieckim więzieniu”; „Motyw zbrodni i kary wiąże się z ukazaniem postawy bohaterów literackich, którzy łamią ustanowione prawo lub sprzeciwiają się normom społecznym, kulturowym bądź obyczajowym…”

A motywacja? To przede wszystkim podanie motywów, uzasadnienie czegoś. Stąd list motywacyjny, w którym kandydat do pracy wyjaśnia, dlaczego chciałby znaleźć zatrudnienie u danego pracodawcy. Motywacja to również bycie zmotywowanym: chęć i energia, by coś robić (motywacja do pracy czy nauki), ale też akt zachęty: „…po przegranej w zeszłym tygodniu stracili motywację do gry”; „Co dają młodej artystce nagrody takie jak ta? – Ogromną satysfakcję. To forma docenienia, a zarazem motywacja do pracy”.

Warto tu dodać, że samo słowo pochodzi z łaciny (movere) i oznacza wprawianie w ruch. Jak zatem odróżnić motyw od motywacji? Wystarczy pamiętać, że motywacja jako ogólny stan gotowości do działania jest tak naprawdę zespołem pojedynczych motywów.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.