biuro tłumaczeń skrivanek

Praca w dubbingu – jak zacząć?

wykorzystanie umiejętności lektorów
wykorzystanie umiejętności lektorów

Praca w dubbingu to marzenie wielu osób. Wybór tej ścieżki zawodowej stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ popularne serwisy z ogłoszeniami rekrutacyjnymi raczej nie zamieszczają ofert dla aktora głosowego.

Jak zacząć pracę w dubbingu? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę na samym początku drogi. W tym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące pracy, rekrutacji i zarobków aktora głosowego.

Aktor dubbingowy – na czym polega jego praca?

Aktor dubbingowy zastępuje swoim głosem oryginalne głosy postaci w filmach, serialach i grach wideo. Dzięki niemu materiał może dotrzeć do większego grona odbiorców. Zadaniem dubbingowca nie jest tłumaczenie tekstu, ale przeczytanie go z zachowaniem wyreżyserowanych emocji, osobowości postaci i kontekstu danej sceny.

Aktor dubbingowy powinien zinterpretować skrypt tak, aby pasował do wydarzeń i emocji widocznych na ekranie. Wymaga to dużej kontroli nad głosem. Do największych wyzwań należy synchronizacja głosu z ruchami ust postaci na ekranie. Aby osiągnąć najlepszy efekt, aktor musi ściśle współpracować z reżyserem.

Dubbing – wymagania

Aby odnieść sukces w dubbingu, powinieneś mieć wrodzony talent aktorski. Jeśli możesz pochwalić się dyplomem ukończenia szkoły teatralnej – świetnie; jeśli nie – nie powinno to przeszkodzić w karierze. Umiejętności lektorów są znacznie wyżej cenione niż wykształcenie. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w zdobywaniu pierwszych zleceń liczy się talent, a ciężka praca pomaga w uzyskaniu rozpoznawalności.




Przyjemny lub charakterystyczny ton głosu to obowiązkowy wymóg do pracy w dubbingu. Zadbaj o poprawną wymowę słów (a zwłaszcza końcówek) i odpowiednie tempo wypowiedzi. Ćwiczenie emisji głosu powinno Ci wejść w krew. Do zestawu dołącz ćwiczenia oddechowe – wpływają pozytywnie na kontrolę narządu mowy.

Potencjalni pracodawcy zwracają uwagę na wszystkie niedoskonałości – wady wymowy lub zbyt szybkie tempo wypowiedzi. Jeśli wiesz, że Twój głos nie jest idealny, spróbuj go wyćwiczyć. Skorzystaj z dostępnych na rynku szkoleń. W ramach zajęć m.in. poprawisz dykcję, zadbasz o prawidłowy oddech, wzmocnisz struny głosowe i nauczysz się pracy z mikrofonem.

Jak zadbać o głos?

Głos to podstawowe narzędzie pracy aktora dubbingowego. Marzenia o byciu głosem różnorodnych postaci zacznij od konkretnych działań, które pozwolą Ci o niego zadbać.

Pamiętaj, aby regularnie pić wodę, zwłaszcza gdy dużo mówisz. Prawidłowe nawodnienie pomaga utrzymać struny głosowe w dobrej kondycji. Unikaj szkodliwych substancji. Papierosy i alkohol wysuszają struny głosowe. Ochrypnięty od używek głos nie przekona nikogo do zatrudnienia Cię w projekcie. Unikaj również napojów z kofeiną.

Przed sesją nagraniową zawsze przeprowadzaj ćwiczenia rozgrzewkowe. To pomoże Ci uniknąć przeciążenia strun głosowych. Naucz się właściwie oddychać. Oddychaj przeponą – spokojnie i równomiernie. Nie przeciążaj się zbytnio. Unikaj krzyku, szeptu i długotrwałego mówienia bez przerwy. Jeżeli odczuwasz dyskomfort, daj swojemu głosowi odpocząć.

Początki z dubbingiem

Przede wszystkim przypomnij sobie, że rozpoznawalni lektorzy filmowi też kiedyś rozpoczynali swoją przygodę z dubbingiem. Przed Tobą długa droga. Zacznij od stworzenia interesującego portfolio. Grafik w portfolio chwali się swoimi ilustracjami, copywriter – tekstami, a lektor powinien zamieścić kilka próbek głosu. Zadbaj o ich różnorodność, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami. Wykorzystaj różne tempo, styl i ton. Pokaż, że na planie filmowym będziesz umiał wcielić się w różne postacie!

Ćwicz jak najwięcej w domu, przed lustrem. Jeśli masz taką możliwość, skonsultuj swoje nagrania z profesjonalistą i wspólnie popracujcie nad brakującymi elementami.

lektor filmowy zajmuje się czytaniem otrzymanych kwestii
praca lektora filmowego
najbardziej znanymi polskimi lektorami

Sprawdź, czy dubbing to praca dla Ciebie

Zanim zaczniesz na poważnie wyobrażać siebie w roli aktora dubbingowego, sprawdź, czy ten zawód jest dla Ciebie. Nagrywaj się amatorsko, baw się modulacją głosu, odsłuchuj i oceniaj. Słuchanie własnego głosu pomoże Ci wychwycić, nad czym jeszcze musisz popracować.

Aby wziąć udział w większym projekcie, skontaktuj się z grupą fandubberską. To amatorska organizacja pozwalająca postawić pierwsze kroki w Internecie. Jeśli zdecydujesz, że marzysz o takiej ścieżce kariery, skorzystaj z profesjonalnych warsztatów w studiu nagrań.

Skorzystaj z banku głosów lektorskich

Bank głosów to baza próbek przeróżnych lektorów. Możesz tam umieścić i przechowywać próbki głosu. Zainteresowani klienci mogą przejrzeć umieszczone nagrania lektorskie, aby wybrać odpowiednich kandydatów do projektu. Te bazy znacznie ułatwiają producentom, reżyserom czy agencjom marketingowym znalezienie odpowiednich lektorów.

Na początku kariery lektora warto zamieścić próbki swojego głosu w bazie. Zawsze istnieje szansa, że komuś spodoba się to, jak mówisz. Portfolio umieszczone w banku głosów wygląda również bardziej profesjonalnie. Zorientuj się w wymaganiach i procedurach poszczególnych baz. Umieść swój głos w wielu miejscach.

Bierz udział w przesłuchaniach

Przesłuchania dla aktorów dubbingowych odbywają się na zlecenie producentów filmowych lub reklamowych. Osoby zaproszone do udziału muszą się zmierzyć z najtrudniejszymi momentami nagrania. Zazwyczaj są to teksty o bardzo dużym ładunku emocjonalnym. To Twoja okazja, aby dać z siebie wszystko i przekonać osoby decyzyjne. Jeśli aplikujesz do dużego projektu, Twój głos musi wpasować się w brzmienie oryginalnego aktora.

Dubbing – praca

Dubbingowiec może pracować nie tylko w filmach. Otwiera się przed nim bardzo dużo możliwości rozwoju. Reklamy, nagrania w komunikacji miejskiej, produkcje telewizyjne, podcasty, profesjonalne ścieżki dźwiękowe do audiobooków to tylko kilka z dostępnych opcji. Jeśli nie możesz znaleźć pracy przy dużych przedsięwzięciach, spróbuj szczęścia w prywatnych studiach nagraniowych.

Gdzie pracuje aktor dubbingowy?

Aktorzy głosowi pracują w różnych środowiskach, zależnie od wymagań stawianych przez projekt. Mogą to być profesjonalne studia nagraniowe, w których wykorzystuje się zaawansowaną aparaturę. Stacje radiowe i telewizyjne zazwyczaj również mają do dyspozycji wyciszone pomieszczenie. Coraz popularniejsze stają się również niezależne domowe studia. Niekiedy aktor może zostać poproszony o pracę na zewnątrz – np. podczas komentarza na żywo.

barwa głosu w rozwijaniu umiejętności w zawodzie lektora
zawód lektora a podstawowe umiejętności aktorskie
kariera lektora – kursy emisji głosu

Zarobki lektora dubbingowego

Zarobki jako dubbingowiec zależą od Twojej rozpoznawalności, skali nagrywanej produkcji i budżetu wytwórni. Początkujący lektorzy mogą mieć problemy ze znalezieniem opłacalnych zleceń. Nie zrażaj się jednak. Jeśli Twój głos brzmi wyjątkowo, potrafisz go dobrze modulować i masz predyspozycje do pracy w zawodzie, z czasem Twoje zarobki mogą sięgnąć wysokiego pułapu. Według portalu gowork.pl dubbingowcy reklamowi i ci pracujący w produkcjach dla dzieci należą do najbardziej opłacalnych profesji. Ich roczne zarobki mogą dosięgnąć nawet 300 tysięcy złotych rocznie.

Pamiętaj, że praca głosem rzadko kiedy wiąże się ze stałym etatem. Zarobki lektora są ściśle związane z ilością, długością i jakością zleceń.

Profesjonalny dubbing

Potrzebujesz profesjonalnego dubbingu do następnego projektu? Znalezieniem odpowiednich aktorów głosowych zajmiemy się za Ciebie! Dysponujemy profesjonalnie wyposażonymi studiami nagrań. Gwarantujemy naturalny efekt. Napisz do nas, porozmawiamy o szczegółach.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.