biuro tłumaczeń skrivanek

Energetyczny kontra energetyzujący

energetyczny kontra energetyzujący

Trudne słówko tygodnia: energetyczny kontra energetyzujący

energetyczny kontra energetyzujący

Tym razem parę słów o paronimach niezwykle rozpowszechnionych i związanych z energią.

Zacznijmy od określenia „energetyczny”. Według SJP to przymiotnik pochodzący od słowa „energetyka” w znaczeniu działu gospodarki skoncentrowanego na energii różnego pochodzenia (elektrycznej, cieplnej i in.) oraz jej przetwarzaniu, wykorzystaniu i magazynowaniu.

W tym znaczeniu na przykład: zakład energetyczny, surowce energetyczne, polityka energetyczna państwa, bilans energetyczny planety czy audyt energetyczny przedsiębiorstwa.

Z drugiej strony mamy określenie energetyzujący, pochodzące z kolei od czasownika „energetyzować”, czyli, zgodnie z definicją słownikową: „dodawać sił, energii, chęci działania”. W tym przypadku przez energię nie rozumiemy więc wielkości fizycznej, ale cechę człowieka określaną również jako żywotność – ludzki potencjał do podejmowania intensywnych działań.

Co za tym idzie, substancje wzmacniające tę cechę poprawnie powinniśmy nazywać energetyzującymi. Innymi słowy, popularne „energetyki” należałoby tak naprawdę określać wyłącznie mianem napojów energetyzujących, a nie energetycznych. Uzus jednak rządzi się swoimi prawami i w korpusie znajdujemy równie często oba określenia – nawet najbardziej szanowani językoznawcy nie uznają „napojów energetycznych” za błąd. Mogą one stanowić co najwyżej błąd w zdrowej diecie. 🙂

Co ciekawe, w podobny sposób funkcjonuje obecnie określenie „energetyczna muzyka”. I w tym przypadku – nie końca właściwie – przyjęło się określać w ten sposób utwory żywe, rytmiczne i dynamiczne, takie, przy których dobrze się biega lub trenuje na siłowni, czy też porywające publiczność („10 energetycznych piosenek na rower”, „…kapela bardzo udanie zmieszała skoczny i energetyczny folk ukraiński z pulsem ska…”).

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.