biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – magistrant kontra magistrat

magistrant kontra magistrat

Trudne słówko: magistrant kontra magistrat

magistrant kontra magistrat

Magistrantem określimy studenta piszącego pracę magisterską lub będącego w trakcie przygotowań do jej obrony. Innymi słowy zatem, magistrant to osoba starająca się o ukończenie studiów wyższych z tytułem magistra, co tradycyjnie wymaga zarówno napisania pracy, jak i pomyślnego zdania końcowego egzaminu.

Warto przy tym zauważyć, że w dzisiejszych czasach w środowisku pozauczelnianym zanikła tradycja używania tytułu magistra – głównie z powodu jego powszechności. Co za tym idzie, skrót mgr nie pojawia się obecnie zwykle ani na wizytówkach, ani w kontekście przedstawiania się; można go spotkać zasadniczo tylko na służbowych pieczątkach urzędników.

Co ciekawe, jeszcze kilkadziesiąt lat temu używanie tytułu magistra w sytuacjach służbowych zalecały nawet podręczniki savoir-vivre’u! Dzisiaj jednak przedstawienie się komuś jako „magister Kowalski” brzmiałoby co najwyżej niezwykle zabawnie – tak więc magistranci, których akademickie starania zostaną uwieńczone sukcesem, nie będą mieli na co dzień dużej satysfakcji z magicznych literek przed nazwiskiem.

Należy jednak dodać, że tytuł magistra przetrwał zwyczajowo w odniesieniu do pracowników aptek. Używają go szczególnie osoby starsze, choć może zdarzyć się, że po drugiej stronie aptecznej lady stać będzie technik farmacji, a nie osoba po studiach kierunkowych.

Kończąc temat magistrantów i magistrów, należy jeszcze zwrócić uwagę na formy liczby mnogiej. Będą to, odpowiednio, magistranci i magistrowie, choć zdaniem językowych ekspertów poprawna i równie częsta jest także forma „magistrzy”. Magistrowie są jednak zwyczajnie „przyjemniejsi dla ucha”, a co więcej forma ta zawiera wywodzącą się z dawnej polszczyzny tzw. końcówkę godnościową stanowiącą wyraz szacunku do osoby („-owie” – por. „profesorowie”).

Jeśli chodzi o magistrat, to jest to rzadko już używane dziś słowo oznaczające władze miasta – zarząd miejski (wraz z całym aparatem urzędniczym albo samodzielnie) oraz ich siedzibę (budynek inny niż historyczny ratusz), a mówiąc bardziej precyzyjnie „organ wykonawczy samorządu terytorialnego w miastach”. Oficjalnie termin ten używany był do lat 30. XX w., dziś pojawia się jedynie sporadycznie.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.