biuro tłumaczeń skrivanek

Krytyk kontra krytykant

krytyk kontra krytykant

Trudne słówko tygodnia: krytyk kontra krytykant

krytyk kontra krytykant

Podobno krytyk to zawód, a krytykant to charakter krytyka, ale zacznijmy od początku.

Krytyk oznacza recenzenta, czyli osobę, która analizuje i ocenia dobre i złe strony czegoś. Zwykle chodzi tu o literaturę czy dzieła sztuki, w tym sztuki filmowej, ale także o prace naukowe. Recenzent pracy magisterskiej to tak naprawdę przecież jej krytyk!

W tym sensie „krytyka autorstwa krytyka” nie oznacza koniecznie oceny negatywnej, wskazującej wyłącznie niedociągnięcia i wytykającej błędy, ale każdą sformułowaną ocenę dotyczącą wartości. Mimo to krytycy często spotykają się z atakami twórców w związku z rzekomą niekompetencją wynikającą z faktu, że nie praktykują w danej dziedzinie.

Angielski dramaturg Harod Pinter stwierdził na przykład złośliwie: „Krytycy są to jednonodzy teoretycy skoku w dal”.

Warto jednak pamiętać, że dopiero drugie ze znaczeń słowa krytyk to osoba, która tylko gani i doszukuje się minusów.

Rzecz ma się inaczej z krytykantem – to bowiem właśnie osoba, która na siłę, w sposób nieuzasadniony i niezawodowy będzie wszędzie doszukiwać się wad i usterek. Krytykant będzie więc formułował opinie niesłuszne, nieoparte na merytorycznych podstawach i niewskazujące na konkretne błędy. Nie podoba mu się i już! Odwołuje się do tego np. tytuł artykułu o obliczu krytyki w sieci: Zalew chamstwa i krytykanctwa – o hejcie w Internecie.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.