Ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych, którzy na walentynki czekają z biciem serca i tych przytłoczonych nadmiarem słodkości, którzy 14 lutego najchętniej zaszyliby się w domu i z niego nie wychodzili.
Romantyczne kolacje, czerwone ozdoby, wielkie bukiety, prezenty i czekoladki w kształcie serca – to wszystko kojarzy nam się z obchodami święta zakochanych. Jednak nie wszędzie na świecie walentynki wyglądają tak, jak w naszym kraju. Niektóre państwa mogą poszczycić się unikalnymi tradycjami. Poznajmy je!
SPIS TREŚCI
Walentynki – historia święta
Genezy walentynek dopatruje się w rzymskich Luperkaliach – święcie obchodzonym 15 lutego, pierwotnie poświęconemu Luperkusowi, opiekunowi pasterzy. Podczas ich obchodów istotną rolę ogrywał kult Fauna, boga płodności będącego pół-człowiekiem, a pół-kozłem. W jaskini na wzgórzu Palatyn, w której według legendy dorastali założyciele miasta Romulus i Remus, składano wówczas ofiarę. Kapłani ubrani w skórę kozła obiegali okolicę i uderzali zebranych rzemieniami. Nie uciekali oni przed razami, wierzono bowiem, że bezdzietnym kobietom miało to zapewnić płodność, a pozostałym – oczyszczenie.
Luperkalia przetrwały aż do V wieku, kiedy to papież Gelazy I ustanowił 14 lutego wspomnieniem św. Walentego, męczennika żyjącego w III stuleciu. Według legendy udzielał on ślubów żołnierzom, mimo zakazu cesarza Klaudiusza II, który chciał, aby skupili się oni na walce, a nie na amorach. Patron miłości i zakochanych nie mógł patrzeć na cierpiących i postanowił pomagać im w sekrecie, łącząc ich węzłem małżeńskim. Niestety władca dowiedział się o tym i w 270 roku nakazał stracić nieposłusznego poddanego.
Dzień św. Walentego zaczął kojarzyć się z miłością dzięki poezji. A dokładnie za sprawą poematu Sejm Ptasi z XIV wieku autorstwa Geoffreya Chaucera. Znajdujemy w nim opis wizji sennej, w której ptaki łączą się w pary właśnie 14 lutego.
Wręczanie prezentów i kartek walentynkowych zaczęło być popularne w osiemnastowiecznej Anglii, a następnie dotarło do amerykańskich kolonii, skąd później rozprzestrzeniło się na cały świat wraz z kulturą masową. Do Polski zwyczaj ten dotarł stosunkowo niedawno – w latach 90. XX wieku.
Jak spędzić święto zakochanych?
W walentynki najważniejsze jest pokazanie naszej ukochanej osobie, że darzymy ją silnym uczuciem. Możemy to zrobić, spędzając czas w domowym zaciszu, np. przygotowując romantyczną kolację, jak i udając się do eleganckiej restauracji. Pamiętajmy jednak, że w takim wypadku powinniśmy zarezerwować stolik z dużym wyprzedzeniem – tego dnia wiele osób wpadnie na podobny pomysł. Sprawdźmy również ciekawe wydarzenia w naszej okolicy: w niektórych miastach organizowane są walentynkowe koncerty, a w kinach wyświetla się premiery najnowszych komedii romantycznych.
Święto to jest bardzo skomercjalizowane. Przyjęło się, że 14 lutego obdarowujemy się nawzajem z ukochaną osobą drobnymi upominkami i kwiatami. Już na kilka tygodni wcześniej w sklepach zaczynają się pojawiać okolicznościowe ozdoby, prezenty i kartki walentynkowe; zewsząd spoglądają na nas pluszowe misie, a szeroki wybór czekoladek kusi nas swoim wyglądem i smakiem.
Święto zakochanych na świecie
W większości krajów, zwłaszcza europejskich, walentynki wyglądają podobnie. Na ich obchody składają się takie elementy jak: romantyczna kolacja przy świecach, prezenty zapakowane w czerwony papier, słodkie kartki okolicznościowe i dużo ozdób w kształcie serca. Są jednak miejsca na świecie, gdzie święto zakochanych celebruje się inaczej, a czasem także w inny dzień niż 14 lutego.
Japonia
Zgodnie z japońską tradycją 14 lutego to mężczyźni dostają prezenty walentynkowe od kobiet. Zazwyczaj wybór pada na coś czekoladowego. Panowie odwdzięczają się miesiąc później – 14 marca, w tzw. Biały Dzień (jap. ホワイトデ, Howaito dē). Zwyczaj ten powstał w 1978 roku i jest praktykowany również w Korei Południowej i na Tajwanie. Jego pomysłodawcą była Ogólnokrajowa Spółdzielnia Przemysłu Cukierniczego. Pierwotna nazwa tego święta brzmiała „Dzień Pianek” i nawiązywała do najpopularniejszego podarunku wręczanego w tym okresie – pianek marshmallow.
Walia
Chociaż coraz więcej osób w Walii obchodzi Walentynki, jeszcze do niedawna dużo popularniejszą okazją był Dzień Św. Dwynwen, patronki kochanków, wyznaczony na 25 stycznia. Tego dnia, aby wyrazić swoją miłość do drugiej osoby, przygotowuje się okolicznościowe kartki. Tradycja ta jest promowana przez lokalne władze.
Estonia i Finlandia
W Estonii i Finlandii w walentynki obchodzi się Dzień Przyjaciela (est. Sõbrapäev, fin. Ystävän Päivä). W ten sposób okazją cieszą się nie tylko pary. Znajomi spotykają się przy domowym stole, idą do restauracji albo oddają się sportom zimowym, takim jak jazda na nartach czy sankach. Święto pojawiło się w Finlandii w 1980 roku, skąd później rozprzestrzeniło się na południe.
Oczywiście zakochani również mogą świętować w walentynki. W niektórych fińskich szkołach panuje zwyczaj ubierania się zgodnie z naszym statusem relacji: osoby będące w związkach przywdziewają czerwony kolor, a single – zielony. W estońskich miastach z kolei możemy wsiąść do specjalnych autobusów, których ideą jest udostępnienie osobom szukającym miłości przestrzeń do poznania się.
Czechy
Czesi zaliczają się do tych szczęśliwców, którzy obchodzą święto zakochanych dwukrotnie: w walentynki i 1 maja. Na wiosnę pogoda z pewnością nastraja bardziej do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz długich romantycznych spacerów. Pary tego dnia obowiązkowo całują się pod kwitnącym drzewem wiśni, a następnie (jeśli mieszkają w stolicy kraju) udają się na praski most św. Karola, aby zawiesić kłódkę. Dzięki niej ich miłość ma trwać wiecznie.
Chiny
W Chinach tradycyjne święto zakochanych obchodzi się siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza lunarnego. Stąd też pochodzi jego nazwa Qixi (七夕节), czyli „podwójna siódemka”. Związana jest z nim legenda opowiadająca o pasterzu Niu Lang, który pokochał córkę cesarza niebios, tkaczkę Zhi Nu. Para pobrała się, jednak nie było im dane żyć szczęśliwie. Gdy władca dowiedział się o losach swojego dziecka, postanowił ukarać je za poślubienie śmiertelnika i zabrać do siebie. Dwójkę kochanków oddzielała droga mleczna, która była przeszkodą nie do pokonania przez wszystkie dni roku oprócz Qixi, kiedy pojawiał się most umożliwiający im spotkanie.
Dawniej święto to było wykorzystywane do zaprezentowania zalet panien przygotowujących się do zamążpójścia. Modliły się one wtedy również o godnego kandydata na męża. Obecnie Qixi traci na znaczeniu, wypierane przez zachodnie walentynki. Wciąż jednak ten dzień jest jedną z ulubionych dat ślubów.
Walentynki w obcych językach
Obecnie głównie dzięki filmom i serwisom społecznościowym walentynki zyskują na popularności i rozprzestrzeniają się na cały świat. Dowiedzmy się, jak brzmi ich nazwa w innych językach!
- Angielski: Valentine’s Day
- Fiński: Ystävänpäivä
- Niemiecki: Valentinstag
- Portugalski: Dia dos Namorados
- Turecki: Sevgililer Günü
- Wietnamski: Ngày Valentine
- Włoski: Festa di san Valentino
- Baskijski: San Valentin eguna
- Tagalski: Araw ng mga Puso
Walentynki – kontrowersje
Nie przez wszystkich walentynki są odbierane pozytywnie. Niektórzy podkreślają, że to amerykańskie święto jest obce naszej kulturze. Inni potępiają ich komercjalny charakter, wskazując, że 14 lutego został wykorzystany do ożywienia handlu pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Wiele osób uważa również, że okazja ta może odbić się negatywnie na psychice osób będących zaraz po rozstaniu oraz singli.
Walentynki i cała ich otoczka jest odrzucana przez niektóre grupy religijne, m.in. przez Świadków Jehowy, ze względu na pogańskie pochodzenie. Również wyznawcy islamu nie powinni ich obchodzić.
Walentynki – ciekawostki
Święty Walenty jest także, a może przede wszystkim, patronem umysłowo chorych i epileptyków.
Za pomysłodawcę kartek walentynkowych uważa się Karola Orleańskiego, który żył na przełomie XIV i XV wieku. Podczas swojego pobytu w więzieniu Tower of London słał on listy miłosne do żony.
Według największego amerykańskiego producenta kartek okolicznościowych – firmy Hallmark w walentynki w Stanach Zjednoczonych wysyła się około 145 milionów pocztówek.
Najpopularniejszym kwiatem darowanym w walentynki są oczywiście róże. Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę na ich kolor: czerwone dajemy ukochanej osobie, żółte są kojarzone z negatywnymi emocjami, białymi udowadniamy nasze szczere zamiary, różowe symbolizują przyjaźń, a herbaciane to wyrazy podziękowania.
Zwykłe kartki walentynkowe nie są zbyt drogie i każdy może sobie na nie pozwolić. Nie wydały się one jednak godne miliarderowi Arystotelesowi Onassisowi, gdy szukał prezentu dla śpiewaczki Marii Callas. Dlatego też jego wybór padł na egzemplarz wykonany ze złota i przyozdobiony kamieniami szlachetnymi, a zamiast koperty do jego opakowania użył futra z norek.
Alternatywne sposoby na spędzenie walentynek
Choć walentynki to święto, które może pozytywnie wpłynąć na relację dwojga ludzi, czasem bywa przytłaczające. Jeśli nie masz ochoty obchodzić tej okazji, wcale nie musisz! Możesz również skorzystać z alternatywnych sposobów spędzania czasu 14 lutego, takich jak: odwiedzenie przyjaciół lub rodziny, długi spacer z psem (albo kotem), dzień dla siebie w domowym SPA…
Jeśli tworzysz treści w Internecie o tematyce lifestylowej, z pewnością już znasz wszystkie sposoby na spędzenie walentynek z partnerem lub w swoim własnym towarzystwie. Chcesz o tym opowiedzieć również czytelnikom niemówiącym po polsku? Skontaktuj się z nami! Nasi tłumacze pomogą Ci przełożyć artykuły na język angielski, francuski lub inny.