Trudne słówko: magistrant kontra magistrat
Magistrantem określimy studenta piszącego pracę magisterską lub będącego w trakcie przygotowań do jej obrony. Innymi słowy zatem, magistrant to osoba starająca się o ukończenie studiów wyższych z tytułem magistra, co tradycyjnie wymaga zarówno napisania pracy, jak i pomyślnego zdania końcowego egzaminu.
Warto przy tym zauważyć, że w dzisiejszych czasach w środowisku pozauczelnianym zanikła tradycja używania tytułu magistra – głównie z powodu jego powszechności. Co za tym idzie, skrót mgr nie pojawia się obecnie zwykle ani na wizytówkach, ani w kontekście przedstawiania się; można go spotkać zasadniczo tylko na służbowych pieczątkach urzędników.
Co ciekawe, jeszcze kilkadziesiąt lat temu używanie tytułu magistra w sytuacjach służbowych zalecały nawet podręczniki savoir-vivre’u! Dzisiaj jednak przedstawienie się komuś jako „magister Kowalski” brzmiałoby co najwyżej niezwykle zabawnie – tak więc magistranci, których akademickie starania zostaną uwieńczone sukcesem, nie będą mieli na co dzień dużej satysfakcji z magicznych literek przed nazwiskiem.
Należy jednak dodać, że tytuł magistra przetrwał zwyczajowo w odniesieniu do pracowników aptek. Używają go szczególnie osoby starsze, choć może zdarzyć się, że po drugiej stronie aptecznej lady stać będzie technik farmacji, a nie osoba po studiach kierunkowych.
Kończąc temat magistrantów i magistrów, należy jeszcze zwrócić uwagę na formy liczby mnogiej. Będą to, odpowiednio, magistranci i magistrowie, choć zdaniem językowych ekspertów poprawna i równie częsta jest także forma „magistrzy”. Magistrowie są jednak zwyczajnie „przyjemniejsi dla ucha”, a co więcej forma ta zawiera wywodzącą się z dawnej polszczyzny tzw. końcówkę godnościową stanowiącą wyraz szacunku do osoby („-owie” – por. „profesorowie”).
Jeśli chodzi o magistrat, to jest to rzadko już używane dziś słowo oznaczające władze miasta – zarząd miejski (wraz z całym aparatem urzędniczym albo samodzielnie) oraz ich siedzibę (budynek inny niż historyczny ratusz), a mówiąc bardziej precyzyjnie „organ wykonawczy samorządu terytorialnego w miastach”. Oficjalnie termin ten używany był do lat 30. XX w., dziś pojawia się jedynie sporadycznie.