biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – „funkcja kontra funkcjonalność”

funkcja kontra funkcjonalność

Trudne słówko: funkcja kontra funkcjonalność

funkcja kontra funkcjonalność

W nawiązaniu do ostatniego tygodnia, w którym poświęciliśmy nieco uwagi własności i właściwości, tym razem przyjrzymy się funkcji oraz funkcjonalności. Co do zasady, słowa funkcja możemy na pewno używać zamiennie ze słowem rola („Witamina B12 to związek chemiczny, który w organizmie pełni rolę [albo funkcję] regulatora produkcji czerwonych krwinek oraz innych komórek organizmu”). Warto przy tym pamiętać, że taka zamiana możliwa jest na poziomie całego związku frazeologicznego. Choć kiedyś uznawano, że funkcję się pełni/spełnia, a rolę wyłącznie odgrywa, to obecnie zwrot „pełnić rolę” stał się już częścią normy użytkowej. Funkcja to oczywiście również synonim stanowiska i pracy w określonym charakterze („Udziałowcy, akcjonariusze bądź osoby trzecie mogą być powołani do pełnienia funkcji członka zarządu nieodpłatnie bądź za wynagrodzeniem”).

Po trzecie, funkcja w sensie inżynieryjnym to także „możliwość określonego działania” w przypadku urządzeń („Wśród wprowadzonych zmian znajdziemy nowość, dzięki której flagowiec Samsunga otrzymał funkcję znaną z najnowszych iPhone’ów”). I wreszcie funkcja to termin funkcjonujący (sic!) w logice i matematyce. W tym pierwszym przypadku oznacza jednoznaczne przyporządkowanie, w tym drugim zaś… właściwie to samo, tyle że w kontekście zbiorów. Z funkcją spotkamy się także między innymi w muzyce.

Funkcjonalność to z kolei pojęcie z dziedziny informatyki, gdzie termin ten oznacza zbiór atrybutów – sprzętu, oprogramowania lub systemu, który – jeśli dany element użytkowany jest w określonych warunkach – pozwala na realizowanie funkcji odpowiadających potrzebom użytkowników (a tak właśnie rozumiemy przymiotnik „funkcjonalny”). Funkcjonalność to zatem pewne określone możliwości, choć niekoniecznie możliwości ułatwiające obsługę.

W języku informatycznym termin funkcjonalność używany jest czasem jako specjalistyczny zamiennik słowa funkcja, a czasem także po to, by uściślić znaczenia (w przypadku programowania funkcja odnosi się bowiem wyłącznie do tzw. programu). Stąd niestety coraz częstsze zamienne używanie pojęć funkcja i funkcjonalność w języku potocznym. Językoznawcy uznają to za nieuprawnione: słowo funkcja oddaje wszystkie potrzebne znaczenia ogólne.

Prowadzisz sklep internetowy i chcesz dotrzeć do francuskojęzycznych klientów? A może otrzymałeś wyniki badań z laboratorium w Paryżu i nie jesteś pewien, czy dobrze je rozumiesz? Nasz tłumacz polsko francuski wykona zarówno lokalizację sklepu online, jak i tłumaczenie pisemne (uwierzytelnione i zwykłe) dokumentacji medycznej, urzędowej i innego typu tekstów.

Poradnik języka polskiego!

Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.

Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail:

[contact-form-7 id=”10982″ html_class=”gem-contact-form-white”]
Poradnik języka polskiego

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.