Co oznacza słowo orsa? Zaraz odpowiemy na to pytanie, ale najpierw mamy małą podpowiedź: to ogromne zwierzę wszystkożerne występuje również w Polsce, jest pod ochroną i spotkać je można w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Orsa to także nazwa gwiazdozbioru, a w zasadzie aż dwóch bardzo popularnych gwiazdozbiorów. Poznaj tłumaczenie tego słowa oraz kilka przydatnych włoskich przysłów. Zapraszamy do lektury!
SPIS TREŚCI
Orsa w innych językach
Orsa w języku włoskim oznacza „niedźwiedzicę”. Słowo orsa pochodzi bezpośrednio od łacińskiego ursa i brzmi bardzo podobnie w większości języków romańskich:
- arumuński – ursã,
- francuski – ourse,
- hiszpański – osa,
- portugalski – ursa,
- rumuński – ursă.
Słowo orsa w przenośnym znaczeniu może być użyte do nazwania marudnej, mało towarzyskiej kobiety. Nie zachęcamy jednak do korzystania z takich wyrazów, jeśli nie jesteś pewien ich stosownego użycia.
Orsa – włoskie przysłowia
- Non raccontarmi quella dell’orso. – Nie opowiadaj mi głupot. (dosł. Nie opowiadaj mi tej historii o niedźwiedziu).
- Buon cane non trova buon orso. – Nawet najlepsi mogą sobie nie poradzić z jakimś zadaniem. (dosł. Dobry pies nie znajdzie dobrego niedźwiedzia).
- Chi dal Lotto spera soccorso, mette il pelo come un orso. – Kto myśli, że może odmienić swoje życie za pomocą szczęścia i hazardu, ten może umrzeć, zanim wygra odpowiednią sumę. (dosł. Kto liczy na pomoc od Lotto, stanie się włochaty jak niedźwiedź).
- Chi divide la pera (o il mèl) coll’orso, n’ha sempre men che parte. – Jeśli podejmiesz się ryzykownego przedsięwzięcia z kimś silniejszym (albo mądrzejszym), przegrasz. (dosł. Kto dzieli gruszkę (albo miód) z niedźwiedziem, zawsze dostanie mniejszą część).
- L’orso sogna pere. – Marzenia to sprawa osobista, nawet jeśli wydają się absurdalne. (dosł. Niedźwiedź śni o gruszkach).
- Non si vende la pelle prima che s’ammazzi l’orso. – Nie planuj podziału zysku, zanim nie wykonasz zadania. (dosł. Nie sprzedaje się skóry jeszcze żywego niedźwiedzia).
Orsa italiana
We Włoszech żyje niewielka populacja niedźwiedzi brunatnych (orso bruno). Występują one wysoko w Alpach. Ich liczebność wynosi od kilku do kilkudziesięciu osobników. W Apeninach, zaledwie 200 kilometrów od Rzymu, można również spotkać krytycznie zagrożony wyginięciem podgatunek orso bruno marsicano (ursus arctos arctos).
Pozostałe gatunki niedźwiedzi są nieobecne na Półwyspie Apenińskim. Jeśli jednak chcesz na ten temat porozmawiać z Włochami, użyj ich nazw w języku włoskim. Będzie łatwiej!
- Orso polare – niedźwiedź polarny
- Orso nero americano – niedźwiedź czarny
- Orso nero asiatico (orso della luna) – niedźwiedź malajski
- Orso labiato – wargacz leniwy
- Orso dagli occhiali – andoniedźwiedź okularowy
Orsa – ciekawostki o niedźwiedzicach i niedźwiedziach
Poznaj niedźwiedzie i niedźwiedzice od tej mniej znanej strony!
Niedźwiedzie żyją 2 razy dłużej w niewoli niż na wolności. Samice cieszą się życiem dłużej niż samce. Średnia wieku dla obu płci w ogrodach zoologicznych wynosi ok. 50 lat, a w naturze – 25 lat.
Dorosłe niedźwiedzie biegają z prędkością 50 km/h, także z powodzeniem dogoniłyby samochód w terenie zabudowanym. Ponadto doskonale się wspinają i pływają, dlatego ucieczka przed rozsierdzonym zwierzęciem nie jest dobrym pomysłem.
Co robią niedźwiedzice w czasie wolnym? Szukają pożywienia! Sprawy okołojedzeniowe zajmują im nawet 16 godzin dziennie, czyli można powiedzieć, że pracują na 2 etaty. Co jedzą? Wszystko! W ich jadłospisie znajdziesz m.in. owoce, liście, larwy owadów, miód, dziki i łosie.
Nie wszystkie niedźwiedzie są ogromnymi zwierzętami. Choć niedźwiedzie polarne osiągają wagę nawet 700 kilogramów, to samice niedźwiedzia malajskiego ważą od 30 do 80 kilogramów. Odpowiadają rozmiarami dużym psom. Ten gatunek wyróżnia nie wielkość, a długi, 30-centymetrowy, język, którym sięgają do gniazd owadów.
Jaki kolor ma niedźwiedź polarny? Niby odpowiedź jest oczywista – biały, jednak nie do końca. Skóra przedstawicieli tego gatunku ma kolor… czarny. Futro jest za to półprzeźroczyste. Widoczna barwa to gra światła, która tworzy złudzenie bieli. Taki sprytny zabieg natury pozwala niedźwiedziom polarnym zatrzymać ciepło na dłużej.
Najlepiej działającym zmysłem u niedźwiedzia jest węch. Umiejscowiony w czaszce narząd Jacobsona pozwala im wyczuwać hormony i substancje chemiczne.
Orsa w innych językach
Zerknij, jak słowo orsa jest tłumaczone na inne języki obce:
- Angielski: she-bear
- Niemiecki: Bärin
- Chiński: 母熊 (mǔ xióng)
- Japoński: 雌熊 (meshi kuma)
- Koreański: 암곰 (amgom)
- Arabski: دبة (dubbah)
- Turecki: dişi ayı
- Niderlandzki: berin
- Grecki: θηλυκή αρκούδα (thilykí arkoúda)
- Szwedzki: björnhona
- Norweski: binne
- Duński: hunbjørn
- Fiński: naaraskarhu
- Czeski: medvědice
- Słowacki: medvedica
- Węgierski: nőstény medve
- Rumuński: ursoaică
- Ukraiński: ведмедиця (vedmedytsya)
- Rosyjski: медведица (medveditsa)
- Serbski: медведица (medvedica)
- Chorwacki: medvjedica
- Słoweński: medvedica
- Litewski: meškė
- Łotewski: lāčene
Orsa Maggiore e Orsa Minore – czym są?
Orsa Maggiore i Orsa Minore to dwie konstelacje na niebie, nazywane po polsku Wielką i Małą Niedźwiedzicą. To jedne z najbardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów na północnej półkuli. W skład Wielkiej Niedźwiedzicy wchodzi charakterystyczny układ gwiazd znany jako Wielki Wóz, dlatego dość łatwo wytropić ją na niebie. Szukając Małej Niedźwiedzicy, podążaj za Gwiazdą Polarną.