biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – „graffiti kontra sgraffito”

graffiti kontra sgraffito

Trudne słówko: graffiti kontra sgraffito

graffiti kontra sgraffito

Przeróżne letnie wydarzenia kulturalne skłaniają do myślenia o sztuce, a ze względu na fakt, że wiele z nich odbywa się w plenerze – do myślenia o tzw. sztuce ulicy. Dziś zatem postaramy się uporządkować kilka terminów z nią związanych. W klasycznym rozumieniu graffiti to napisy i rysunki ryte na ścianach, kamieniach i ceramicznych naczyniach w czasach starożytnych. Dziś jednak, zgodnie z definicją zaczerpniętą z jednego słownika, to „związane z subkulturą młodzieżową kompozycje plastyczne na ścianach, murach itp.”

W innej publikacji leksykograficznej w definicji położono z kolei nacisk na miejsca, w których taką sztukę znajdziemy: przejścia podziemne, dworce, stacje metra, a także na aspekt buntu, jaki często niosą („[napisy i rysunki, które] powstają jako wyraz protestu grup subkulturowych”) oraz na typowe treści (polityczne, obyczajowe, nonsensowne itp.).

Niezależnie od różnorodnych definicji podstawową cechą graffiti jest istnienie w przestrzeni publicznej. Bardzo często są to też dzieła tworzone anonimowo, zwykle bez pozwolenia, co sprawia, że przez niektórych traktowane są jako akt wandalizmu. Bliskie dziełom graffiti, a często błędnie z nimi utożsamiane są murale: wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków. Ich skala sprawia, że właściwie w stu procentach są to dzieła wykonywane na zamówienie: czasem w celach niekomercyjnych, często jednak także jako reklama – w tym celu wykorzystywano je już w okresie PRL-u. Murale są też zwykle pozbawione typowych dla graffiti liter i znaków.

Sgraffito (z włoskiego sgraffire – skrobać, dekorować) to również pojęcie z dziedziny sztuki, choć w tym przypadku chodzi o sztukę „wysoką”. Jest to wywodząca się z renesansu technika dekorowania ścian, w której na ciemne tło artysta nakładał kilka warstw jaśniejszych, a następnie zeskrobywał je według wzoru. Sgraffito można w pewien sposób powiązać z jedną z technik graffiti – tzw. scratchingiem, czyli wydrapywaniem podpisów ostrymi przedmiotami na powierzchniach plastikowych lub szklanych – ze względu na niemożność ich usunięcia powszechnie uznawanym za wandalizm.

Poradnik języka polskiego!

Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.

Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail:

[contact-form-7 id=”10982″ html_class=”gem-contact-form-white”]
Poradnik języka polskiego

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.