biuro tłumaczeń skrivanek

Co oznacza tajemnicze słowo verte na dokumentach i nie tylko?

„Verte” w dokumentach z zakresu prawa pracy, kadr i płac.
„Verte” w dokumentach z zakresu prawa pracy, kadr i płac.

Zdarza się, że na różnych dokumentach natykamy się na obco brzmiące słowo verte. Co ono oznacza i jaką niesie ze sobą informację? W jakiego typu tekstach możemy je spotkać najczęściej? Przeczytaj tekst poniżej i dowiedz się.

Słowo verte pochodzi z języka łacińskiego i dosłownie znaczy „odwróć”. Możemy je spotkać na ulotkach, folderach, różnego typu notatkach, zwłaszcza odręcznych, wtedy gdy dalszy ciąg tekstu znajduje się na kolejnej stronie.

Gdzie jeszcze spotkamy się ze słowem verte?

Verte to słowo umieszczane na końcu stronicy, a więc u dołu tekstu. Sugeruje ono, że kolejna strona zawiera dalszą treść artykułu. Napis bywa umieszczany zwłaszcza tam, gdzie sama treść tekstu nie sugeruje, że w dalszej części ulotki czy pisma znajduje się jego kontynuacja.

Polecenie „verte” możemy znaleźć np. na umowie o pracę.
„Verte” znaczy „odwróć”.
Materiały szkoleniowe, w których został umieszczony napis „verte”.

Obecnie m.in. w prasie często zastępuje się polecenie verte stosownym odnośnikiem zawierającym numer strony, na której znajduje się dalsza część tekstu, np. „c.d. na stronie 12”. Odnośnik ten umieszcza się najczęściej pod ostatnim akapitem na danej stronie. Elementy tego typu można napotkać także w dokumentach elektronicznych, np. w webinarach.

Dokumenty, w których stosuje się polecenie verte

Słowo verte można znaleźć w oficjalnych dokumentach z zakresu prawa pracy, np. w różnego typu umowach, a także w różnorakich materiałach szkoleniowych, np. z zakresu kadr i płac czy ubezpieczeń społecznych. Napis ten wykorzystywany jest także na ulotkach dotyczących różnorodnych szkoleń dla pracowników firm i instytucji.

Jeśli chodzi o szkolenia, wykładowca przekazujący materiały z dopiskiem verte w dowolnym miejscu u dołu strony chce mieć pewność, że słuchacze mieli dostęp do wszystkich informacji, które miały zostać im przekazane.

„Verte” może znaleźć się na umowie, ale nie jest to pojęcie, które znajdziesz w kodeksie pracy.
Prawo i szkolenia to dziedziny, w których nadal stosuje się polecenie „verte”.
„Verte” sprawia, że jesteśmy w stanie dotrzeć do dalszej części tekstu.

Verte w materiałach historycznych

Polecenia verte używano nie tylko w czasie rozwoju i największej popularności prasy, ale także w okresie wydawania pierwszych drukowanych książek i druków ulotnych. Słowo verte umieszczano nawet na okładkach książek.

Samo słowo verte ma związek z określonymi nazwami stron nieparzystych i parzystych. Strona nieparzysta nazywana była recto (od łacińskiego rectus: „prosty”). Ponieważ zazwyczaj była odczytywana jako pierwsza i oznaczana nieparzystym numerem, nazywana jest także stroną pierwszą albo prawą (strony nieparzyste w materiałach drukowanych znajdują się z prawej strony).

Z kolei strona parzysta nazywana jest verso (od łacińskiego verso folio: „stronica odwracana”). Nazywana jest także stroną drugą, lewą (strony parzyste w materiałach drukowanych znajdują się z lewej strony), a także odwrotem. Zazwyczaj strona ta oznaczana jest parzystym numerem.

Bywa, że model szkoleniowy oparty na tradycyjnych materiałach drukowanych wykorzystuje polecenie „verte”.
Dzięki poleceniu „verte” masz możliwość dotarcia do kontynuacji artykułu.
Dowiedz się, co znaczy „verte”.

Słowo verte w materiałach szkoleniowych

Szkolenia są obecnie nieodzownym elementem rozwoju wymaganym do otwierania kolejnych drzwi i zdobywania następnych szczebli kariery. Kolejne firmy uznają udział w szkoleniach za priorytet, przy czym ich cena odgrywa coraz mniejszą rolę, zwłaszcza że firmy często mają dostęp do ofert specjalnych, w których wysokość opłat podlega negocjacjom i jest dość elastyczna.

Podczas udziału w szkoleniach i w trakcie pracy z trenerem uzyskujesz nie tylko wiedzę, ale także dostęp do materiałów szkoleniowych. Aby mieć pewność, że dotrzesz do wszelkich niezbędnych informacji, wykładowca może umieścić na materiałach drukowanych odnośnik verte. To znak, że na odwrocie strony również znajdziesz wiadomości, które warto przyswoić.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.