Chiny stanowią obecnie jedną z największych potęg gospodarczych, która nieustannie wzmacnia swoją pozycję na arenie biznesowej i handlowej. Być może Ty także myślisz o współpracy z firmą dostawczą z tego kraju. Trzeba mieć jednak świadomość, iż Chiny są zróżnicowane nie tylko gospodarczo, ale również kulturowo, co ma znaczący wpływ na komunikację pomiędzy mieszkańcami poszczególnych regionów. Nie istnieje zatem jeden „język chiński”, a wiele jego dialektów i odmian. Wśród nich główne miejsce zajmuje język mandaryński. Co warto wiedzieć na jego temat?
Współpraca z Państwem Środka jest dużym wyzwaniem, ale też stanowi furtkę do taniej i szybkiej produkcji. To dlatego zdecydowana większość produktów na naszym rynku ma wybity napis „made in China”. Pierwszym krokiem do nawiązania współpracy z Chinami jest lepsze poznanie ich języka.
Gdzie obowiązuje język mandaryński?
Mandaryński, jak wiele innych odmian języka chińskiego, swego czasu był jedynie dialektem używanym w północnej części Chin, jednak dzięki swojemu prężnemu rozwojowi otrzymał oficjalny status języka w 1956 roku. Obecnie językiem chińskim mandaryńskim posługuje się największa liczba osób na świecie, bo aż 15% całej populacji. W Chinach kontynentalnych i na Tajwanie jest on pierwszym językiem urzędowym; prawnie stanowi również jeden z języków urzędowych Singapuru oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Język mandaryński a chiński
Jeśli chcielibyśmy określić jeden język, którym posługują się mieszkańcy Chin, byłoby to zupełnie niemożliwe. Jak już zostało wspomniane, Chiny, z uwagi na swoją różnorodność kulturową i regionalną, posiadają również szereg dialektów, które błędnie mogą być określane jako „język chiński”. Oczywiście, istnieje zależność w kontekście częstotliwości, z jaką używane są poszczególne dialekty, jednak żaden z nich nie jest jedynym, pełnoprawnym „językiem chińskim”.
Poza ogromną liczbą odmian i wariantów wyróżnia się siedem głównych dialektów języka chińskiego:
- mandaryński, używany przez ponad połowę ludności Chińskiej Republiki Ludowej;
- kantoński – Yue, którym posługuje się ludność południowych Chin;
- Wu, używany w południowym regionie Chin o takiej samej nazwie;
- hunański – Xiang, obowiązujący w południowych Chinach;
- Gan, używany w prowincji Jiangxi, Chiny Południowe;
- Min, spopularyzowany na Tajwanie;
- Hakka, którym posługuje się grupa etniczna Han w Chinach południowych.
Z uwagi na swoją popularność to właśnie odmiana mandaryńska jest obecna na najróżniejszych kursach oferujących naukę języka chińskiego – i właśnie do niej odnosimy się, często nieświadomie, kiedy wspominamy o „języku chińskim”.
Język mandaryński – nauka
Ze względu na tak obszerną grupę odbiorców i coraz częstsze kontakty biznesowe z firmami pochodzenia chińskiego język mandaryński staje się coraz popularniejszym wyborem, jeśli chodzi o naukę języka obcego. Zdecydowanie jego znajomość otwiera przed nami szereg najróżniejszych drzwi, a przy tym usprawnia komunikację w trakcie trwania projektów i umów. Rozpoczęcie nauki tego azjatyckiego języka należy jednak do nie lada wyzwań. Istnieje bowiem wiele znaczących różnic, które oddzielają ten język od znanych nam języków europejskich.
Po pierwsze, język chiński to język tonalny – oznacza to, że znaczenie słowa jest uzależnione od intonacji, z którą zostaje ono wypowiedziane. Fonetyka nie stanowi jednak jedynego wyzwania – w grę wchodzi również kilkadziesiąt tysięcy znaków, z których składa się chiński alfabet! Tutaj jednak można odetchnąć z ulgą – wystarczy bowiem znać ich kilka tysięcy, aby swobodnie komunikować się z mieszkańcami Chin.
Podczas gdy wiele szkół językowych oferuje swoje usługi w zakresie nauczania języka mandaryńskiego, jedną z najpopularniejszych i prawdopodobnie najbardziej zaufanych instytucji pod tym względem jest Instytut Konfucjusza. Zrzesza on pasjonatów i wielbicieli nie tylko języka, ale również chińskiej kultury i tradycji. Mieszkańcy najróżniejszych krajów mogą skorzystać z dóbr tej organizacji, pogłębiając swoją wiedzę w zakresie lingwistyki, kultury i filozofii chińskiej.
Język mandaryński – tłumaczenia
Podobnie jak w przypadku każdego innego języka obcego tłumaczenie języka mandaryńskiego wymaga nie tylko wiedzy lingwistycznej, ale również znajomości kulturowej danego regionu, a także sposobu komunikacji uzależnionego od danej sytuacji. Co więcej, język mandaryński posiada szereg zasad z zakresu ortografii czy kaligrafii, które tłumacz musi znać, aby dokonać poprawnego i satysfakcjonującego przekładu.
Ciekawym aspektem jest przekład z języka źródłowego na język mandaryński – tutaj bowiem liczy się niesamowita precyzja przy odpowiednim przekładzie znaków. Jak już wspomnieliśmy, alfabet chiński składa się z kilkudziesięciu tysięcy znaków, a sposób ich zapisu nie jest przypadkowy – każdy symbol musi zmieścić się w jednej kratce, a także należy zwracać uwagę na kierunek zapisywania danego komponentu. Obecnie istnieje jednak również język chiński uproszczony, który zdecydowanie ułatwia pracę tłumacza. Jego dodatkowym atutem jest możliwość używania systemu fonetycznego pinyin, który pozwala na zapis głosek chińskich przy użyciu alfabetu łacińskiego.
Skrivanek zapewnia usługi najbardziej doświadczonych tłumaczy i sinologów, którzy przykładają szczególną wagę do najdrobniejszych szczegółów – a ta umiejętność jest niezwykle cenna przy pracy z językiem mandaryńskim. Jeśli szukasz zaufanego tłumacza języka mandaryńskiego – zapraszamy do współpracy!