biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Mężczyzn

daty Dnia Mężczyzn

Ponieważ Dzień Mężczyzn cieszy się w Polsce dużo mniejszą popularnością niż Dzień Kobiet czy Dzień Chłopaka, warto o nim mówić.

Każdy powód do składania życzeń i wręczania prezentów jest dobry! Zapraszamy do lektury na temat historii tego święta, sposobów jego obchodzenia w różnych krajach świata oraz ciekawostek dotyczących mężczyzn. Z pewnością niejedno Cię zaskoczy!

Kiedy świętują panowie w Polsce?

W Polsce istnieją aż dwie okazje, które świętują mężczyźni. 30 września, Dzień Chłopaka, obchodzą nastolatkowie. W szkołach organizowane są wtedy tematyczne konkursy, a dziewczynki wręczają kolegom prezenty. 10 marca, Dzień Mężczyzny, jest skierowany do dorosłych. Jego główny cel to podkreślanie pozytywnych wzorców oraz znaczenia równości płci i mówienie o problemach, z którymi musi się ona mierzyć. W Kościele katolickim tego dnia wspomina się Świętych Męczenników z Sebasty – rzymskich legionistów skazanych na śmierć w 320 roku. Ich jedyną przewiną było to, że nie chcieli się wyrzec swojej wiary.

10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzny
Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy po Dniu Kobiet, 10 marca
Co różni Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – historia

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn powstał stosunkowo niedawno. Jego pierwsze, jeszcze nieregularne obchody odbyły się w latach 90. XX wieku. Odpowiadał za nie Thomas Oaster. Ten, na co dzień zajmujący się badaniami nad męskością na Uniwersytecie w Kansas City, naukowiec zauważył, że w kalendarzu istnieje święto poświęcone paniom, brak jednak takiego skierowanego do mężczyzn. Dlatego też postanowił je stworzyć.

Do wzrostu popularności Międzynarodowego Dnia Mężczyzn przyczyniły się dwa państwa. Pierwsze z nich, Malta, nieprzerwanie od 1994 roku organizuje jego obchody. Drugie, Trynidad i Tobago, jest domem Jerome’a Teelucksingha, wykładowcy historii, który przyczynił się do ustalenia daty 19 listopada. Jego marzeniem było, aby dzień ten był poświęcony dyskusji na temat problemów dotykających „silną płeć”. Mimo starań działaczy podzielających jego pragnienia Organizacja Narodów Zjednoczonych nie uznała jeszcze oficjalnie tego święta.

Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn, a kiedy Dzień Chłopaka
Dzień Mężczyzny; Obchody Dnia Chłopaka
10 marca Dniem Mężczyzny

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – obchody

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest celebrowany w ponad 80 krajach świata. Mimo że jego obchody zostały wyznaczone na 19 listopada, w niektórych z nich przypadają na inną datę: 23 lutego w Rosji i na Białorusi, 9 marca w Rumunii, 16 marca w Bułgarii, 15 lipca w Brazylii i 9 września w Norwegii.

W większości krajów jest to wciąż nowe (i słabo doceniane) święto. Obchody są organizowane głównie przez organizacje charytatywne. Typowe wydarzenia mające miejsce podczas Międzynarodowego Dnia Mężczyzn to: seminaria, konferencje, demonstracje, publiczne dyskusje i różnorodne konkursy.

Francja

We Francji do obchodów Dnia Mężczyzn podchodzi się z przymrużeniem oka. W 2010 roku Discovery Channel zorganizował konkurs polegający na zapuszczaniu wąsów. Sędziami wybierającymi najładniejszy zarost byli widzowie. Jego wyniki zostały ogłoszone 19 listopada.

Chiny

W 2003 roku chiński magazyn modowy zaproponował obchody Dnia Mężczyzn 3 sierpnia. Propozycja ta została nawet zgłoszona do ONZ. Od tej pory w każdy ósmy miesiąc roku toczą się internetowe dyskusje na temat tego święta.

Węgry

Na Węgrzech Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest świętowany od 2003 roku. Pierwsze obchody, które miały miejsce w Budapeszcie, zostały zainaugurowane przez przewodniczącego węgierskiego Komitetu Kultury UNESCO Michaela Hoppala. Odbyły się wówczas wydarzenia kulturalne, takie jak pokaz tradycyjnych tańców, oraz forum dyskusyjne na temat osiągnięć mężczyzn i ich wpływu na kształtowanie się świata.

promowanie równości płci w Dniu Mężczyzny
daty Dnia Mężczyzn
przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych

Nazwy Dnia Mężczyzn w obcych językach

Ponieważ Dzień Mężczyzn to bardzo międzynarodowe święto, znajomość jego nazwy w obcych językach może okazać się przydatna:

  • Angielski: International Men’s Day
  • Hiszpański: Día Internacional del Hombre
  • Portugalski: Dia Internacional do Homem
  • Kataloński: Dia Internacional de l’Home
  • Niemiecki: Internationaler Männertag
  • Szwedzki: Internationella mansdagen
  • Francuski: Journée internationale de l’homme
  • Niderlandzki: Internationale Mannendag
  • Węgierski: Nemzetközi férfinap
  • Czeski: Mezinárodní den mužů
  • Wietnamski: Ngày Quốc tế Nam giới
Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka
Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn
W Dniu Chłopaka i w Dniu Kobiet

Ciekawostki z okazji Dnia Mężczyzny

Przeciętna długość życia kobiet i mężczyzn znacznie się różni, na niekorzyść dla panów. W Polsce różnica ta wynosi aż 8, w Wielkiej Brytanii 4, a w Chinach 6 lat.

Mężczyźni mają dużo bardziej rozwinięty układ mięśniowy niż przeciętna kobieta. Wynosi on aż 38% ich ciała.

Obcasy, obecnie kojarzone przede wszystkim z damskim obuwiem, były pierwotnie noszone przez mężczyzn.

Ze względu na restrykcyjną politykę społeczną Chin państwo to boryka się z ciągle rosnącą dysproporcją pomiędzy płciami. W 2009 roku na 100 przychodzących na świat dziewczynek przypadało 119 chłopców. Pociąga to za sobą szereg konsekwencji, m.in. rzeszę kawalerów skazanych na brak możliwości znalezienia żony.

Mężczyźni są bardziej „wpływową” płcią. Choć coraz więcej kobiet piastuje stanowisko głowy państwa, wciąż mamy zdecydowaną większość prezydentów płci męskiej. Szacuje się również, że 95% prezesów w 500 największych firmach świata to panowie.

Silna płeć?

W naszej kulturze mężczyźni zawsze byli postrzegani jako ci, którzy powinni sobie poradzić z każdą sytuacją, najlepiej nie prosząc nikogo o pomoc. Mimo że podejście to powoli ulega zmianie, wciąż stanowi duże obciążenie psychiczne dla panów. Dlatego też mówienie o problemach dotyczących tej płci oraz propagowanie właściwych wzorców zachowań jest bardzo ważne. Prawdopodobnie nawet ważniejsze niż złożenie życzeń lub wręczenie podarunku z okazji Dnia Mężczyzny.

Prowadzisz magazyn internetowy skierowany do mężczyzn? Piszesz bloga na typowo „męskie” tematy? Chciałbyś rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne? Zapraszamy do skorzystania z wiedzy naszych tłumaczy języków obcych (niderlandzkiego, niemieckiego, francuskiego i innych). Powiedz nam, co potrzebujesz, a my znajdziemy specjalistę w Twojej branży.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.