biuro tłumaczeń skrivanek

9 fascynujących faktów na temat tego, jak profesjonalnie utworzone napisy pomogą Ci już teraz dotrzeć do docelowych odbiorców

napisy
napisy

Czy wiesz, że główną zaletą tworzenia napisów do treści wideo jest oszczędność pieniędzy i czasu? Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że czas to bardzo kosztowna inwestycja w dzisiejszym dynamicznym świecie. Nawet firmy takie jak Netflix czy HBO dokładnie oceniają, czy warto inwestować w dubbing wysokiej jakości treści wideo, czy też mimo wszystko zdecydować się na napisy. Według specjalistów od napisów z biura tłumaczeń Skrivanek niesie to ze sobą szereg dodatkowych korzyści!

Zebraliśmy 9 głównych powodów, dla których warto, a nawet zalecamy, dodawać napisy do treści wideo Twojej firmy – nawet jeśli są one tylko w języku polskim i dla polskich odbiorców.

1. Różne badania wykazały, że nasze mózgi są zaprojektowane w taki sposób, że większość z nas zapamiętuje znacznie mniej tego, co słyszy, niż tego, co czyta. Dlatego tworzenie napisów do treści wideo to świetny sposób na dotarcie do różnych odbiorców – młodych ludzi, seniorów, nowych zagranicznych klientów i partnerów biznesowych. Film, który zawiera rozwiązanie audiowizualne wraz z napisami, pomaga widzowi łatwiej dostrzec złożone rozwiązania, utrwalić i zapamiętać nazwę produktu lub marki. Ten rodzaj wideo po prostu dłużej zostaje w pamięci.

2. Niezależnie od tego, czy ludzie są w bibliotece, kawiarni, pracy czy w domu z rodziną, wielu woli oglądać filmy bez dźwięku. Według META 85% użytkowników mediów społecznościowych ogląda treści wideo bez dźwięku, a w 37% przypadków napisy motywują ich do oglądania filmów z dźwiękiem. Czy to nie interesujące?

3. Wiele osób woli oglądać treści wideo z oryginalnym dźwiękiem w celach edukacyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o treści w języku angielskim, niemieckim, francuskim lub innych bardzo popularnych językach.

napisy
napisy
napisy

4. Kiedy film jest oglądany w kraju, w którym nie został nakręcony, napisy – w przeciwieństwie do dubbingu – mają mniejszy wpływ na niuanse i nastrój oryginalnej treści.

5. W napisach istnieje mniejsze ryzyko popełnienia błędów w kontekście kulturowym, które często pojawiają się w dubbingu, zwłaszcza dotyczących wybrania niewłaściwego głosu, nieoddającego emocji czy osobliwości wypowiedzi. Napisy pomagają zapobiegać trudnościom w zrozumieniu tego wypowiedzi bohaterów, co często występuje, gdy zmienia się głośność ścieżki dźwiękowej, szumów tła lub muzyki. Trudne do oddania są modulacja głosów mówiących, gradacja, dynamika i wreszcie akcent. Sam język angielski ma bardzo dużo różnych akcentów; podobnie to wygląda w przypadku innych języków.

6. Na świecie żyją dziesiątki milionów osób niesłyszących lub niedosłyszących, osób z trudnościami w postrzeganiu lub osób z niepełnosprawnością intelektualną, które będą bardzo szczęśliwe, jeśli przygotujesz napisy do swoich treści wideo i użyjesz do tego prostego języka. Statystyki są różne, ale średnio 15-25% populacji każdego kraju ma trudności ze zrozumieniem złożonych informacji. Pomyśl o tym!

7. Profesjonalnie zaprojektowane napisy poprawiają optymalizację wyszukiwarek (SEO), co oznacza, że filmy z niestandardowymi napisami będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google (zamiast napisów generowanych w czasie rzeczywistym przez narzędzia do automatycznego tworzenia napisów, które są dostępne bezpłatnie w niektórych witrynach).

8. Według badania przeprowadzonego przez amerykańską grupę medialną Verizon Media 80% ludzi ogląda wideo do końca tylko wtedy, gdy ma napisy.

Czy udało nam się Was przekonać?

Warto wspomnieć, że jeśli treść wideo została opatrzona napisami w jednym języku, bardzo łatwo i wygodnie jest ją przetłumaczyć i dostosować do innych języków, ponieważ przetłumaczony tekst ma już kody czasowe, które wskazują moment wyświetlania każdej linii tekstu. Do wyboru mamy również napisy otwarte lub zamknięte. Co to znaczy? Napisy otwarte są zawsze widoczne w filmie, a napisy zamknięte można włączać i wyłączać w dowolnym momencie.

Brzmi skomplikowanie? Specjaliści od napisów ze Skrivanka pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu z nami – chętnie pomożemy!

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.