biuro tłumaczeń skrivanek

🔏 Zachowaj czujność! Kilka wskazówek, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo

bezpieczeństwo
bezpieczeństwo

Bok!

Tym razem chciałabym, abyśmy przyjrzeli się tematowi bezpieczeństwa danych. Ataki hakerskie nie należą do rzadkości, należy więc podjąć szereg kroków, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych na komputerach. W Skrivanku już przestrzegamy tych zasad, o czym więcej dowiesz się tutaj. Współpracując z nami, możesz więc nie obawiać się, że Twoje dane trafią w niepowołane ręce.

Co można zrobić?

  1. Używaj tylko sprawdzonego oprogramowania i korzystaj z dodatkowych zabezpieczeń, które ono oferuje. Dobrym przykładem jest pakiet Office 365 z podwójną autoryzacją OAuth 2.0. Po wprowadzeniu niezbędnych ustawień, aby osoba mogła skorzystać z pakietu, będzie musiała autoryzować dostęp przy pomocy telefonu komórkowego, którego numer podano przy instalowaniu programów.
  2. Regularnie wykonuj kopię bezpieczeństwa, aby w razie awarii sprzętu nie stracić wszystkich danych. Możesz ją przechowywać w chmurze (np. OneDrive czy Dropbox) albo na dysku zewnętrznym.
  3. Używaj mocnych, niepowtarzalnych haseł i PIN-ów. Hasła powinny się składać z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zrezygnuj ze słów, które mogą się z Tobą mocno kojarzyć – np. imię, nazwisko, zawód, imię bliskiej osoby, zwierzaka.
  4. Zainstaluj program antywirusowy w najnowszej dostępnej wersji, z najbardziej aktualnymi zabezpieczeniami.
  5. Zadbaj o zaporę sieciową (firewall).
  6. Pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł.
  7. Na bieżąco wykonuj aktualizacje oprogramowania.
  8. Rozważnie korzystaj z ogólnodostępnego Wi-Fi. Jeżeli nie musisz, nie korzystaj z niego; zrezygnuj zwłaszcza z wykonywania operacji bankowych. Sprawdź, czy poziom zabezpieczeń sieci to przynajmniej WPA-2.
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo
bezpieczeństwo

Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo danych w swojej firmie, wprowadź w życie przedstawione powyżej zasady, a także:

  1. Zadbaj o to, żeby komputery pracowników miały szyfrowanie sprzętowe klasy enterprise.
  2. Do udzielania pracownikom będącym poza firmą dostępu do serwerów instytucji wykorzystuj bezpieczne łącze firmowe typu VPN.
  3. Zadbaj o to, żeby Twoja sieć firmowa była redundantna – tak by w razie awarii jednego elementu sieci inne przejęły jego rolę, zapewniając brak przestojów w pracy.
  4. Na stronach internetowych firmy wykorzystuj protokoły HTTPS i certyfikaty SSL.
  5. Przy udostępnianiu plików innym osobom korzystaj z zasady ograniczonego zaufania. Nie udzielaj nikomu dostępu do plików, jeśli nie jest to konieczne. Jeżeli decydujesz się na współpracę z podmiotem zewnętrznym, np. biurem tłumaczeń, upewnij się, że jest on bezpieczny i godny zaufania. Takich obaw możesz nie mieć w przypadku naszego biura.
  6. Przygotuj regulamin, w którym uwzględnisz najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
  7. Zorganizuj szkolenia dla pracowników, które podniosą ich wiedzę w tym temacie i sprawią, że będą oni bezpieczniej poruszać się w świecie wirtualnym.

Wdrożenie tych wskazówek może się okazać nieco uciążliwe, ale jest to konieczne, jeśli chcemy zabezpieczyć nasze dane. Nie czekaj – od razu zajmij się zapewnieniem bezpieczeństwa swoich plików.

Do „przeczytania się” za miesiąc! 😉 Miłego dnia!

Kinga

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.