Trudne słówko: konwersatorium kontra konserwatorium
Przed świętami w mediach pojawiało się wiele porad na temat tego, jak przeżyć wolny czas w pokojowej i rodzinnej atmosferze, a mówiąc wprost: jak skutecznie unikać tematów drażliwych, w tym politycznych, a w efekcie nie pokłócić się z rodziną przy stole. Tak naprawdę wystarczyłoby po prostu konwersować, zamiast dyskutować, czyli wymieniać się opiniami i poglądami bez konieczności przekonania rozmówcy i bez uznawania, że którakolwiek ze stron ma absolutną rację.
Z takim rozumieniem rozmowy (od łacińskiego conversari – obracać się w pewnych kręgach lub obcować z drugą osobą) wiąże się pierwsze z dzisiejszych słów. Konwersatorium to bowiem forma zajęć dydaktycznych, tradycyjnie na uniwersytecie, koncentrująca się na rozmowie wykładowcy ze studentami. Zwykle zajęcia takie poświęcone są omawianiu problemów naukowych związanych z przedmiotem wykładowym i w celu zapewnienia udziału wszystkich obecnych odbywają się w niewielkich grupach.
„Słuchacze będą mieli okazję poznać najnowsze metody kierowania przedsiębiorstwami i spółkami. Planuje się, że formą studium będzie konwersatorium, czyli dyskusja”.
Drugie, dużo rzadsze znaczenie słowa konwersatorium to tzw. rozmównica albo parlatorium – pomieszczenie w klasztorze przeznaczone do spotkań i rozmów z osobami świeckimi odwiedzającymi członków wspólnoty zakonnej („Siostry mogą prosić o pozwolenie pisania co miesiąc do swoich rodziców, braci i sióstr, jeśli nie widziały ich w konwersatorium…”).
Konserwatorium z kolei to nieco dziś zapomniane określenie na wyższą szkołę muzyczną – w Polsce uczelnie muzyczne pod taką nazwą funkcjonowały do czasów II wojny światowej. W okresie powojennym stały się państwowymi wyższymi szkołami muzycznymi, aby ostatecznie zostać przemianowane na akademie muzyczne. Współcześnie ze słowem tym zetkniemy się w biografiach dawnych muzyków lub w kontekście uczelni zagranicznych: „W bukareszteńskim konserwatorium studiował nie tylko grę na fletni Pana, ale także harmonię, kontrapunkt i grę na fortepianie”; „Ukończył klasę fortepianu w Konserwatorium w Vincenza oraz klasę dyrygentury w Konserwatorium w Turynie…”.
Poradnik języka polskiego część 2!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: