biuro tłumaczeń skrivanek

Słówko tygodnia – „epistemologia kontra epistolografia”

epistemologia kontra epistolografia

Trudne słówko: epistemologia kontra epistolografia

epistemologia kontra epistolografia

Epistemologia (od greckiego episteme – wiedza, umiejętność, zrozumienie) to jedna z trzech głównych dyscyplin w filozofii – obok etyki, która koncentruje się na wartościach, oraz ontologii, skupiającej się na zagadnieniach związanych z istnieniem. Epistemologia jest z kolei dedykowana analizie procesu zdobywania wiedzy, temu, jak poznajemy świat. Epistemolodzy zajmują się więc możliwościami i granicami poznania oraz jego prawdziwością, starając się dociec, czym są m.in. prawda, przekonanie, sąd czy spostrzeganie.

W nauce w sensie ogólnym pod pojęciem epistemologii rozumiemy z kolei teorię wiedzy naukowej jako takiej („Epistemologia jest ściśle związana z filozofią umysłu i filozofią nauki”).

Epistolografia (od łacińskiego epistola – list i greckiego epistole – list, wiadomość) to ginąca, a może już w ogóle nieistniejąca sztuka pisania tradycyjnych listów – w sposób zgodny ze zwyczajami danej epoki, ale też konwencjami obowiązującymi w danej społeczności. W literaturze/piśmiennictwie to dziedzina obejmująca wszelkie utwory literackie mające formę wymiany korespondencji oraz listy jako takie („…w warstwie fabularnej przypomina powieść detektywistyczną, ale zawiera również elementy powieści epistolarnej, powieści historycznej i fantastycznej”).

Co za tym idzie epistolografem nazwiemy zarówno osobę będącą autorem literackiego dzieła epistolograficznego, jak i tę zajmującą się sztuką pisania tylko teoretycznie – przygotowującą podręczniki wskazujące dobre praktyki komponowania listów i dopasowania ich stylu do okoliczności oraz odbiorcy docelowego.

Co ciekawe, z epistolografii wywodzi się popularne dziś słowo epistoła – oznaczające w przenośni długi i nudny list lub obszerne, nierzadko mało zrozumiałe pismo.

Warto jednak przy tym pamiętać, że w kontekście chrześcijaństwa i liturgii epistoła to oficjalna nazwa czytania z tzw. Listów Apostolskich – niezależnie od długości tekstu i jego mniej lub bardziej interesującej treści.

Poradnik języka polskiego część 2!

Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.

Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail:

[contact-form-7 id=”15626″ html_class=”gem-contact-form-white”]
poradnik języka

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.