biuro tłumaczeń skrivanek

Invenire – co to znaczy?

unijnych konsorcjum invenire
unijnych konsorcjum invenire

Invenire to słowo pochodzące z łaciny, tłumaczone jako „odkryć, wynaleźć” lub „znaleźć, odnaleźć”. Z tego języka wyraz przedostał się do włoskiego invenìre oraz do innych języków europejskich, m.in. języka angielskiego.

Przyjrzyjmy się cytatom ze słowem invenire w roli głównej i najważniejszym włoskim wynalazkom.

Invenire – cytaty

Oto najbardziej znane włoskie sentencje zawierające słowo invenire wraz z ich tłumaczeniem na język polski.

Aut viam inveniam aut faciam. Hannibal – Albo znajdę drogę, albo ją sobie utoruje.

Beatus homo qui invenit sapientiam”. Księga przypowieści Salomona – Błogosławiony człowiek, który znalazł mądrość.

Utinam tam facile vera invenire possim quam falsa convincere. Cyceron – Gdyby tak łatwo było znaleźć prawdę, jak wykryć kłamstwo.

Et formosos saepe inveni pessimos, et turpi facie multos cognovi optimos. – Często spotykałem przystojnych, którzy byli źli, i wielu o brzydkiej twarzy, którzy byli dobrzy.

Pecuniam magnam bono modo invenire. Pliniusz Starszy – Stać się bogatym w dobry sposób.

konferencja składała się z wykładów elitarnego zespołu
w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja – panele tematyczne podczas sesji plenarnych
znani eksperci z doświadczeniem w branży

Najważniejsze włoskie wynalazki

Przy okazji rozmowy o znajdowaniu i wymyślaniu przyjrzyjmy się najważniejszym włoskim wynalazkom. Ojczyzna Leonardo Da Vinci ma na tym polu wiele sukcesów.

Teleskop

Współczesny teleskop ma dwóch ojców – Holendra Hansa Lipperheya i Włocha Galileusza. Ten ostatni jako pierwszy zastosował urządzenie do oglądania nieba. Udało mu się nawet dostrzec plamy na powierzchni Słońca. Zaobserwował również góry na Księżycu, fazy Wenus i pierścienie Saturna, choć w przypadku tych ostatnich nie był do końca pewien, co widzi.

Spadochron

Pierwszy możliwy do urzeczywistnienia projekt spadochronu przypisuje się Leonardowi Da Vinci. Można go znaleźć w 4 rozdziale Kodeksu atlantyckiego. Choć wielki uczony nigdy nie przetestował skuteczności swojego wynalazku, miłośnicy jego dzieł w XX wieku przeprowadzili eksperyment. Spadochron zadziałał. Da Vinci stworzył również pierwsze europejskie plany helikoptera. Na urzeczywistnienie tego marzenia również trzeba było poczekać aż do XX wieku.

Pianoforte

Dzisiejsi muzycy zawdzięczają wiele włoskiemu koledze po fachu, Bartolomeo Cristofori. Około 1700 roku muzyk wynalazł mechanizm młoteczkowy, który umieścił w swoim instrumencie, nazwanym później pianoforte. To od niego wywodzą się dzisiejszy fortepian i pianino.

Bateria elektryczna

Baterie elektryczne również zawdzięczamy Włochowi. W 1800 roku Alessandro Volta opublikował pierwszy na świecie opis ogniwa elektrycznego. Powstający w nim prąd pochodził z reakcji chemicznej między płynem a metalowymi elektrodami. Uczony został odznaczony w wyjątkowy sposób – na jego cześć nazwano jednostkę napięcia elektrycznego – wolt.

Ekspres do kawy

Jesteś kawoszem? Podczas porannego rytuału poświęć krótką myśl twórcom ekspresów do kawy. Było ich kilku, ale pierwszy, który opatentował swoją maszynę, nazywał się Angelo Moriando i prowadził własną kawiarnię. Jego klienci zbyt niecierpliwili się, czekając na gorący napar, dlatego stworzył maszynę wykorzystującą jednocześnie wodę i parę wodną. Była ona wielka i nieporęczna. Prace nad ekspresem kontynuował Luigi Bazzera – jego urządzenie kontrolowało ciśnienie i temperaturę, pozwalając na zaparzenie kawy w kilka sekund.

Wafelek do lodów

Na koniec zostawiliśmy wynalazek, który może nie odmienił losów ludzkości, ale z pewnością ulepszył życie każdego miłośnika lodów, czyli zdecydowanej większości z nas. To wafelek do lodów. Twórcą maszyny produkującej ten wyrób był Włoch Italo Marchioni. Swój wynalazek opatentował w 1903 roku.

Invenire w językach obcych

Poniżej znajdziesz tłumaczenie słowa invenire na inne języki obce. Pierwsze z podanych słów można przełożyć na język polski jako „znaleźć”, drugie – jako „wynaleźć. Słownictwo bardzo Ci się przyda podczas codziennych konwersacji za granicą.

 • Angielski: find/invent
 • Niemiecki: finden/erfinden
 • Hiszpański: encontrar/inventar
 • Francuski: trouver/inventer
 • Włoski: trovare/inventare
 • Portugalski: encontrar/inventar
 • Rosyjski: находить (nakhodit’)/изобретать (izobretat’)
 • Turecki: bulmak/icat etmek
 • Niderlandzki: vinden/uitvinden
 • Grecki: βρίσκω (vrísko)
 • Szwedzki: hitta/uppfinna
 • Norweski: finne/oppfinne
 • Duński: finde/opfinde
 • Fiński: löytää/keksiä
 • Węgierski: talál/feltalál
 • Czeski: najít/vynálezce
 • Słowacki: nájsť/vynájsť
 • Rumuński: găsi/inventa
 • Bułgarski: намирам (namiram)/изобретявам (izobretjawam)
 • Chorwacki: pronaći/izumiti
udział wzięli premierzy i ministrowie
prawo, zapewnienie, doświadczenie, bezpieczeństwo
skontaktujemy się z propozycją współpracy

Podróż do Włoch

Włochy to niezwykle atrakcyjny kraj dla studentów, biznesu i artystów z całego świata. Niejedna osoba zakochana w krajobrazie Toskanii albo sardyńskich plażach decyduje się tam zostać na zawsze, kupując własny dom.Z pewnością warto się tam wybrać przynajmniej raz.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.