konkurs lingwistyczny

Podsumowanie VI edycji Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”

Do VI edycji Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start” dla młodych tłumaczy, zorganizowanego przez Agencję Tłumaczeń i Szkołę Języków Obcych Skrivanek przystąpiło 19 Uczelni Partnerskich. Kilkuetapowe eliminacje pozwoliły wyłonić 10-cioro zwycięzców, którzy oprócz propozycji płatnych praktyk otrzymali również nagrody specjalne ufundowane przez firmę Localize.pl.

Studenci wystartowali na dwóch odcinkach 

W pierwszym etapie, który odbył się na Uczelniach Partnerskich w całej Polsce, wzięło udział blisko 100 osób. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 43 studentów. Podczas finału, który odbył się 13 grudnia 2018 roku w Warszawie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS uczestnicy mogli zapoznać się ze specyfiką pracy tłumacza dzięki tłumaczeniu zadanych tekstów z języka angielskiego lub niemieckiego na język polski, korzystając z oprogramowania SDL Trados Studio, dostarczonego przez firmę Localize.pl. Dodatkowo, w oczekiwaniu na wyniki studenci wzięli udział w panelu na temat specyfiki branży tłumaczeniowej, poprowadzonym przez Magdalenę Plutę z Działu Rekrutacji w firmie Skrivanek.

Autorką najlepszego tłumaczenia z języka angielskiego została Paula Miara z Uniwersytetu Pedagogicznego w  Krakowie, a Łukasz Lasek z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej wygrał w sekcji niemieckiej. W gronie najlepszych tłumaczy języka angielskiego znaleźli się również studenci z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Z kolei laureatami wśród tłumaczy języka niemieckiego byli studenci Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Lingwistycznej Szkoły Wyższej w Warszawie.

Lista zwycięzców VI edycji Konkursu „Tłumacze na start”:

Sekcja angielska:

  1. Paula Miara, Uniwersytet Pedagogiczny Kraków
  2. Olga Szafranow, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny Warszawa
  3. Marta Mądry, Uniwersytet Adama Mickiewicza
  4. Dominika Willigalla, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
  5. Małgorzata Jasieńska, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej

Sekcja niemiecka:

  1. Łukasz Lasek, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
  2. Alicja Jędrzejczyk, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  3. Agnieszka Staniak, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
  4. Klaudia Smyk, Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie
  5. Agnieszka Biłgorajska, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej

Uczelniami Partnerskimi VI edycji Konkursu „Tłumacze na start” były:

Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Białostocki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Śląska, Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, Akademia Humanistyczno- Ekonomiczna w Łodzi, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Politechnika Koszalińska (wydział humanistyczny) oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej.