biuro tłumaczeń skrivanek

Nowy Rok

Nowy Rok; menu nawigacyjne, narzędzia osobiste, szczegółowe informacje o

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć, pięć, cztery, trzy, dwa, jeden… nadszedł i on − Nowy Rok. Korki szampana wystrzeliły w górę, tak samo jak sztuczne ognie. Wokół jest głośno, jasno i radośnie. Imprezujący składają sobie życzenia i próbują dodzwonić się do swoich bliskich. Kolejny raz hucznie pożegnaliśmy stary rok.

Gdy myślimy o Nowym Roku, przychodzi nam do głowy tylko jedna data − 1 stycznia. Nie jest to jednak jedyny dzień, w którym na świecie zmienia się rok w kalendarzu. Czytaj dalej, jeśli jesteś ciekaw, jak to wygląda w poszczególnych krajach. Opowiemy Ci o różnych noworocznych tradycjach!

Nowy Rok − historia obchodów święta

Pierwsi Nowy Rok świętowali starożytni Rzymianie. W ten dzień czcili oni jednego z najważniejszych bóstw, Janusa, który opiekował się początkami. To od jego imienia pochodzi nazwa pierwszego miesiąca w kalendarzu w wielu językach europejskich (ang. January czy niem. Januar). Dawniej rozpoczynający się rok celebrowano prawdopodobnie w maju (przed 222 p.n.e.) i marcu (od 222 do 154 p.n.e.). Przenosiny tej daty na obecną dokonały się ze względów urzędowych − umożliwiało to wybór nowych konsulów przed sezonem działań wojennych. W 45 roku n.e., gdy w Rzymie zaczął obowiązywać kalendarz juliański, 1 stycznia stał się stałym dniem Nowego Roku. Zwyczaj świętowania właśnie wtedy rozprzestrzenił się na całe terytorium imperium.

Zwyczaje noworoczne w Polsce

1 stycznie w Polsce jest dniem wolnym od pracy, co umożliwia odpoczęcie po imprezach organizowanych w Sylwestra. Bliskim i przyjaciołom składa się życzenia noworoczne. Wierzący tego dnia udają się na mszę świętą, aby w religijny sposób uczcić zmianę daty. Również dzień wcześniej, w Sylwestra, odbywają się specjalne nabożeństwa, które są doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za ostatnie dwanaście miesięcy.

Przesądy

Ze świętem tym związanych jest wiele przesądów:

  • Sny z dwunastu nocy następujących po Nowym Roku pomagają nam przewidzieć, jak będą wyglądały kolejne miesiące.
  • Pannom 1 stycznia zaleca się wyjrzenie przez okno w poranek noworoczny. Jeśli jako pierwszą osobę ujrzą one mężczyznę, całkiem prawdopodobne jest, że we właśnie zaczynającym się roku czeka je ślub.
  • Po północy koniecznie należy otworzyć okno, żeby zaprosić nowy rok do środka oraz nakręcić wszystkie znajdujące się w domu zegary (o ile jeszcze mamy tego typu mechanizmy).
  • Jeśli pierwszym gościem, który pojawi się w naszym domu w nowym roku, będzie mężczyzna, zwiastuje to szczęście i pomyślność. Kobieta według ludowych wierzeń nie przyniesie niczego dobrego.
  • Mimo zmęczenia w Nowy Rok powinniśmy wstać wcześnie, jeśli chcemy przez następne dwanaście miesięcy być pełni energii.

Nowy Rok w innych językach

Nowy Rok, nawet jeśli nie przypada na 1 stycznia, jest świętowany na całym świecie. Zmiana daty to doskonała okazja do zamknięcia pewnego rozdziału w naszym życiu i rozpoczęcia następnego. Jak nazywa się ten wyjątkowy dzień w innych językach?

Nowy Rok; tekst udostępniany z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
Nowy Rok; menu nawigacyjne, narzędzia osobiste, szczegółowe informacje o
dzień poprzedzający cały rok

Nowy Rok na świecie

Niektóre tradycje noworoczne mogą nas zaskoczyć. Tak samo jak fakt, że w niektórych krajach jest to święto ruchome. Poniżej zebraliśmy najciekawsze zwyczaje pochodzące z Chin, Iranu i Izraela.

Chiny

Chiński Nowy Rok jest znany na całym świecie. Jego obchody (nie tylko te odbywające się w Państwie Środka, ale również w nowojorskim czy londyńskim China Town) są bardzo popularne wśród turystów. Ich datę wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego: najwcześniej będzie to 21 stycznia, a najpóźniej 22 lutego. Samo święto w języku mandaryńskim nosi nazwę 春节 (Chunjie) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „święto wiosny”.

Obchody Chunjie zaczynają się już w wigilię Nowego Roku; przygotowywane są wówczas specjalne potrawy, takie jak pierożki jiaozi. Bliscy wręczają sobie nawzajem prezenty: owoce w cukrze, czerwone koperty z pieniędzmi lub słodycze. Na ulicach odbywają się pokazy fajerwerków i tradycyjne tańce lwów. Najbardziej oczekiwanym elementem świętowania jest korowód niosący wyobrażenie smoka.

Iran

Nouruz (pers. نوروز), oznaczający dosłownie „nowy dzień”, jest perskim świętem początku roku obchodzonym w Iranie, Afganistanie, Azerbejdżanie, Pakistanie i kilku innych krajach arabskich. Od 2009 znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Celebruje się go w dzień równonocy wiosennej, 20 marca. Jego korzenie sięgają wierzeń zoroastryjskich. Do tradycji z nim związanych zaliczają się gruntowne porządki i odwiedzanie znajomych oraz bliskich.

Izrael

Rosz ha-Szana (hebr. ראש השנה) to pierwszy dzień w kalendarzu żydowskim. W Polsce znany jest również pod nazwą „Święto Trąbek”. Trwa dwa dni i upamiętnia stworzenie świata oraz przypomina o nadejściu sądu ostatecznego. Z jego obchodami kojarzy się, będący instrumentem dętym, szofar.

Rosz ha-Szana obchodzi się 1-2 tiszri, czyli według europejskiej chronologii we wrześniu lub październiku. Nie można wtedy podejmować się żadnej pracy. Aby uczcić święto, organizuje się uroczystą kolację. Na stole obowiązkowo powinny się znaleźć: chałka maczana w miodzie, daktyle, granaty, jabłka, marchew oraz karp na słodko. Wszystkie te produkty mają symboliczne znaczenie.

Nowy Rok − ciekawostki

Z Nowym Rokiem związanych jest kilka przysłów dotyczących pogody. Według powiedzenia „jak się Katarzyna nosi, tak się Nowy Rok głosi” aura na początku stycznia ma przypominać tę z końca listopada zeszłego roku. Inne porzekadło: „Nowy Rok pogodny, zbiór będzie dorodny”, zapewnia nas, że słoneczny 1 stycznia przyniesie obfitość plonów.

W chińskim kalendarzu każdemu rokowi odpowiada jeden znak zodiaku. Może to być: pies, świnia, szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa i kogut. Ludziom urodzonym „pod danym zwierzęciem” przypisuje się określone cechy charakteru. I tak np. wół jest cierpliwy i spokojny, szczur – inteligentny i pomysłowy, a wąż – mądry i racjonalny.

Longplayer, będący najdłuższym utworem muzycznym na świecie, został puszczony 1 stycznia 2000 roku i powinien trwać do grudnia 2099, kiedy to rozpocznie się od nowa. Można się z nim zapoznać na stronie dotyczącej projektu.

Początek nowego

Nawet jeśli nie jesteśmy specjalnie przesądni, Nowy Rok to dzień, w którym raczej odpoczywamy i nie myślimy zbytnio o sprawach zawodowych. Trwa on jednak tylko dwadzieścia cztery godziny, a później trzeba wrócić do codzienności, a co za tym idzie również do pracy. Być może jednak zmiana daty w kalendarzu to dokonała okazja do wprowadzenia dodatkowych usprawnień w Twoim życiu? Jeśli do tej pory sam pisałeś teksty na firmowego bloga i chcesz zaoszczędzić trochę czasu, zapraszamy do skorzystania z naszych usług copywriterskich. Tworzymy treści nie tylko po polsku, ale również w językach obcych. Zerknij do odpowiedniej zakładki i dowiedz się więcej!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.