Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć, pięć, cztery, trzy, dwa, jeden… nadszedł i on − Nowy Rok. Korki szampana wystrzeliły w górę, tak samo jak sztuczne ognie. Wokół jest głośno, jasno i radośnie. Imprezujący składają sobie życzenia i próbują dodzwonić się do swoich bliskich. Kolejny raz hucznie pożegnaliśmy stary rok.
Gdy myślimy o Nowym Roku, przychodzi nam do głowy tylko jedna data − 1 stycznia. Nie jest to jednak jedyny dzień, w którym na świecie zmienia się rok w kalendarzu. Czytaj dalej, jeśli jesteś ciekaw, jak to wygląda w poszczególnych krajach. Opowiemy Ci o różnych noworocznych tradycjach!
SPIS TREŚCI
Nowy Rok − historia obchodów święta
Pierwsi Nowy Rok świętowali starożytni Rzymianie. W ten dzień czcili oni jednego z najważniejszych bóstw, Janusa, który opiekował się początkami. To od jego imienia pochodzi nazwa pierwszego miesiąca w kalendarzu w wielu językach europejskich (ang. January czy niem. Januar). Dawniej rozpoczynający się rok celebrowano prawdopodobnie w maju (przed 222 p.n.e.) i marcu (od 222 do 154 p.n.e.). Przenosiny tej daty na obecną dokonały się ze względów urzędowych − umożliwiało to wybór nowych konsulów przed sezonem działań wojennych. W 45 roku n.e., gdy w Rzymie zaczął obowiązywać kalendarz juliański, 1 stycznia stał się stałym dniem Nowego Roku. Zwyczaj świętowania właśnie wtedy rozprzestrzenił się na całe terytorium imperium.
Zwyczaje noworoczne w Polsce
1 stycznie w Polsce jest dniem wolnym od pracy, co umożliwia odpoczęcie po imprezach organizowanych w Sylwestra. Bliskim i przyjaciołom składa się życzenia noworoczne. Wierzący tego dnia udają się na mszę świętą, aby w religijny sposób uczcić zmianę daty. Również dzień wcześniej, w Sylwestra, odbywają się specjalne nabożeństwa, które są doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za ostatnie dwanaście miesięcy.
Przesądy
Ze świętem tym związanych jest wiele przesądów:
- Sny z dwunastu nocy następujących po Nowym Roku pomagają nam przewidzieć, jak będą wyglądały kolejne miesiące.
- Pannom 1 stycznia zaleca się wyjrzenie przez okno w poranek noworoczny. Jeśli jako pierwszą osobę ujrzą one mężczyznę, całkiem prawdopodobne jest, że we właśnie zaczynającym się roku czeka je ślub.
- Po północy koniecznie należy otworzyć okno, żeby zaprosić nowy rok do środka oraz nakręcić wszystkie znajdujące się w domu zegary (o ile jeszcze mamy tego typu mechanizmy).
- Jeśli pierwszym gościem, który pojawi się w naszym domu w nowym roku, będzie mężczyzna, zwiastuje to szczęście i pomyślność. Kobieta według ludowych wierzeń nie przyniesie niczego dobrego.
- Mimo zmęczenia w Nowy Rok powinniśmy wstać wcześnie, jeśli chcemy przez następne dwanaście miesięcy być pełni energii.
Nowy Rok w innych językach
Nowy Rok, nawet jeśli nie przypada na 1 stycznia, jest świętowany na całym świecie. Zmiana daty to doskonała okazja do zamknięcia pewnego rozdziału w naszym życiu i rozpoczęcia następnego. Jak nazywa się ten wyjątkowy dzień w innych językach?
- Angielski: New Year
- Hiszpański: Año Nuevo
- Portugalski: Ano-Novo
- Rumuński: Anul Nou
- Litewski: Naujieji metai
- Chorwacki: Nova godina
- Turecki: Yeni yıl
- Fiński: Uusivuosi
- Wietnamski: Năm mới
Nowy Rok na świecie
Niektóre tradycje noworoczne mogą nas zaskoczyć. Tak samo jak fakt, że w niektórych krajach jest to święto ruchome. Poniżej zebraliśmy najciekawsze zwyczaje pochodzące z Chin, Iranu i Izraela.
Chiny
Chiński Nowy Rok jest znany na całym świecie. Jego obchody (nie tylko te odbywające się w Państwie Środka, ale również w nowojorskim czy londyńskim China Town) są bardzo popularne wśród turystów. Ich datę wyznacza się na podstawie kalendarza księżycowego: najwcześniej będzie to 21 stycznia, a najpóźniej 22 lutego. Samo święto w języku mandaryńskim nosi nazwę 春节 (Chunjie) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „święto wiosny”.
Obchody Chunjie zaczynają się już w wigilię Nowego Roku; przygotowywane są wówczas specjalne potrawy, takie jak pierożki jiaozi. Bliscy wręczają sobie nawzajem prezenty: owoce w cukrze, czerwone koperty z pieniędzmi lub słodycze. Na ulicach odbywają się pokazy fajerwerków i tradycyjne tańce lwów. Najbardziej oczekiwanym elementem świętowania jest korowód niosący wyobrażenie smoka.
Iran
Nouruz (pers. نوروز), oznaczający dosłownie „nowy dzień”, jest perskim świętem początku roku obchodzonym w Iranie, Afganistanie, Azerbejdżanie, Pakistanie i kilku innych krajach arabskich. Od 2009 znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Celebruje się go w dzień równonocy wiosennej, 20 marca. Jego korzenie sięgają wierzeń zoroastryjskich. Do tradycji z nim związanych zaliczają się gruntowne porządki i odwiedzanie znajomych oraz bliskich.
Izrael
Rosz ha-Szana (hebr. ראש השנה) to pierwszy dzień w kalendarzu żydowskim. W Polsce znany jest również pod nazwą „Święto Trąbek”. Trwa dwa dni i upamiętnia stworzenie świata oraz przypomina o nadejściu sądu ostatecznego. Z jego obchodami kojarzy się, będący instrumentem dętym, szofar.
Rosz ha-Szana obchodzi się 1-2 tiszri, czyli według europejskiej chronologii we wrześniu lub październiku. Nie można wtedy podejmować się żadnej pracy. Aby uczcić święto, organizuje się uroczystą kolację. Na stole obowiązkowo powinny się znaleźć: chałka maczana w miodzie, daktyle, granaty, jabłka, marchew oraz karp na słodko. Wszystkie te produkty mają symboliczne znaczenie.
Nowy Rok − ciekawostki
Z Nowym Rokiem związanych jest kilka przysłów dotyczących pogody. Według powiedzenia „jak się Katarzyna nosi, tak się Nowy Rok głosi” aura na początku stycznia ma przypominać tę z końca listopada zeszłego roku. Inne porzekadło: „Nowy Rok pogodny, zbiór będzie dorodny”, zapewnia nas, że słoneczny 1 stycznia przyniesie obfitość plonów.
W chińskim kalendarzu każdemu rokowi odpowiada jeden znak zodiaku. Może to być: pies, świnia, szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa i kogut. Ludziom urodzonym „pod danym zwierzęciem” przypisuje się określone cechy charakteru. I tak np. wół jest cierpliwy i spokojny, szczur – inteligentny i pomysłowy, a wąż – mądry i racjonalny.
Longplayer, będący najdłuższym utworem muzycznym na świecie, został puszczony 1 stycznia 2000 roku i powinien trwać do grudnia 2099, kiedy to rozpocznie się od nowa. Można się z nim zapoznać na stronie dotyczącej projektu.
Początek nowego
Nawet jeśli nie jesteśmy specjalnie przesądni, Nowy Rok to dzień, w którym raczej odpoczywamy i nie myślimy zbytnio o sprawach zawodowych. Trwa on jednak tylko dwadzieścia cztery godziny, a później trzeba wrócić do codzienności, a co za tym idzie również do pracy. Być może jednak zmiana daty w kalendarzu to dokonała okazja do wprowadzenia dodatkowych usprawnień w Twoim życiu? Jeśli do tej pory sam pisałeś teksty na firmowego bloga i chcesz zaoszczędzić trochę czasu, zapraszamy do skorzystania z naszych usług copywriterskich. Tworzymy treści nie tylko po polsku, ale również w językach obcych. Zerknij do odpowiedniej zakładki i dowiedz się więcej!