Styczeń to wyjątkowo ponury miesiąc. Z ulic powoli, lecz nieustępliwie znikają świąteczne ozdoby, pogoda nie rozpieszcza, najwyższy czas wrócić do normalnego trybu życia, a do słonecznego lata wciąż pozostało mnóstwo dni. Jak sobie poradzić z zimową chandrą?
W oryginalny sposób robią to osoby obchodzące Międzynarodowy Dzień Przytulania 21 stycznia. Zwalczają one zły nastrój i spadek motywacji poprzez przytulanie oraz okazywanie innym serdecznych uczuć. Ponieważ to nietypowe święto zyskuje na popularności, dowiedzmy się czegoś więcej na jego temat!
SPIS TREŚCI
Międzynarodowy Dzień Przytulania – historia święta
To nietypowe święto zawdzięcza swoje istnienie Kevinowi Zaborneyowi. Tak jak wiele osób poczuł się on przygnębiony styczniem. Doszedł do wniosku, że w okresie pomiędzy Nowym Rokiem i walentynkami nie ma zbyt wielu okazji do radości i tę lukę trzeba wypełnić. Pierwszy raz Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzony był w Stanach Zjednoczonych, w miasteczku Caro (stan Michigan) 21 stycznia 1986 roku.
Prawdopodobnie sam pomysłodawca nie spodziewał się, że Międzynarodowy Dzień Przytulania wyjdzie poza lokalną społeczność i rozprzestrzeni się na wiele innych krajów. Z pewnością miał na to wpływ fakt, że Kevin Zaborney znał osobiście wnuczkę wydawców Chase’s Calendar of Events, będącego zbiorem informacji o wyjątkowych świętach, nie tylko tych oficjalnych. To dzięki niej nowa data znalazła się w kalendarzu.
Międzynarodowy Dzień Przytulania – jak go obchodzić?
Wskazówki dotyczące obchodów tego święta znajdziemy w jego nazwie. 21 stycznia chodzi o to, żeby się przytulać i okazywać sobie uczucia. Czynność ta ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, między innymi dzięki oksytocynie – hormonowi, który wydziela się, gdy znajdujemy się w ramionach innej osoby. Redukuje ona stres, zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia pracę układu odpornościowego, a co za tym idzie pozwala zachować zdrowie i wpływa pozytywnie na długość życia. Przynosi również nieco ulgi w bólu.
W Międzynarodowy Dzień Przytulania pamiętajmy o tym, żeby okazywać czułość najbliższym, a w szczególności dzieciom. Jest to szczególnie ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Serdeczne uczucia można również manifestować w inny sposób, niewymagający kontaktu fizycznego: wypowiadając miłe słowa, pisząc życzliwe wiadomości czy po prostu będąc przy drugiej osobie, gdy tego potrzebuje. Jeśli jesteśmy odważni i nie boimy się nowych wyzwań, możemy również udać się na miasto z tabliczką „free hugs”. Być może dzięki przełamaniu się spędzimy to święto w wyjątkowy sposób, a komuś naprawdę poprawimy humor.
Międzynarodowy Dzień Przytulania za granicą
Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzi się w wielu krajach świata. Oficjalna strona internetowa tego święta jako przykład państw, w których jest celebrowane, wymienia: Stany Zjednoczone, Kanadę, Brazylię, Australię, Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy, Gruzję, Indie, Szwecję, Hiszpanię, Francję, Rosję i RPA.
Pod jaką nazwą to wyjątkowe święto znane jest w obcych językach?
- Angielski: National Hugging Day
- Niemiecki: Weltknuddeltag
- Francuski: Journée internationale des câlins
- Szwedzki: Kramens dag
- Niderlandzki: Knuffeldag
- Włoski: Giornata nazionale dell’abbraccio
- Uzbecki: Quchoqlash kuni
- Indonezyjski: Hari Peluk Nasional
Międzynarodowy Dzień Przytulania – ciekawe fakty
Swój własny dzień przytulania mają… bibliotekarze. Obchodzony on jest 1 marca.
Dzieci uwielbiają się przytulać. Oprócz obejmowania rodziców wykorzystują do tego również zabawki. W związku z tym kolejnym niezwykłym świętem, wpisanym do kalendarza 25 listopada, jest Dzień Pluszowego Misia.
Rekord Guinnessa w najdłuższym przytulaniu padł w Polsce w hali głównej warszawskiego dworca kolejowego. Pięć par obejmowało się czule aż przez 25 godzin, pobijając tym samym wcześniejszy, krótszy o 16 minut, najlepszy wynik.
Angielska nazwa święta – National Hugging Day – od 1989 roku jest zastrzeżona prawnie.
Co roku twórca święta wyróżnia kogoś tytułem The Most Huggable (co można by przetłumaczyć jako: najbardziej „przytulaśny”). Najważniejszym kryterium selekcji jest oczywiście częste przytulanie lub propagowanie okazywania uczuć. W 2015 roku został nim charakter fikcyjny – robot Baymax z bajki Wielka Szóstka. Na ogół są to jednak prawdziwi ludzie. Tytuł ten otrzymali m.in.: Joan Rivers, Tessla Queen i Mata Amritanandamayi.
Kilka słów na koniec
Choć okazje takie jak Dzień Przytulania czy walentynki przypominają nam o tym, żeby okazywać czułość najbliższym, bardzo ważne jest pielęgnowanie tych relacji na co dzień. Tylko regularny kontakt, rozmowy, wsparcie okazywane naszej rodzinie i przyjaciołom sprawią, że łącząca nas więź będzie się rozwijać i kwitnąć.
Chociaż najważniejszymi relacjami są bez wątpienia te prywatne, nie powinniśmy również zapominać o kontaktach biznesowych. Profesjonaliści, na których możemy polegać, zapewnią nam oszczędność czasu i zmartwień. Jeśli obecnie szukasz tłumacza któregoś z języków europejskich (lub też tych bardziej egzotycznych) na jeden projekt lub do dłuższej współpracy, zapraszamy do kontaktu!