Dzień Matki to święto znane i wyczekiwane przez rodziny mieszkające na całym świecie. W Polsce obchodzimy je 26 maja, ale czy znajdziemy je pod tą samą datą w kalendarzu w innych państwach?
Polskie tradycje związane z tym dniem znają wszyscy – najmłodsi i najstarsi. Czy wiesz jednak, kiedy i gdzie święto było obchodzone po raz pierwszy? Jakie zwyczaje związane z Dniem Matki możemy zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii czy RPA? Odpowiedzi na powyższe pytania oraz wiele ciekawostek związanych ze świętem znajdziesz w tym artykule.
SPIS TREŚCI
Dzień Matki – historia święta
Historia Dnia Matki sięga już starożytnej Grecji i Rzymu. Otaczano tam kultem matki-boginie, będące bóstwami płodności i urodzaju. Były to odpowiednio – Rea i Kybele. Święto ku czci tej drugiej, nazywane Hilariami, trwało trzy dni (od 15 do 18 maja). Wraz z przyjęciem nowej religii, chrześcijaństwa, zakazano jego obchodów.
Zwyczaj ten powrócił w Anglii w XVII wieku. Znany był pod nazwą Mothering Sunday („niedziela u matki”). Dzień ten przypadał na czwartą niedzielę Wielkiego Postu i był wolny od pracy. Dzieci, które przeprowadziły się do innych miast, aby zarabiać na życie, miały wówczas doskonałą okazję do powrotu do domu rodzinnego. Tradycyjnie obdarowywano mamy prezentami: kwiatami i słodyczami. Tradycja ta przetrwała do XIX wieku. Po II wojnie światowej ponownie wróciła i jest celebrowana po dziś dzień.
Dzień Matki w Polsce
Pierwszy raz w naszym kraju obchody Dnia Matki odbyły się w 1914 roku w Krakowie. Przez kilkanaście lat nie miał on stałej, wyznaczonej daty, aż zdecydowano się na 26 maja. Mimo że nie jest to dzień wolny od pracy, zarówno dzieci, jak i zabiegani dorośli starają się sprawić przyjemność swoim mamom wspólnie spędzonym czasem.
Obecnie 26 maja przed kwiaciarniami ustawiają się długie kolejki. Mamy dostają od swoich pociech prezenty, czekoladki i kwiaty. W szkołach organizowane są okolicznościowe występy, podczas których dzieci recytują wierszyki, śpiewają piosenki, a czasem nawet wystawiają sztuki teatralne. Ich tematem przewodnim jest zazwyczaj macierzyństwo. Popularny zwyczaj wśród najmłodszych stanowi również rysowanie laurek. Dorośli udają się całymi rodzinami na uroczysty obiad w restauracji albo przygotowują ulubione posiłki w domu. Jako główny cel święta można wskazać okazanie mamom szacunku i podziękowanie za ich trud włożony w wychowywanie dzieci.
Dzień Matki w obcych językach
Dzień Matki celebrowany jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach na całym świecie. Jak brzmi nazwa tego święta w innych językach? Zerknij poniżej!
- Angielski: Mother’s Day
- Niemiecki: Muttertag
- Niderlandzki: Moederdag
- Francuski: Fête des Mères
- Hiszpański: Día de la Madre
- Portugalski: Dia das Mães
- Łotewski: Motinos diena
- Węgierski: Anyák napja
- Turecki: Anneler Günü
- Chorwacki: Majčin dan
- Rosyjski: День матери (Den’ materi)
- Chiński: 母亲节 (muqin jie)
Dzień Matki na świecie
Dzień Matki, mimo że jest osadzony w zachodniej tradycji, to wyjątkowo ważne święto w wielu miejscach na świecie. W niektórych krajach cieszy się niemal tak dużą popularnością jak Boże Narodzenie, w innych nie obchodzi się go aż tak uroczyście.
Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych
W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Obchodzony jest w tym kraju już od 1905 roku za sprawą Annie Marie Jarvis, która w ten sposób chciała uhonorować wszystkie matki świata. W 1914 roku Dzień Matki został ogłoszony świętem narodowym. Obecnie tego dnia organizowane są imprezy i pikniki rodzinne. Wierzący wspólnie udają się do kościoła. Mamy obdarowywane są drobnymi upominkami i kartkami okolicznościowymi.
Dzień Matki w Hiszpanii
Dzień Matki w kraju Cervantesa, obecnie przypadający na pierwszą niedzielę maja, pierwotnie był związany z grudniowym świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Día de la Inmaculada Concepción). Zwyczaj ten pozostał w mocy do lat sześćdziesiątych, kiedy to centrum handlowe Galerías Preciados przejęło od innych krajów europejskich tradycję obchodzenia go na wiosnę. Ich konkurencja – galeria El Corte Inglés przez pewien czas miała w swojej ofercie prezenty na Dzień Matki dwa razy w roku.
Dzień Matki w Tajlandii
Od 1976 roku Tajowie świętują Dzień Matki 12 sierpnia. Data ta nie jest przypadkowa – tego dnia swoje urodziny obchodzi, uważana za matkę całego narodu, królowa Sirikit. Na jej cześć w stolicy kraju, Bangkoku, organizuje się spektakularny pokaz fajerwerków. Domy i budynki instytucji publicznych przystraja się flagami Tajlandii, kwiatami, ozdobami i portretami władczyni.
Z okazji Dnia Matki dzieci nie zapominają również o swoich rodzicielkach. Zgodnie z tradycją powinny uklęknąć przed matkami, wyrażając swój szacunek i wdzięczność. Popularny podarek stanowią kwiaty jaśminu, będące symbolem macierzyństwa. Najchętniej wybierane są te o białej barwie, symbolizującej czystą i niezmienną miłość.
Dzień Matki w RPA
W Republice Południowej Afryki Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Dzieci wręczają wówczas swoim rodzicielkom upominki. Szczególną popularnością cieszą się czerwone i różowe goździki. Te kolory są zarezerwowane dla osób żyjących, zmarłym ofiarowuje się białe kwiaty. Co ciekawe, tego dnia honoruje się nie tylko matki, ale również babcie i inne bliskie kobiety.
Dzień Matki w krajach arabskich
Nie wszyscy muzułmanie obchodzą Dzień Matki – ci najbardziej ortodoksyjni nie chcą celebrować świąt zakorzenionych w kulturze Zachodu. W wielu krajach arabskich ma on jednak wyznaczoną datę; najpopularniejszą jest 21 marca. Egipt był pierwszym państwem w regionie, który przyjął ten dzień. Stało się to w 1956 roku, dzięki działaniom dziennikarza Mustafy Amina, który, co nie ma bezpośredniego związku z Dniem Matki, później został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.
Dzień Matki – ciekawostki
Data Dnia Matki różni się w zależności od kraju. Najczęściej jest on obchodzony na wiosnę, w maju (w wielu państwach – w drugą niedzielę maja). Wyjątkami są np. Kostaryka (15 sierpnia), Białoruś (14 października) i Indonezja (22 grudnia).
W niektórych krajach Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet, świętowanym 8 marca. Dzieje się tak m.in. w Azerbejdżanie, Bułgarii czy Wietnamie.
W Polsce, jako jedynym kraju na świecie, Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.
Słowo oznaczające matkę w większości języków świata zaczyna się na literę „m”. Wyjątkami są m.in. indonezyjski (ibu), węgierski (anya) i tagalog (ina). Gruziński wyraz მამა (mama) oznacza zaś… tatę.
W Dzień Matki we Włoszech piecze się słodycze w kształcie serca.
Chociaż oficjalny Dzień Matki został połączony w Serbii z przypadającym na 8 września Dniem Kobiet, dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem celebruje się tzw. Materice. Jest to zwyczaj polegający na przywiązaniu mamy do łóżka i niewypuszczaniu jej, dopóki nie wykupi się podarunkami lub słodyczami.
W 2012 roku ONZ ustanowiło Światowy Dzień Rodziców. Celem tego przypadającego na 1 czerwca święta jest przypomnienie o roli rodziców w życiu dziecka.
Od 1920 roku we Francji przyznaje się Médaille de la Famille française (Medal Francuskiej Rodziny). Pierwotnie był on wręczany tylko matkom z rodzin wielodzietnych za ich zasługi w wychowywaniu dzieci, obecnie mogą się o niego ubiegać również ojcowie.
Tworzysz właśnie artykuł o tradycjach związanych z Dniem Matki w języku angielskim, francuskim lub innym? Jeśli chcesz mieć zyskać pewność, że nie ma w nim żadnych błędów językowych – skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych.