biuro tłumaczeń skrivanek

Dzień Matki

Dzień Matki: czwarta niedziela Wielkiego Postu, pierwsza niedziela maja, ostatnia niedziela maja

Dzień Matki to święto znane i wyczekiwane przez rodziny mieszkające na całym świecie. W Polsce obchodzimy je 26 maja, ale czy znajdziemy je pod tą samą datą w kalendarzu w innych państwach?

Polskie tradycje związane z tym dniem znają wszyscy – najmłodsi i najstarsi. Czy wiesz jednak, kiedy i gdzie święto było obchodzone po raz pierwszy? Jakie zwyczaje związane z Dniem Matki możemy zaobserwować w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii czy RPA? Odpowiedzi na powyższe pytania oraz wiele ciekawostek związanych ze świętem znajdziesz w tym artykule.

Dzień Matki – historia święta

Historia Dnia Matki sięga już starożytnej Grecji i Rzymu. Otaczano tam kultem matki-boginie, będące bóstwami płodności i urodzaju. Były to odpowiednio – Rea i Kybele. Święto ku czci tej drugiej, nazywane Hilariami, trwało trzy dni (od 15 do 18 maja). Wraz z przyjęciem nowej religii, chrześcijaństwa, zakazano jego obchodów.

Zwyczaj ten powrócił w Anglii w XVII wieku. Znany był pod nazwą Mothering Sunday („niedziela u matki”). Dzień ten przypadał na czwartą niedzielę Wielkiego Postu i był wolny od pracy. Dzieci, które przeprowadziły się do innych miast, aby zarabiać na życie, miały wówczas doskonałą okazję do powrotu do domu rodzinnego. Tradycyjnie obdarowywano mamy prezentami: kwiatami i słodyczami. Tradycja ta przetrwała do XIX wieku. Po II wojnie światowej ponownie wróciła i jest celebrowana po dziś dzień.

Dzień Matki w Polsce

Pierwszy raz w naszym kraju obchody Dnia Matki odbyły się w 1914 roku w Krakowie. Przez kilkanaście lat nie miał on stałej, wyznaczonej daty, aż zdecydowano się na 26 maja. Mimo że nie jest to dzień wolny od pracy, zarówno dzieci, jak i zabiegani dorośli starają się sprawić przyjemność swoim mamom wspólnie spędzonym czasem.

Obecnie 26 maja przed kwiaciarniami ustawiają się długie kolejki. Mamy dostają od swoich pociech prezenty, czekoladki i kwiaty. W szkołach organizowane są okolicznościowe występy, podczas których dzieci recytują wierszyki, śpiewają piosenki, a czasem nawet wystawiają sztuki teatralne. Ich tematem przewodnim jest zazwyczaj macierzyństwo. Popularny zwyczaj wśród najmłodszych stanowi również rysowanie laurek. Dorośli udają się całymi rodzinami na uroczysty obiad w restauracji albo przygotowują ulubione posiłki w domu. Jako główny cel święta można wskazać okazanie mamom szacunku i podziękowanie za ich trud włożony w wychowywanie dzieci.

Dzień Matki w obcych językach

Dzień Matki celebrowany jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach na całym świecie. Jak brzmi nazwa tego święta w innych językach? Zerknij poniżej!

Dzień Matki: czwarta niedziela Wielkiego Postu, pierwsza niedziela maja, ostatnia niedziela maja
podawanie mamie śniadania
ostatnia niedziela maja

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki, mimo że jest osadzony w zachodniej tradycji, to wyjątkowo ważne święto w wielu miejscach na świecie. W niektórych krajach cieszy się niemal tak dużą popularnością jak Boże Narodzenie, w innych nie obchodzi się go aż tak uroczyście.

Dzień Matki w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Obchodzony jest w tym kraju już od 1905 roku za sprawą Annie Marie Jarvis, która w ten sposób chciała uhonorować wszystkie matki świata. W 1914 roku Dzień Matki został ogłoszony świętem narodowym. Obecnie tego dnia organizowane są imprezy i pikniki rodzinne. Wierzący wspólnie udają się do kościoła. Mamy obdarowywane są drobnymi upominkami i kartkami okolicznościowymi.

Dzień Matki w Hiszpanii

Dzień Matki w kraju Cervantesa, obecnie przypadający na pierwszą niedzielę maja, pierwotnie był związany z grudniowym świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Día de la Inmaculada Concepción). Zwyczaj ten pozostał w mocy do lat sześćdziesiątych, kiedy to centrum handlowe Galerías Preciados przejęło od innych krajów europejskich tradycję obchodzenia go na wiosnę. Ich konkurencja – galeria El Corte Inglés przez pewien czas miała w swojej ofercie prezenty na Dzień Matki dwa razy w roku.

Dzień Matki w Tajlandii

Od 1976 roku Tajowie świętują Dzień Matki 12 sierpnia. Data ta nie jest przypadkowa – tego dnia swoje urodziny obchodzi, uważana za matkę całego narodu, królowa Sirikit. Na jej cześć w stolicy kraju, Bangkoku, organizuje się spektakularny pokaz fajerwerków. Domy i budynki instytucji publicznych przystraja się flagami Tajlandii, kwiatami, ozdobami i portretami władczyni.

Z okazji Dnia Matki dzieci nie zapominają również o swoich rodzicielkach. Zgodnie z tradycją powinny uklęknąć przed matkami, wyrażając swój szacunek i wdzięczność. Popularny podarek stanowią kwiaty jaśminu, będące symbolem macierzyństwa. Najchętniej wybierane są te o białej barwie, symbolizującej czystą i niezmienną miłość.

Dzień Matki w RPA

W Republice Południowej Afryki Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Dzieci wręczają wówczas swoim rodzicielkom upominki. Szczególną popularnością cieszą się czerwone i różowe goździki. Te kolory są zarezerwowane dla osób żyjących, zmarłym ofiarowuje się białe kwiaty. Co ciekawe, tego dnia honoruje się nie tylko matki, ale również babcie i inne bliskie kobiety.

Dzień Matki w krajach arabskich

Nie wszyscy muzułmanie obchodzą Dzień Matki – ci najbardziej ortodoksyjni nie chcą celebrować świąt zakorzenionych w kulturze Zachodu. W wielu krajach arabskich ma on jednak wyznaczoną datę; najpopularniejszą jest 21 marca. Egipt był pierwszym państwem w regionie, który przyjął ten dzień. Stało się to w 1956 roku, dzięki działaniom dziennikarza Mustafy Amina, który, co nie ma bezpośredniego związku z Dniem Matki, później został aresztowany za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

dzień matki w drugą niedzielę maja; pomiar reklam, spersonalizowane reklamy, możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
przetwarzamy dane osobowe, menu nawigacyjne, narzędzia osobiste, zobacz szczegółowe informacje
szczegółowe informacje o Dniu Matki

Dzień Matki – ciekawostki

Data Dnia Matki różni się w zależności od kraju. Najczęściej jest on obchodzony na wiosnę, w maju (w wielu państwach – w drugą niedzielę maja). Wyjątkami są np. Kostaryka (15 sierpnia), Białoruś (14 października) i Indonezja (22 grudnia).

W niektórych krajach Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet, świętowanym 8 marca. Dzieje się tak m.in. w Azerbejdżanie, Bułgarii czy Wietnamie.

W Polsce, jako jedynym kraju na świecie, Dzień Matki obchodzony jest 26 maja.

Słowo oznaczające matkę w większości języków świata zaczyna się na literę „m”. Wyjątkami są m.in. indonezyjski (ibu), węgierski (anya) i tagalog (ina). Gruziński wyraz მამა (mama) oznacza zaś… tatę.

W Dzień Matki we Włoszech piecze się słodycze w kształcie serca.

Chociaż oficjalny Dzień Matki został połączony w Serbii z przypadającym na 8 września Dniem Kobiet, dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem celebruje się tzw. Materice. Jest to zwyczaj polegający na przywiązaniu mamy do łóżka i niewypuszczaniu jej, dopóki nie wykupi się podarunkami lub słodyczami.

W 2012 roku ONZ ustanowiło Światowy Dzień Rodziców. Celem tego przypadającego na 1 czerwca święta jest przypomnienie o roli rodziców w życiu dziecka.

Od 1920 roku we Francji przyznaje się Médaille de la Famille française (Medal Francuskiej Rodziny). Pierwotnie był on wręczany tylko matkom z rodzin wielodzietnych za ich zasługi w wychowywaniu dzieci, obecnie mogą się o niego ubiegać również ojcowie.

Tworzysz właśnie artykuł o tradycjach związanych z Dniem Matki w języku angielskim, francuskim lub innym? Jeśli chcesz mieć zyskać pewność, że nie ma w nim żadnych błędów językowych – skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.